SCENARIUSZ ZAJEĆ prowadzonych w grupie II
TEMAT ZAJĘĆ: Gry i zabawy ruchowe z piłkami edukacyjnymi „EDUBAL”
(zajęcia pokazowe dla pani Basi Głuch i Agnieszki Dziekan)
AUTOR: Beata Krajewska
GRUPA WIEKOWA: dzieci czteroletnie
MIEJSCE : sala gimnastyczna
CZAS TRWANIA: 30 min.
METODY: ruchowa, aktywizująca, poglądowa, słowna, czynna, stymulująca aktywność ruchową.
FORMY PRACY: zbiorowa
CELE ZAJĘĆ:
Umiejętności:
- doskonalenie umiejętności z zakresu mowy i pojęć matematycznych.
- doskonalenie sprawności ruchowej.
- doskonalenie umiejętności podejmowania decyzji i dochodzenia do kompromisu.
- rozwijanie spostrzegawczości i koordynacji wzrokowo-ruchowej i ruchowej.
Wiedza:
- dziecko rozpoznaje litery i cyfry.
- zna zasady bezpieczeństwa podczas zabaw.
- potrafi wdrażać się w normy i zasady współżycia grupowego.
- nabywa wiedzę podczas zabawy.
Postawy:
- Dostrzega radosne przeżycia związane z uczestnictwem w zabawach integracyjnych.
- Wyrabia nawyk słuchania i dostosowywania się do poleceń nauczyciela.
POMOCE: piłki „edubal”
Przebieg zajęcia:
Czynności organizacyjno –porządkowe (zapoznanie z zadaniami zajęć, przypomnienie zasad „fair play”)
Dzieci siedzą w dwóch kołach, dziewczynki w jednym chłopcy w drugim.
Na polecenie nauczycielki podchodzą do kosza z piłkami i biorą po jednej wybranej przez siebie piłce, po czym wracają na miejsce.
Piłki zostają rozsypane po sali gimnastycznej.
Dzieci zbierają piłki, bawią się nimi w dowolny sposób. Układają je wg kolorów, ustawiają w rzędzie i przeliczają.
Dzieci wybierają jedną piłkę, siadają na obwodzie koła, oglądają co znajduje się na niej, cyfra czy litera, nauczycielka pomaga im rozpoznawać i nazywać.
Piłki zielone układają w jednym zbiorze a piłki żółte w drugim.
Na komendę zespół zielonych klęka na kolana i toczy piłkę głową przed siebie.
Dzieci dobierają się param, siadają naprzeciwko siebie, toczą piłkę do siebie. Po czym zostawiają piłki luzem.
Dzieci biegają po sali, na sygnał biorą piłkę i zatrzymują się w miejscu.
Wszystkie dzieci z nauczycielką są ustawione w pociąg, a pomiędzy nimi piłki przytrzymywane brzuchami. Wagoniki przesuwają się do przodu, ostrożnie, aby piłka nie upadła na podłogę.
Dzieci maszerują na palcach po kole, jednocześnie unoszą piłkę wysoko nad głową.
Podsumowanie zajęcia, ‘co sprawiło mi przyjemność?’
Porządkowanie piłek do siatek zgodnie z ustalonymi regułami.
Opracowała Beata Krajewska