SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO – WYCHOWAWCZYCH DLA DZIECI 5,6 – LETNICH
HASŁO PROGRAMOWE: „ Jesienne pląsy”
TEMAT DNIA: „ Jesienne smutki”
CEL GŁÓWNY: Poznanie nowej pory roku – jesieni, utrwalenie wiadomości przyrodniczych.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
1.Kształtowanie umiejętności logicznego myślenia poprzez rozwiązywanie zagadek.
2.Rozwijanie wyobraźni dziecka.
3.Rozwijanie uzdolnień plastycznych i usprawnienie grafomotoryczne.
4.Utrwalenie wiadomości przyrodniczych.
5.Kształtowanie umiejętności współpracy z innymi dziećmi poprzez tworzenie wspólnych prac plastycznych.
6.Doskonalenie umiejętności dzielenia wyrazów na sylaby oraz wyodrębniania pierwszej głoski wyrazu.
CELE OPERACYJNE:
DZIECKO:
1.Zna symbole pogodowe.
2.Potrafi określić za pomocą słów, panującą pogodę za oknem.
3.Potrafi korzystać z kalendarza pogodowego.
4. Wykonuje pracę plastyczną w grupie.
5.Współpracuje z grupą, umie współdziałać.
6.Rozwiązuje zagadki.
7.Zna nazwy niektórych gatunków drzew.
8.Potrafi dopasować owoc do drzewa.
9.Bierze udział w zabawie ruchowej.
10.Układa zdanie z wybranym wyrazem.
11.Przelicza liczbę wyrazów w zdaniu.
12. Rozwija wyobraźnię i twórcze myślenie w pracy plastycznej.
13. Jest aktywny i zaangażowany.
14. Rozróżnia słuchowo wyrazy i potrafi dopasować wyraz do obrazka.
METODY PRACY:
Zabawy ruchowe, zabawy słuchowe, obserwacja, pokaz
FORMY PRACY:
Szary papier z narysowanym drzewem, kolorowy papier, klej, nożyczki, kredki, mazaki, kalendarz pogody, obrazki do zabawy słuchowej, emblematy listków, treści zagadek.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1.Powitanie dzieci zabawą „ Iskierka” – przekazywanie uścisku dłoni. Określanie pogody za oknem ( stopnia zachmurzenia, siły wiatru, opadu, temperatura, posługiwanie się słowami zimno – ciepło, słonecznie, wietrznie).
2. „Kalendarz pogody” – rysowanie na umieszczonym w sali kalendarzu pogody aktualnie panującej pogody za oknem za pomocą symboli. Utrwalenie poznanych symboli pogodowych.
3. „ Zagadki słowne – Czy znasz to drzewo?” – nauczyciel odczytuje zagadki, a dzieci odgadują nazwę drzewa i wskazują liść, który z tego drzewa pochodzi.
Gdy spojrzysz miedzy liście zielone,
zobaczysz na gałązkach korale czerwone. ( jarzębina)
Na jakim drzewie kryją się skrzydlaki, te śmieszne nasiona skrzydlate jak ptaki. ( klon)
Jesienią pod nim dzieci kasztany zbierały, z brązowych kuleczek będzie ludzik wspaniały. ( kasztanowiec)
Stoi dumnie, pień ma gruby,
rozdaje żołędzie, które wiewiórka bardzo lubi. ( dąb)
4.Zabawa ruchowa „ Zaczarowany park” – nauczyciel dzieli dzieci na dwie grupy. Jedna grupa jest drzewami i stoi nieruchomo, druga grupa dzieci przy muzyce spaceruje między drzewami. Gdy muzyka cichnie, dzieci spacerujące szukają sobie do pary drzewa i łączą się Zn im tworząc wymyślone figury. Zmiana ról i powtórzenie zabawy. Każda grupa powinna dwa razy tworzyć figury.
5.Zabawa słowna „ Od słowa do zdania” – nauczyciel mówi słowo związane z jesienią, z którym dzieci następnie układają zdanie. Np. kasztany. Z drzewa spadają kasztany.
Po wypowiedzeniu zdania, dzieci liczą na palcach ile jest wyrazów w zdaniu albo mogą układać na dywanie tyle klocków ile jest wyrazów w zdaniu.
6. Praca plastyczna – „ Jesienne drzewo” - praca zbiorowa.
Nauczyciel dzieli dzieci na 4 grupy, każda grupa ma przypięty inny kolor listka na bluzeczce i siadają do stolika oznaczonego takim samym listkiem. Każda grupa otrzymuje arkusz szarego papieru z konturem drzewa, kolorowe emblematy liści do odrysowywania, papier kolorowy, klej, nożyczki, plastelinę, farby. Zadaniem dzieci jest udekorowanie drzewa i przedstawienie go w jesiennej szacie. Dzieci dzielą między sobą zadania do wykonania: kolorowanie drzewa, wykonanie z papieru kolorowego liści, owoców, dorysowywanie słońca, chmur, kropli deszczu, malowanie tła itp.
7. Zabawa słuchowa „ Wybierz obrazek” – na tablicy umieszczone są obrazki np. okno, drzwi, drzewo, kasztan, koszyk, szafa, ul, rower itp. Nauczyciel mówi na głos zdania, a dzieci wyszukują obrazek przedstawiający przedmiot, którego nazwa wystąpiła w zdaniu. Dzielnie obrazka na sylaby i wyodrębnianie pierwszej głoski w nagłosie.
8.Wykonanie galerii jesiennych drzew. Oglądanie i omawianie prac, uzasadnianie dlaczego praca jest ciekawa i podoba się dzieciom, zwrócenie uwagi na staranność i estetykę wykonania.
9.Zakończenie zajęć.