Cele ogólne:
- integracja dzieci, rodziców i nauczycieli
- czerpanie radości ze wspólnej zabawy
- zwrócenie uwagi na walory zdrowotne marchewki
- zachęcanie do spożywania warzyw
- kształtowanie postawy prozdrowotnej
- śpiewanie piosenki oraz ilustrowanie ruchem jej treści
- kształtowanie percepcji wzrokowej
- doskonalenie umiejętności liczenia w znanym zakresie
- kształtowanie sprawności manualnej
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- czynnie uczestniczy w spotkaniu
- w skupieniu ogląda przedstawienie w wykonaniu rodziców
- wie, dlaczego marchewka jest zdrowa
- śpiewa piosenkę oraz ruchem ilustruje jej treść
- kształtuje spostrzegawczość wzrokową
- doskonali umiejętność liczenia
- kształtuje motorykę małą
Metody:
- słowna, oglądowa: przedstawienie teatralne
- aktywizujące: pedagogiki zabawy, zabawa paluszkowa, zabawa matematyczna
- samodzielnych doświadczeń dzieci: degustacja marchewki i soku marchewkowego, praca plastyczna
Formy: grupowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: scenariusz przedstawienia, kostiumy do inscenizacji, piosenka „Urodziny marchewki” podziękowania dla rodziców, marchewki, sokowirówka, sok z marchwi, tarka, korony dla króla i królowej, naklejki, szablony marchewek, masa solna, farby, papier pomarańczowy i zielony
Przebieg zajęć:
1.Powitanie dzieci:
Dziś jest dzień wyjątkowy, bo zupełnie marchewkowy.
Pomarańczowe stroje mamy i do zabawy razem ruszamy.
2.Przedstawienie teatralne w wykonaniu rodziców pt. „Co w marchewce jest zdrowego?”
Narrator (nauczyciel):
Na grządce w ogródku trzy marchewki spały.
Zdrowo, szczęśliwie, aż sobie chrapały.
Przykica zajączek i woła:
Zajączek:
Wstawać, wstawać marcheweczki!
W lesie kłótnia na całego: CO W MARCHEWCE JEST ZDROWEGO?!
Marchewka 1 (przeciąga się):
Kto mnie budzi? Tak się bardzo przestraszyłam prawie witaminę C zgubiłam!
Marchewka 2 (ziewa):
Nie krzycz siostro nie hałasuj, a ty zając sio! Do lasu!
Marchewka 3 (przeciera oczka):
Co ja słyszę? Kłótnia w lesie, (nasłuchuje) no tak echo niesie,
Problem ważny i doniosły, posłuchajcie drogie siostry!
Twierdzi cała leśna szkółka, że marchewki nic nie warte,
że jak wióry kiedy starte! Twarde, chude, nieciekawe!
Marchewka 1:
Zaraz my im damy radę! Zbierać nóżki drogie panie, dziś zebranie na polanie!
Marchewka 2:
Słusznie, słusznie moja droga
Bo do prawdy krótka droga!
Marchewka 3:
A teraz niech śpiewają dzieci to nam droga szybciej zleci!
Śpiewanie piosenki „Urodziny marchewki” oraz odzwierciedlanie ruchem treści utworu.
Marchewki maszerują.
Zebranie na polanie, siedzi: zając, jeż, miś, sowa.
Wszystkie zwierzęta:
Ach witamy drogie panie!
Dzisiaj przez was to spotkanie!
Marchewka 1:
To my pięknie się kłaniamy i nasz wierszyk przedstawiamy:
Witamina A, witamina B, E i C
Które z warzyw takie ma
I o waszą cerę dba!
Marchewka 2:
Oczywiście też o zęby, które ćwiczą się w chrupaniu
Przy marchewki zajadaniu.
Zamiast chipsa chrup marchewkę
Bo przekąska to niezwykła,
Lepsza nawet od cukierka!
A nie trzeba jej papierka,
I tak samo słodka w smaku
A jest zdrowa dla dzieciaków!
Marchewka 3:
Jestem modna w swym kolorze
W każdej roku porze!
Kto nas dzisiaj nie docenia
Niech tu zaraz zdanie zmienia!
Zajączek:
Brawo! Brawo!
Byłem zawsze przekonany, że marchewki zjadać mamy!
Jeż:
Nie wiem, czy to wyjdzie mi w praktyce
Czy się za marchewkę chwycę?
Ale wierszyk doskonały! Już mnie panie przekonały!
Sowa:
Ja wiedziałam, że tak będzie!
Przecież latam sobie wszędzie!
I widziałam jak w przedszkolu
Dzieci jadły podwieczorek i był tam marchewek worek!
Miś:
A ja miodek, cały spodek!
Może mleka też szklaneczkę
A na koniec marcheweczkę!
Wszyscy:
Kochajmy marchewki
Za wszystkie zalety,
Wprowadźmy na stałe do naszej diety!
3.Rozdanie rodzicom podziękowań za udział w spektaklu.
4.Rozmowa na temat obejrzanego przedstawienia. Dzieci wymieniają, dlaczego należy jeść marchewkę.
5.Zabawa „Marchewkowy quiz”
•Marchewka to owoc czy warzywo? (warzywo)
•Jaki kolor ma marchewka? (pomarańczowy)
•Jak nazywa się zielona część marchewki? (natka)
•Czy marchewka rośnie w ziemi czy na drzewie? (w ziemi)
•Jaka marchewka jest zdrowsza – surowa czy gotowana? (surowa)
•Jakie dania można przygotować z marchewki? (surówka, sok, zupa, ciasto, dżem, chipsy)
oZabawa paluszkowa „Marchewkowa zupa”
Przedszkolaki zupę marchewkową gotowali
W wielkim garnku ją mieszali
Przyprawiali, smakowali
Do talerza sobie nalali
6.„Marchewkowa uczta” - degustacja surowych marchewek.
7.Pokaz wykonywania surówki na tarce i soku marchwiowego oraz degustacja.
8.Wybór królowej marchewkowej i króla marchewkowego - dzieci, które mają najwięcej ubrań w kolorze pomarańczowym.
9.Rozdanie dzieciom naklejek w kształcie marchewki.
10.Każda grupa w swojej sali wykonuje zadania:
•Zad. 1. Zabawa rozwijająca spostrzegawczość i orientację w przestrzeni „Ukryte marchewki” – odszukiwanie ukrytych w sali marchewek
•Zad. 2. Zabawa matematyczna „Liczymy marchewki” – liczenie w znanym zakresie, porównywanie liczebności zbiorów
•Zad. 3. Praca plastyczna „Marchewka” – każda grupa inną techniką plastyczną: lepienie z masy solnej, wydzieranka, malowanie farbami
11.Częstowanie dzieci i rodziców marchewkami przy odbieraniu dzieci z przedszkola.