SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI
Z OKAZJI DNIA PLUSZOWEGO MISIA
Data: 25.11.2015
Cele ogólne:
– poznanie historii powstania pluszowego misia;
– umożliwienie dzieciom przeżywania uroczystości przedszkolnej;
– aktywne włączanie dzieci do przygotowania i uatrakcyjniania wspólnego świętowania;
– integracja poszczególnych grup.
Cele operacyjne:
Dziecko:
– zna historię powstania pluszowego misia;
– potrafią aktywnie się włączać do zabawy w zespole;
– zna wybrane piosenki o misiach.
Treści z podstawy programowej: 1.2. , 7.1., 8.1. , 8.2. , 14.5.
Metody:
– słowna ( pogadanka, opowiadanie, piosenka);
– oglądowa ( ilustracje, pacynki);
– praktyczna (zadań stawianych do wykonania).
Formy:
- zbiorowa,
- indywidualna.
Środki dydaktyczne: misie – pluszaki, pacynki (prezydent Stanów Zjednoczonych-Theodore Roosevelt niedźwiadek, malarz, sklep z zabawkami, gazeta), talerzyki z miodem, sznurek lub skakanki, woreczki, kosze, płyty CD z utworami piosenek i zabaw: „Na powitanie”, „Gumimiś”, „Niedźwiadek”, "Pluszowy miś", „Jadą, jadą misie", „Taniec pajacyka z misiem".
Przebieg:
1. Powitanie wszystkich zebranych przez prowadzącą:
- Proszę żeby pomachały do nas wszystkie misie z grupy I/II/ III...
- Proszę żeby pomachały do nas wszystkie dziewczynki
- Proszę żeby pomachali do nas wszyscy chłopcy
Powitanie piosenką.
Na powitanie wszyscy razem hip,hip hura,hip,hip hura, hip,hip,hura
Śpiewamy dziś wesoło razem hip,hip hura,hip,hip hura, hip,hip,hura
Czy wiecie, kto ma dzisiaj swoje święto? Dziś obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia.
1 Czerwca wszystkie dzieci mają swój dzień – Dzień Dziecka, a dzisiaj 25 listopada wszystkie misie mają swoje święto.
I właśnie z tej okazji każde z was przyniosło dziś do przedszkola swojego ulubionego pluszowego misia, bo to one mają swoje święto.
„Misie pięknie się kłaniają, wszystkich witają i do zabawy zapraszają".
Opowieść nauczyciela o historii powstania pluszowego misia.
Historia pluszowego misia zaczyna się w 1902 roku, kiedy to ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych, Theodore Roosevelt, będąc na polowaniu, sprzeciwił się zabiciu młodego niedźwiadka. Świadkiem tego wydarzenia był Clifford Berryman, który uwiecznił tę historię na rysunku. Rysunek ukazał się w waszyngtońskiej gazecie, gdzie ujrzał go Morris Michton, właściciel sklepu z zabawkami. Michton wpadł na pomysł, aby wykonać kilka zabawek przedstawiających misia i zobaczyć, jak się będą sprzedawały. Jak można się domyślać, pluszowe misie sprzedawały się znakomicie. Producent zwrócił się z prośbą do prezydenta o zezwolenie nadania misiom imienia Teddy i tak się je nazywa do tej pory. I od stu lat misie towarzyszą dzieciom na całym świecie, dodają im otuchy, pocieszają.
2. „Parada misiów” – prezentacja misiów przyniesionych przez dzieci przez poszczególne grupy przy piosence „Jadą jadą misie”.
Nauka hasła do zabawy: „Dziś w przedszkolu jest wesoło, misie tańczą z nami w koło”
3. Wykonanie gimnastyki z przyniesionym misiem:
- Marsz w miejscu na palcach z misiem uniesionym wysoko nad głową.
- Podskoki z misiem.
- Obroty z misiem dookoła siebie.
- Stanie na jednej nodze.
- Bieg wokół siedzącego misia.
- Ćwiczenie równowagi – przekładanie misia dookoła brzucha.
- Siad prosty – unoszenie misia siedzącego na nogach.
Zabawa ruchowo – naśladowcza "Żabka i miś”
Mała żabka i duży miś
Chcieli razem do lasu iść
Ona bardzo kochała go
A on poszedł do ZOO – plum, plum...
4. Konkursy:
a) zadania dla całej grupy:
- Chodzenie po linie z misiem na rękach. Rozciągamy na podłodze sznurek. Dzieci ustawiają się w rzędzie jedno za drugim i przenoszą swoją maskotkę na drugą stronę.
- Przejście misiów leśną ścieżką – konkurs na czworakach. Dzieci ustawiają się jedno za drugim. Na hasło start poruszają się na czworakach po wyznaczonym odcinku. ( 3 - 4 latki poruszają się po linii prostej, 5 – 6 latki slalomem).
- Nakarm misia - Dzieci ustawiają się jedno za drugim, wrzucają woreczkami do buzi (kosz) niedźwiadka.
Zabawa ruchowo – naśladowcza "Niedźwiadek"
Jedna łapka, druga łapka (podnoszą prawą, potem lewą rękę)
ja jestem niedźwiadek. (pokazują na siebie)
Trzecia łapka czwarta łapka (pokazują prawa, lewą nogę)
a to jest mój zadek. (klepią się po pupie)
Lubię miodek, kocham miodek (masują brzuszek prawą, lewą ręką)
Wybieram go pszczółkom (pokazują wybieranie miodu)
Jedną łapką, drugą łapką( podnoszą prawą, lewą rękę)
Albo piję rurką.(naśladują picie rurką).
b) zadania dla wybranych dzieci:
- Ubieranie misia.
- Budowanie domu dla misia – Dzieci budują z klocków domek dla misia.
- Wyjadanie miodku - Zadanie polega na jak najszybszym zjedzeniu miodu z talerzyka tylko za pomocą języka, bez pomocy rąk.
5. Zabawa „Lodowa figurka z misiem” (piosenka „Gumimiś).
W niektórych krainach gdzie mieszkają niedźwiedzie jest bardzo zimno. Proszę gdy włączę muzykę dzieci z misiami tańczą, gdy wyłączę robią ciekawą figurkę ze swoim pluszakiem i nie ruszają się przez chwilę.
6. Taniec z misiem przy piosence „Taniec pajacyka z misiem".
7. Podziękowanie za wspólną zabawę i pożegnanie piosenką:
Na pożegnanie wszyscy razem hip,hip hura,hip,hip hura, hip,hip,hura
Śpiewamy dziś wesoło razem hip,hip hura,hip,hip hura, hip,hip,hura.
8. Zaproszenie do wykonania pracy plastycznej w poszczególnych grupach – temat - „Miś”.