Scenariusz zajęcia przeprowadzonego w grupie pięciolatków
Temat dnia : Święto niepodległości
Temat zajęcia: Polak mały - poznanie symboli narodowych, wykonanie mapy pojęciowej . Zabawa słowna polegająca na uzupełnianiu niedokończonych zdań „ Dobry polak, to ten kto...”. Grupowanie ilustracji z podziałem na symbole Polski i innych krajów.
Obszary podstawy programowej:
8. Wychowanie przez sztukę – muzykę i śpiew, pląsy i taniec
Dziecko:
1) chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, tańcach i muzykowaniu,
4) w skupieniu słucha muzyki, w tym także poważnej
14. Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania.
Dziecko:
2) potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżenia), aby rozpoznać i zapamiętać to, co jest przedstawione na obrazkach;
6) układa krótkie zdania,
15. Wychowanie rodzinne, obywatelskie i patriotyczne.
Dziecko:
3) wie, jakiej jest narodowości, że mieszka w Polsce, a stolicą Polski jest Warszawa;
4) nazywa godło i flagę państwową, zna polski hymn
Cele operacyjne:
– wskazuje wartościowe cechy charakteryzujące dobrego Polaka
– identyfikuje się z pozytywnym wzorcem zachowań
– utrwala znajomość mapy Polski
– wie, jak należy się zachowywać podczas słuchania hymnu narodowego
– utrwala znajomość barw narodowych i ich układ na fladze państwowej
– utrwala znajomość godła i barw narodowych
– odczuwa szacunek i przywiązanie do symboli narodowych
– wie, gdzie i kiedy są wykorzystywane symbole narodowe
– aktywnie uczestniczy w zajęciach
Metody pracy: metoda oglądowa - pokaz slajdów – interaktywny sposób przekazywania wiadomości edukacyjnych, metoda czynna - zadań stawianych do wykonania, taniec, metody słowne – rozmowa, objaśnienia i instrukcje, metoda aktywizująca - mapa pojęciowa, niedokończonych zdań, elementy oceniania kształtującego.
Formy pracy: indywidualna , grupowa
Środki dydaktyczne: laptop, film Polak mały, nagranie utworu - polonez Pożegnanie Ojczyzny,
tablica magnetyczna, ilustracje (flaga, godło, Polka, hymn, mapa) i napis POLSKA do mapy pojęciowej, karta ewaluacyjna dla każdego dziecka z emblematami, karta ewaluacyjna dla nauczycieli obserwujących zajęcia, odznaka Bądź dumny jesteś Polakiem.
Przebieg zajęcia
I. Część wstępna
1. Prezentacja tańca – polonez do muzyki Michała Kleofasa Ogińskiego „Pożegnanie ojczyzny”
2. Rozmowa na temat Dlaczego zajęcia rozpoczęliśmy polonezem. Wyciągnięcie wniosku ze jest to taniec polski, narodowy. Wyjaśnienie, ze zbliża się święto Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
3. Podanie tematu i celów zajęcia w języku dzieci. (element oceniania kształtującego)
II. Część główna
1. Obejrzenie filmu Polak Mały nagrany przez Instytut Pamięci Narodowej oddział w Krakowie
2. Rozmowa na temat symboli narodowych prezentowanych w filmie, stworzenie obrazkowej mapy pojęciowej.
3. Zabawa słowna metoda niedokończonych zdań Dobry Polak to ten, kto.....(zna symbole narodowe, wie jaka pozycje przyjmujemy śpiewając hymn, nie mówi źle o swoim kraju itp. )
III. Część końcowa
1. Uzupełnienie karty ewaluacyjnej. Grupowanie symboli narodowych Polski i innych krajów przez dzieci. Sprawdzenie zapamiętanych wiadomości.
2. Dokonanie samooceny. (element oceniania kształtującego)Wręczenie odznaki BĄDŹ DUMNY JESTEŚ POLAKIEM
3. Uzupełnienie karty ewaluacyjnej przez obserwatorów zajęcia.