Zwierzęta z wiejskiego podwórka – konspekt
Scenariusz zajęć dla dzieci pięcioletnich
Cele ogólne:
- Zapoznanie dzieci ze zwierzętami żyjącymi na wsi;
- Wzbogacenie słownictwa ucznia o nazwy zwierząt;
- Rozwijanie umiejętności słuchania;
- Rozwijanie zainteresowań przyrodniczych uczniów.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- Wymienia nazwy zwierząt słysząc odgłosy jakie wydają;
- Słucha opowiadania czytanego przez nauczyciela;
- Łączy obrazek zwierzątka z dźwiękiem
Przebieg zajęć:
1. Zabawa oddechowa – „Wiosenny wiatr”
Dziecko delikatnie dmucha na papierowe sylwetki zwierząt ( krowa, kury, konia, świnki) długim strumieniem powietrza. Próbuje je umieścić w swoich zagrodach ( kura w kurniku, koń, krowa i świnka w stajni).
2. Gimnastyka narządów mowy –„ Farma Tosi”
Na farmie już od rana panuje gwar. Pierwszy pianiem daje znać kogut (dziecko powtarza ku-ku-ryku). To znak do rozpoczęcia nowego dnia. Pierwszy wstaje tata Tosi, który musi dać zwierzętom jeść. Pomaga mu Tosia, która najpierw doi krowy (mu-mu-mu). Potem sypie kurom ziarno (ko-ko-ko)i zbiera jajka. Tata Tosi daje siano i suchy chleb koniom (iha-ha-ha). Koniki wesoło biegają po zielonej trawie. Później Tosia będzie na nich jeździć. Trzeba jeszcze nakarmić świnki (chrum-chrum). Mama woła na śniadanie, to znak, że wszystkie zwierzęta już nakarmione. Tylko Azor czeka na swoją kość(hau-hau).
3. Opis ilustracji przedstawiającej wiejską zagrodę– „Na wsi”
Obrazek przedstawia zwierzęta mieszkające na wsi i ich domy. Nauczyciel opisuje ilustrację wskazując na zwierzęta, wymawiając ich nazwy, odgłosy jakie wydają oraz wskazuje gdzie mieszkają.
4. Zabawa słuchowa „Mowa zwierząt”
Dziecko słucha odgłosów z płyty i wskazuje na zwierzątko, które te odgłosy wydaje.
Wracamy jeszcze raz do opowiadania i tym razem, kiedy dziecko usłyszy nazwę zwierzątka ma podnieść do góry jego sylwetę. Następnie układa na stole po kolei te zwierzątka, które występują w opowiadaniu we właściwej kolejności.
5. Utrwalanie nazw zwierząt
Dziecko słucha zagadek, po każdej odgadniętej zagadce powtarza nazwę zwierzątka i wskazuje je na ilustracji.
Gdaczę sobie: ko, ko, ko,
Na śniadanie dam ci jajko.
(kura)
Zakręcony ogonek
i śmieszny ryjek ma
chrum, chrum - głośno woła
kto mi jeść dzisiaj da? (świnka)
Dobre ma zwyczaje,
ludziom mleko daje. (krowa)
Ciężko pracuję na wsi cały dzień.
Odpoczywam w stajni i nie jestem leń
(koń)
6. Zabawa plastyczna – „Eko-zwierzatka”
Wykonanie wybranego zwierzątka z płyty cd i papieru kolorowego.
7. Zakończenie zajęć
Na zakończenie dziecko naśladuje ruchowo wskazane zwierzę.
Krowa- chodzenie na czworakach
Kura – chodzenie w przysiadzie i machanie łokciami
Koń – bieg po sali z wysoko podniesionymi kolanami
Świnka – turlanie się po sali