SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z DZIEĆMI 4,5 - LETNIMI
DATA: 17.12.2008
GRUPA: 4,5 LATKI
MIEJSCE: MIEJSKIE PRZEDSZKOLE Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI NR 2 W LĘDZINACH
PROWADZĄCA: ELŻBIETA KSIĄŻEK
MIETODA: I.MAJCHRZAK
FORMA: PRACA Z CAŁĄ GRUPĄ
TEMAT: W ŚWIECIE LITER
CELE OGÓLNE:
1.WPROWADZENIE DZIECKA W ŚWIAT LITER
2.DOSTARCZANIE POZYTYWNYCH ODCZUĆ I SATYSFAKCJI Z OSIĄGNIĘTEGO SUKCESU
CELE SZCZEGÓŁOWE:
1. DZIECKO ROZPOZNAJE ETYKIETĘ ZE SWOIM IMIENIEM
2. DZIECKO ROZPOZNAJE PIERWSZĄ LITERKĘ SWOJEGO IMIENIA
3. DZIECKO DOKONUJE SYNTEZY SYLABOWEJ I GŁOSKOWEJ SWOJEGO IMIENIA
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Powitanie na hasło: „Gdy przedszkolaki się spotykają na powitanie hurra wołają”
2. Zabawa integracyjna: „Ludzie do ludzi:- dzieci maszerują w rytm muzyki, na hasło: ludzie do ludzi dobierają się w pary, nauczyciel wówczas wydaje komendę np.: głowa do głowy a zadaniem dzieci jest maszerować z głową przy głowie, lub ucho do ucha, na hasło ludzie do ludzi dzieci zmieniają parę i zabawa zaczyna się na nowo.
3. Sprawdzanie obecności - wizytówki z imionami dzieci rozłożone na stoliku, nauczyciel kolejno przywołuje dzieci a one kolejno podchodzą i szukają etykietki ze swoim imieniem i wkładają do koszyka z napisem obecni, pozostałe imiona razem odczytują i chętne dziecko wkłada do koszyka z napisem nieobecni.
4. Tańczące pary - dzieci siedzą w półkolu, nauczyciel prezentuje dzieciom wybrane dwie etykiety z imionami, wybrana w ten sposób para dzieci tańczy w półkolu, po krótkiej chwili zmiana, tańczy kolejna para wybrana w ten sam sposób.
5. Zamiana imion - dzieci maszerują po Sali w rytm muzyki, na sygnał podchodzą do swoich wizytówek, umieszczonych w różnych częściach sali, zabierają je, siadają na dywanie, nauczyciel sylabami podaje dwa imiona dzieci, które wymieniają się etykietkami. Po zamianie rozmieszczają etykiety w dowolnym miejscu Sali, na sygnał odszukują swoją.
6. Zamiana liter - dzieci siedzą w kole, nauczyciel kolejno pokazuje pierwsze litery imion dzieci, dzieci rozpoznają je i każdy odbiera „ swoją literę”. Wracają na miejsce, kładą litery przed sobą, na sygnał wstają i poruszają się po kole w rytm muzyki, na przerwę zatrzymują się i biorą do ręki najbliższą literę, następnie poruszają się w różnych kierunkach. Na kolejny sygnał kładą trzymaną literę w dowolnym miejscu i szukają swojej litery
7. Taniec z sylabami - dzieci siedzą na dywanie w kole, nauczyciel pokazuje kolejno kartoniki z sylabami początkowymi imion dzieci, dziecko rozpoznaje „ swoja sylabę” wstaje i w podskokach ,z rekami na biodrach okrąża koło.
8. Utrwalenie - dzieci otrzymują sylwetę konturową pierwszej litery swojego imienia i wypełniają ją papierem kolorowym lub plasteliną.