Scenariusz zajęć dla dzieci 3-4-letnich
Temat zajęć: „Tęcza- kolorowy most na niebie”
Data zajęcia:..........................
Cel zajęć:
- poznanie zjawiska atmosferycznego- tęczy,
- utrwalenie nazw kolorów,
- kształtowanie umiejętności słuchania ze zrozumieniem,
- doskonalenie umiejętności odpowiadania na pytania do tekstu.
Forma pracy:
- zbiorowa
- indywidualna
Metody pracy:
- czynnościowa
- słowna
- poglądowa
Środki dydaktyczne:
farby, kartki z tęczą, farby, paski bibuły w kolorach tęczy, książka, odtwarzacz płyt CD, płyty z potrzebnymi nagraniami.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Zbiórka dzieci na dywanie w półkolu.
2. Zabawa na powitanie „Witam tych, którzy...”. Dzieci, których zdanie dotyczy machają ręką.
3. Rozwiązanie zagadki o tęczy.
Na niebie pojawił się wielobarwny łuk. Kto go zrobić mógł?
Kto się dzisiaj tak namęczył? Nikt! To niebo lśni kolorami... (tęczy)
4. Słuchanie opowiadania M.Niewielskiej „Kolorowy most” (książka)
5. Rozmowa nt. treści opowiadania.
- Gdzie bawiły się dzieci? Jaka była wtedy pogoda? Co dzieci zobaczyły na niebie? Do czego dzieci porównały tęczę? Jakie kolory ma tęcza? Ile jest kolorów tęczy z czym Wam się kojarzy tęcza?
6. Prezentacja obrazka z tęczą.
Wspólne z dziećmi nazywanie kolejnych kolorów. Powtórzenie jak powstaje tęcza: Tęczę można obserwować na niebie tuż po deszczu, kiedy świeci słońce, a w trawie błyszcza kropelki wody. Można również zaobserwować tęczę podczas rozpryskiwania się strumienia wody np.: z węża ogrodowego przez przystawienie palca do otworu wylotowego lub z deszczowni – urządzenia do nawadniania trawników.
7. Zabawa „Tęczowe wstążki”. N-lka układa na podłodze kolorowe wstążki z bibuły w takiej kolejności, jakie kolory ma tęcza. Dokłada do nich kolory, które nie występują w tęczy. Dzieci wskazują, które kolory nie pasują. Następnie powtarzają kolory i wymyślają nazwy przedmiotów, owoców, kwiatów itp. które są w danym kolorze np. żółty jak cytryna, zielony jak trawa itp.
8. Zabawy ruchowe z chustą.
- „Kolory chusty” Dzieci tańczą na chuście w rytm melodii. Na przerwę stają na odpowiednim kolorze wskazanym przez nauczyciela.
- Słońce i deszcz”
Na hasło słońce – kręcą się z chustą w prawą stronę, na hasło deszcz – podrzucają i chowają się jak pod parasolem.
- „Tęczowe motyle” - gra muzyka, dzieci-motyle swobodnie biegają po sali. Na przerwę w
nagraniu siadają na pasie chusty koloru wskazanego przez n-la.
9. Praca plastyczna- Malowanie tęczy
Odzwierciedlenie w formie plastycznej wyglądu tęczy.
10. Zakończenie zajęć.