SCENARIUSZ ZAJĘCIA
PROWADZĄCA: Justyna Kukian
GRUPA WIEKOWA: 3 latki i 2,5 latki
MIEJSCE: sala
TEMAT KOMPLEKSOWY: Do czego są potrzebne koła?
TEMAT DNIA: Zaczęło się od kółka.
TEMAT ZAJĘĆ: ,,Koła w naszym otoczeniu”
Wybrane treści z programu edukacji przedszkolnej ,,Dziecko w swoim żywiole. Program wychowania przedszkolnego – dobre praktyki” są zgodne z podstawą programową.
Wybrane obszary z podstawy programowej wychowania przedszkolnego:
Numer i nazwa obszaru:
1. Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i sytuacjach zdaniowych (1,2)
4. Wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia. (3)
14. Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania. (5)
CEL OGÓLNY:
poznanie koła i wyróżnienie spośród innych kształtów;
rozwijanie umiejętności społeczno – emocjonalne;
CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
bawi się wspólnie z kolegami.
wypowiada się na temat wysłuchanego opowiadania;
doskonali orientację i spostrzegawczość;
współdziała w grupie;
METODY:
czynne: zdań stawianych do wykonania
oglądowa: pokaz i obserwacja
słowne : objaśnienia
FORMY: praca z całą grupą, parami
ŚRODKI WSPOMAGAJĄCE DZIAŁANIE: opowiadanie M. Rosińskiej ,,Zaczęło się od kółka”, ilustracje do opowiadania, płyta CD, karta pracy, wycięte koła.
PRZEBIEG ZAJĘCIA
1. ,,Chodźmy wszyscy tu do koła...” - zabawa na powitanie wszystkich dzieci.
2. ,,Zaczęło się od kółka” - rozmowa na temat wysłuchanego opowiadania, próba układania ilustracji zgodnie z kolejnością zdarzeń.
3. Zabawa dydaktyczna ,,Kolorowe koła” - dzieci odgadują treść obrazków na podstawie odsłanianych po kolei fragmentów.
4. „Mało nas, mało nas” - zabawa ruchowo – taneczna, w której kolejno jest wywoływane do środka koła imieniem poszczególne dziecko. Dzieci wywoływane kolejno wchodzą do środka, gdy jest ich tak dużo, że się nie mieszczą wówczas śpiewamy piosenkę odwrotnie. Wybrane dziecko wraca do koła.
5. Karta pracy – tworzenie kompozycji w parach na bazie koła (np. lizak) przez starsze dzieci. Dzieci dostają kartkę z narysowanym kołem, każda para stara się dorysować elementy tak aby powstał obrazek. Młodsze dzieci układają obrazek z gotowych kół.