X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 2937
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Rozwijanie mowy na podstawie opowiadania D. Niewoli "O tym, jak Kasia na panią jesień czekała" z wykorzystaniem ilustracji

Scenariusz zajęć dla dzieci 5, 6 – letnich

Cel główny:
• rozwijanie mowy

Cele operacyjne – dziecko:
• potrafi wypowiedzieć się na określony temat,
• uważnie słucha opowiadania nauczycielki,
• potrafi nazwać liście i owoce klonu, jarzębiny, dębu, kasztanowca i drzewo, z którego pochodzą,
• przelicza liście i owoce drzew,
• wzbogaca doświadczenia plastyczne,
• współdziała aktywnie w grupie.

Metody:
- wielostronnego działania

Formy:
- zespołowa
- indywidualna

Środki dydaktyczne:
kartoniki z napisem TAK, NIE dla każdego dziecka, ilustracje do opowiadania D. Niewoli O tym, jak Kasia na panią jesień czekała, rysunki liści i owoców klonu, jarzębiny, dębu, kasztanowca, 3 sylwety koszów, sylwety kasztanów, żołędzi, liści klonu, jarzębiny, dębu, kasztanowca, 3 opaski z sylwetami liści klonu, dębu, kasztanowca, CD z nagraniem koncertu Jesień z cyklu Cztery pory roku A. Vivaldiego, 3 sylwety drzew n dużych kartonach, bibuła czerwona, klej, nożyczki, plastelina, farby w kolorach jesieni, gąbki, kredki.

Przebieg zajęcia:

1. Zabawa rozwijająca umiejętność oceny logicznej wartości usłyszanych zdań.
Nauczyciel mówi zdania. Dzieci podnoszą kartonik z napisem TAK, kiedy uznają, że są one prawdziwe lub NIE, jeśli uznają, że są fałszywe.

W parku jesienią drzewa się zielenią.
Sukieneczki biedroneczki są w czarne kropeczki.
Na jarzębinie jesienią korale się czerwienią.
Grzyby rosną w wodzie, rybom ku przestrodze.
Żołędzie mają kolczaste czapeczki, a ślimaki domki ze słodkiej śliweczki.
W parku na ławce odpoczywamy, zbieramy także brązowe kasztany.

2. Słuchanie powiadania nauczyciela na podstawie opowiadania D. Niewoli O tym, jak Kasia na panią jesień czekała z wykorzystanie ilustracji.

3. Rozmowa na temat opowiadania:
- zwrócenie uwagi na charakterystyczne cech jesieni,
- wyjaśnienie znaczenia słów babie lato,
- ocena postępowania Jurka i Kasi.

4. Rozpoznawanie liści i owoców drzew (nazywanie ich) – nazywanie drzewa, z którego pochodzą.
Nauczyciel pokazuje ilustracje liści i owoców klonu, jarzębiny, dębu, kasztanowca, a dzieci próbują nazwać drzewo, z którego pochodzą. Przypomnienie nazw drzew występujących w opowiadaniu.

5. Przeliczanie owoców i liści drzew.
Nauczyciel kontynuuje opowiadanie o tym, jak Kasia, zachęcona przez brata chciała oglądać jesień, dlatego poszła na spacer z rodzicami następnego dnia. Każdy zebrał liście i owoce drzew. Najładniejsze włożyli do koszyków (każdy do swojego).
Nauczyciel odkrywa przygotowane wcześniej sylwety 3 koszyków z liśćmi i owocami drzew. Mówi, że 1 to koszyk Kasi (są w nim 2 kasztany, 1 żołądź, 1 liść dębu, 1 liść klonu);
2 to koszyk mamy (są w nim 1 żołądź, 1 kasztan, 1 liść dębu, 1 liść kasztanowca);
3 to koszyk taty (są w nim 2 kasztany, 2 żołędzie, 1 liść klonu, 1 liść dębu).

- przeliczanie, ile jest w każdym koszyku liści i owoców drzew,
- w którym jest najwięcej,
- w którym jest najmniej,
- próby określenia o ile jest więcej (mniej) w koszykach, i co należy zrobić żeby było po tyle samo.

6. Zabawa organizacyjno – porządkowa Tańczące liście.
Troje dzieci stoi w różnych miejscach sali, na głowach mają opaski z sylwetami liści dębu, klonu, kasztanowca.
Po omówieniu reguł zabawy i rozdaniu liści dębu, klonu, kasztanowca (liście w kolorach jesieni) dzieci swobodnie tańczą w rytm muzyki Jesień z cyklu Cztery pory roku A. Vivaldiego, na przerwę w muzyce dzieci ustawiają się przy dziecku z takim samym liściem na głowie tworząc odpowiednio kolorowe drzewa – klon, dąb, kasztanowiec. Muzyka jest sygnałem do ponownego ruch – tańca.
7. Wykonanie pracy plastycznej Jesienne drzewa różnymi technikami – praca w grupach.
Nauczyciel omawia i prezentuje gotowe prace z wykorzystaniem stemplowania, wyklejania, kolorowania, wycinania, wypełniania plasteliną (demonstruje wykorzystane techniki). Dzieci wykonają zadanie – jesienne drzewa - w 3 grupach.
Grupa 1 (dzieci, które podczas zabawy ruchowej miały w rękach liść kasztanowca) – jarzębina; liście – kolorowanie zieloną kredką, owoce – wyklejanie z czerwonych kulek bibuły.
Grupa 2 (dzieci, które podczas zabawy ruchowej miały w rękach liść dębu) – kasztanowiec; liście- stemplowanie gąbką białego liścia wyciętego z kartonu, owoce – wycinanie narysowanego kształtu, przyklejanie.
Grupa 3 (dzieci, które podczas zabawy ruchowej miały w rękach liść klonu) – dąb; liście - wycinanie narysowanego kształtu; owoce - wypełnienie plasteliną.
Każda grupa otrzymuje gotowy pień drzewa, naklejony na duży karton. Po skończonej pracy wykonane elementy zostaną przyklejone przy pomocy nauczyciela na odpowiednie kartony, tworząc jesienne drzewa.

8. Prezentacja Jesiennych drzew. Zorganizowanie wystawy w kąciku dla rodziców.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.