X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 2936
Przesłano:

Rysunek głowy - portret i autoportret. Scenariusz lekcji plastyki w klasie IV

Scenariusz lekcji plastyki w klasie IV

Opracowanie: Jerzy Osewski

TEMAT: „Rysunek głowy –portret i autoportret”(Ćwiczenia).

Cele ogólne:

♣ zaznajomienie uczniów z zagadnieniem proporcji twarzy
♣ wprowadzenie pojęcia, portret i autoportret
♣ rozbudzanie zainteresowań sztuką współczesną,
♣ wdrażanie do odbioru dzieł najnowszych,
♣ wzmacnianie w dziecku poczucia własnej wartości, zwłaszcza u dzieci nieśmiałych
lub słabiej rozwiniętych manualnie,
♣ kształtowanie postaw estetycznych,
♣ rozwijanie wyobraźni oraz zdolności twórczych.

Cele szczegółowe:

Uczeń:
♣ potrafi zorganizować swój warsztat pracy,
♣ rozpoznaje i stosuje we własnej pracy technikę rysunku ,
♣ tworzy kompozycję rysunkową,
♣ potrafi rozróżniać portret od autoportretu,
♣ odnajduje analogie stylistyczne pomiędzy swoim obrazem a twórczością innych artystów .

Metody:

♣ słowne: rozmowa kierowana, objaśnienie, wypowiedzi uczniów,
♣ oglądowe: pokaz, obserwacja, analiza,
♣ praktyczne: umiejętność odnoszenia prawidłowych proporcji, rysunek

Formy pracy: praca indywidualna jednolita

Środki dydaktyczne: przykłady prac plastycznych ,rysunki głowy i autoportrety wykonane przez młodzież starszą i artystów plastyków.

Materiały i przybory: ołówki , kredki, kolorowe długopisy, flamastry.

Czas trwania: 1h lekcyjna.


Przebieg lekcji:

I Część wstępna

1.Sprawdzenie obecności oraz przygotowania uczniów do zajęć z plastyki. Wpisanie tematu lekcji do dziennika zajęć .
Rozwieszenie gotowych prac plastycznych rysunków głowy.
2. Podanie uczniom tematu lekcji: : „Rysunek głowy –portret i autoportret”(Ćwiczenia).

3. Nauczyciel prowokuje rozmowę stawiając pytania. Dzieci opowiadają o swoich odczuciach i spostrzeżeniach związanych z rysowaniem postaci i twarzy.
a) w trakcie rozmowy dzieci są zdziwione , że oczy wyznaczają środek głowy,
b) powyższy zasadę przyjmują jako kardynalny wykładnik w rysowaniu twarzy,
c) przyznają , że do tej pory nie rysowały szyji w swoich pracach odnośnie postaci.

4. Nauczyciel prosi jednego z uczniów na środek sali i na bazie osoby ucznia wyjaśnia prawidłowe proporcje postaci oraz głowy.
a) nauczyciel omawia proporcje głowy w odniesieniu do wysokości postaci ,wieku i płci .
b) dzieci uważnie obserwują twarz ucznia z przodu i z boku ,
c) nauczyciel oznajmia , że głowa ma owal podobny do odwróconego jaja,
d) pokazuje na jakiej wysokości są umieszczone oczy , czoło, włosy, brwi, nos, uszy,
e) omawia jak powinna być gruba szyja w odniesieniu do całości postaci.

3. Nauczyciel prowokuje rozmowę stawiając pytania. Dzieci opowiadają o swoich odczuciach i spostrzeżeniach związanych z rysowaniem postaci i twarzy.

4. Nauczyciel prosi jednego z uczniów na środek sali i na bazie postaci ucznia wyjaśnia prawidłowe proporcje postaci oraz głowy.

II Część główna

1. Nauczyciel prosi, aby uczniowie przyjrzeli się swoim koleżankom i kolegom siedzącym obok aby porównali proporcje poszczególnych elementów głowy.
2. Nauczyciel rysuje na tablicy w poszczególne elementy twarzy i je omawia.
3. Twórcza praca dzieci. Nauczyciel udziela korekty indywidualnej lub zbiorowej w zależności od zaistniałej sytuacji.
4. Zorganizowanie wystawy uczniowskich obrazów.

II Część końcowa

1. Wspólne omówienie wyników pracy.
2. Ocena kompozycji rysunkowych przez nauczyciela.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.