Opracowała: mgr Renata Stachowicz
SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO – WYCHOWAWCZYCH DLA DZIECI 5,6 – LETNICH
Opracowała: mgr Renata Stachowicz
SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO – WYCHOWAWCZYCH Z LOGOPEDII
TEMAT ZAJĘĆ:” Jesień w lesie”
CEL GŁÓWNY: Usprawnienie narządów mowy i wyrabianie sprawności ruchowej.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
1.Usprawnienie aparatu mowy.
2.Kształcenie słuchu muzycznego i poczucia rytmu.
3.Rozwijanie sprawności ruchowej i koordynacji słuchowo – ruchowej.
4.Usprawnienie prawidłowej wymowy głoski „ sz” w sylabach w pozycji nagłosowej wyrazów.
5.Rozwijanie sprawności manualnej.
CELE OPERACYJNE:
DZIECKO:
1.Bierze udział w zabawie paluszkowej.
2.Współpracuje z grupą.
3.Potrafi nawiązywać bliższe relacje z dziećmi.
4.Potrafi wykonywać ćwiczenia oddechowe.
5.Chętnie bierze udział w zajęciach plastycznych.
6.Chętnie wykonuje ćwiczenia narządów mowy.
7.Bierze udział w zabawach ruchowych.
8.Utrwala prawidłowa wymowę głoski „ sz” w sylabach.
9. Potrafi naśladować głosy ptaków.
10.Bierze udział w zabawie sprawnościowej.
METODY PRACY:
- czynna – zabawy ruchowe i logarytmiczne, prace plastyczne.
- pokazowa – ćwiczenia oddechowe,
FORMY PRACY:
Indywidualna i grupowa.
POMOCE DYDAKTYCZNE:
Treść zabawy paluszkowej, rysunek drzewa na szarym papierze, emblematy liści, kulki gazetowe lub bibułkowe, klej, słomki do napojów, rysunki z dziurkaczy, kubki plastikowe, obręcze, szarfy.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1.Powitanie na zajęciach. Zabawa paluszkowa „ Grzybki”.
W lesie grzyby sobie rosły.
Nagle wszystkie się podniosły.
Ujrzały zająca.
Wszystkie się schowały, tylko nie ten mały.
Przyszedł zając, ugryzł go.
Wszystkie grzyby mówią „ Sio!”.
2. Ćwiczenia aparatu artykulacyjnego – „ Wiewiórka sprząta dziuplę”.
Wiewiórka rozejrzała się po swojej dziupli i stwierdziła, ze trzeba posprzątać. Myje sufit, ściany i podłogę ( dzieci przesuwają językiem po podniebieniu, wewnętrznej stronie policzków i dolnych dziąsłach). Umyła tez wszystkie okna ( język przesuwa się po górnych i dolnych zębach). Wyjrzała z dziupli i rozejrzała się dookoła ( język oblizuje wargi, apotem brodę i do nosa, od kącika do kącika ust). Usłyszała, jak przez las przebiegł konik ( kląskanie jeżykiem i parskanie). Śpiewały tez ptaki ( gwizdanie i naśladowanie głosów ptaków np. fiu – fiu, tijo – tijo). Uśmiechnęła się, bo wkoło był piękny i słoneczny dzień ( rozciąganie warg w uśmiechu).
3. Zabawa oddechowa „ Jesienne drzewo”.
Logopeda kładzie na środku sali arkusz szarego papieru, a na nim narysowane drzewo jesienne bez liści. Drzewo to przykrywa kulkami zrobionymi z gazet, bądź z bibuły, serwetek itp. Zadaniem dzieci jest zdmuchnięcie z rysunku kulek papieru i zobaczenie obrazka znajdującego się pod nim.
Swobodne wypowiedzi dzieci na temat dlaczego drzewa jesienią nie maja liści?
4. Zabawa artykulacyjno – ruchowa „ Listek do listka”.
Wspólnie z logopeda dzieci szukają w sali porozkładanych jesiennych, kolorowych liści ( ma być tyle ile jest dzieci). Gdy dzieci znajdują, logopeda tłumaczy, ze podczas jesieni wieje często wiatr i wydaje różne dźwięki np. szszsz, sza, sze, szuuu itp.
Odczytywanie sylab napisanych na emblematach liści. ( szszsz, sza, sze, szu, szo, szy, usz, asz, esz). Następnie dzieci dobierają się parami, jeżeli są to dzieci nie umiejące czytać to dobierają się dzieci kolorami liści.
5. Zabawa artykulacyjna „ Rozmowa wiatru z liśćmi”.
Dzieci w parach rozmawiają ze sobą używając jedynie sylabach napisanych na liściach. Mogą rozmawiać z rożną intonacją głosu i melodią.
6. Usprawnienie grafomotoryki poprzez samodzielne przyklejanie liści do jesiennego drzewa logopedycznego.
7.Zabawa ruchowo - logorytmiczna „ Ptasie gniazda”.
Dzieci – ptaki siedzą w gniazdach ( szarfy, obręcze). Na sygnał gwiazdka wylatują z nich i biegają w różnych kierunkach, wydając ptasie odgłosy. Ptaki rozprostowują skrzydła, ręce unoszą do góry podczas wydechu, a opuszczają podczas wydechu.
Inna wersja zabawy to podzielenie ptaków na grupy ptaków pod względem gatunku. Ptaki te po wywoływaniu będą biegały po sali i wydawać będą dźwięki. Z gniazd mogą wylatywać tylko wskazane ptaki z danej grupy.
Przykładowe odgłosy ptaków:
- jaskółki: kiju, kiju,
- bociany: klee, klee,
- wróble: ćwir, ćwir,
- wrony; kra – kra,
- dzięcioły: stuku – puku.
8. Zabawa sprawnościowa „ Pełen kubek”
Podczas jesiennej pogody wieje nie tylko wiatr, ale i pada deszcz. I tak do kubka napadało bardzo dużo deszczu i zadaniem dzieci jest podawać po kole kubek pełen wody, tak by nie rozlać ani jednej kropli. Można wprowadzić 3, 4 kubki pełen wody.
9.Ćwiczenie grafomotoryczne połączone z ćwiczeniem oddechowym– „ Kapelusz Pani Jesień”
Dzieci otrzymują szablon kapelusza i zadaniem jest ozdobienie go według własnego pomysłu. Mają powycinane z dziurkaczy kolorowe listki i Przenoszą je za pomocą rurki do napojów a przyklejają klejem.
10. Zabawa artykulacyjna „ Szafa”
Zabawa podobna do zabawy „ Pomidor”. Dzieci siedzą w kole, jedno dziecko jest w środku i podchodzi do wybranego dziecka iż zadaje mu mnóstwo pytań na które odpowiadany musi odpowiedzieć szafa. Jak odpowie innym słowem to zamienia się rolami.
11. Pożegnanie dzieci i zorganizowanie wystawy prac plastycznych.