SCENARIUSZ ZAJĘĆ WYCHOWAWCZO- DYDAKTYCZNYCH
DATA: 13.11.2013
PROWADZĄCA: Marzena Czajkowska
GRUPA WIEKOWA: 4-5- latki
TEMAT KOMPLEKSOWY: Kapie, kapie, mży...
TEMAT ZAJĘĆ: „Parasole”- rozmowa na podstawie wiersza H. Behlerowej.
CELE OGÓLNE:
Wspomaganie rozwoju mowy dzieci.
Rozwijanie umiejętności logicznego myślenia..
Doskonalenie sprawności manualnej i grafomotorycznej.
Wspomaganie wyobraźni twórczej i samodzielności dzieci.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Prawidłowo wykonuje ćwiczenia oddechowe.
Wypowiada się prostymi zdaniami na temat wiersz.
Zna cechy charakterystyczne jesiennej pogody.
Wie, jak powstaje chmura i deszcz.
Potrafi kreślić „po śladzie” zgodnie ze wskazanym kierunkiem.
Wie, jaki jest kierunek kreślenia znaków w liniaturze (od lewej do prawej, z góry na dół) oraz identyfikuje strony własnego ciała.
Umie identyfikować głoski w nagłosie i wygłosie oraz dokonuje syntezy i analizy sylabowej i fonemowej prostych wyrazów.
Posługuje się pojęciami „mały- duży”, „mniejszy- większy”
Samodzielnie porządkuje swoje stanowisko pracy.
FORMY PRACY: grupowa i indywidualna
METODY: stopniowania trudności, aktywizujące (burza mózgów), zabawowo- zadaniowa.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Tekst wiersza pt. „Parasole” H. Bechlerowej, ilustracje do wiersza (mały i duży parasol oraz postacie mamy i dziecka), , kropkowane kontury parasoli dla każdego dziecka oraz na tablicę pokazową, słoik i lód do eksperymentu (powstawanie chmury), kubek z wodą, papierowe kropelki, słomki do napojów, szarfy, pocięte chmurki, klej, pastele, błękitne kartki papieru.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
Przywitanie z wykorzystaniem znanej dzieciom wyliczanki.
Wspólne z dziećmi przypomnienie cech charakterystycznych jesiennej pogody i zawieszanie jej symboli na tablicy z ilustracją jesieni.
Odczytanie dzieciom wiersza „Parasole” i wspólne go omówienie.
Dzieci wskazują mały i duży parasol i kreślą je „po śladzie” a nauczycielka sprawnie je wycina.
Dzieci umieszczają parasole przy właściwych postaciach (mamie i dziecku).
Zabawa ruchowa „ Przeskocz kałuże” i ćwiczenia ortofoniczne na sylabach „ciap- kap”.
Wykonanie eksperymentu „Jak powstaje chmura?” i omówienie go.
Zabawy wyciszająca „Przejdź po obwodzie kałuży” oraz „Nie rozlej wody”.
Nauczycielka prezentuje sposób wykonania zadania przy stolikach.
Dzieci składają przy stolikach pociętą chmurkę (młodsze z dwóch , starsze z trzech części) z wykorzystaniem słomek do napoju.
Przyklejają chmurki na niebieskim papierze i dorysowują krople deszczu pastelami.