Numer: 29401
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Nasza Polska - rozmowa na podstawie ilustracji i opowiadania nauczyciela. Scenariusze zajęć w przedszkolu

SCENARIUSZ ZAJĘĆ WYCHOWAWCZO- DYDAKTYCZNYCH


DATA: 29.04.2015

PROWADZĄCA: Marzena Czajkowska

GRUPA WIEKOWA: 5-6- latki

TEMAT KOMPLEKSOWY: Kto ty jesteś?

TEMAT ZAJĘĆ: Nasza Polska- rozmowa na podstawie ilustracji i opowiadania nauczyciela.

CELE OGÓLNE:
kształtowanie u dzieci poczucia tożsamości narodowej;
poszerzanie wiedzy na temat historii państwa polskiego;
przygotowanie do nauki czytania i pisania.

CELE SZCZEGÓŁOWE:
rozpoznaje symbole narodowe swojego kraju;
potrafi wskazać na mapie stolicę Polski oraz kilka innych miast leżących nad Wisłą;
zgłasza się do odpowiedzi i wypowiada się pełnymi zdaniami oraz stara się słuchać wypowiedzi kolegów;
dokonuje syntezy i analizy sylabowej i głoskowej wyrazów oraz identyfikuje głoski w nagłosie i wygłosie;
posługuje się w czasie zajęć wszystkimi zmysłami;
kreśli znaki literopodobne (od strony lewej do prawej);
umie wykonać biało- czerwoną rozetkę według instrukcji nauczyciela.

METODY PRACY Z DZIEĆMI:
czynne (kierowanie aktywnością, zabawy dydaktyczne oraz z elem. ruchu, praca z mapą Polski)
słowne (opowiadania, wiersz i rozmowa)
oglądowe (obserwacja i pokaz)

FORMY ORGANIZACYJNE PRACY Z DZIEĆMI:
zbiorowa;
indywidualna;
grupowa.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Godło i flaga Polski; mapa Polski z zaznaczonymi pięcioma miejscami leżącymi nad Wisłą (karteczki z cyframi 1 do 5); małe flagi do odznaczania miejsc na mapie Polski podkład instrumentalny do piosenki „Płynie Wisła, płynie”; pięć kopert z numerami od 1 do 5 z poleceniami dla dzieci; kartoniki z cyframi i liczbami od najmniejszej do największej; biało czerwona wstążka dla nauczycielki; podkład muzyczny „Hejnał mariacki”; lusterka logopedyczne; materiał do zabawy ruchowej „Bazyliszek”; materiał muzyczny z odgłosami mew i morza; duża muszla; zdjęcia wybranych miejsc i zabytków oraz długi gruby sznurek; czasopismo dla nauczycieli bliżej przedszkola nr 4.2015.


PRZEBIEG ZAJĘCIA:
Przywitanie dzieci znaną wszystkim wyliczanką.
Rozmowa w oparciu o opowiadanie z poprzednich zajęć i ponowna prezentacja polskiego godła.
Ćwiczenia oddechowe z wykorzystaniem biało- czerwonych wstążek i omówienie flagi Polski.
Rozwieszenie mapy Polski z zaznaczonymi miastami nad Wisłą: Barania Góra, Kraków, Warszawa,Toruń, Gdańsk.
Prezentacja utworu „Płynie Wisła, płynie” przy którym dzieci naśladować będą Wisłę, trzymając się za niebieską linę (zabawa ruchowa przy muzyce).
Dzieci odszukują w sali (przy muzyce „Płynie Wisła...”) koperty z zadaniami do mapy Polski i wspólnie je rozwiązują. 1. „Od najmniejszego do największego” (układanie według długości pasków i próby czytania powstałych wyrazów)- Barania Góra; 2. „Hejnał mariacki” (zabawa słuchowa oraz dzielenie na głoski wyrazów związanych z miastem: hejnał, smok, Wawel)- Kraków; 3. „Stolica Polski” (zagadka słowna oraz dzielenie na sylaby nazwy stolicy oraz identyfikacja głosek w nagłosie i wygłosie)- Warszawa; 4. „Pierniki” (smakowanie pierników oraz ćwiczenia grafomotoryczne toruńskie smakołyki)- Toruń; 5. „Szumi muszla” (zabawa relaksacyjna oraz doskonalenie umiejętności opowiadania)- Gdańsk.
Prezentacja medalu małego patrioty i wykonanie kotylionów z okazji zbliżających się świąt narodowych (Dzień flagi oraz święto Konstytucji 3-go mają).
„Co do czego pasuje?”- popołudniowa zabawa dydaktyczna z wykorzystaniem sznura i ilustracji.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.