Wstęp
Scenariusz uroczystości z okazji powitania wiosny „Turniej Zielonych” opracowany został z myślą o uczniach klas 0 – III Szkoły Podstawowej w Gdańsku. Impreza odbędzie się kolejno dla poszczególnych poziomów wiekowych i trwać będzie 45 minut w każdej z trzech grup. Uczniowie pod opieką swoich wychowawców przybędą do małej sali gimnastycznej
w wyznaczonym czasie. Uroczystość poprzedzą wcześniejsze przygotowania uczniów w klasach. Otrzymają oni podczas apelu porządkowego Samorządu Uczniowskiego klas 0 – III dwa zadania do omówienia i wykonania przed turniejem.
1. Dokończcie zdanie. Wiosna przyniosła..... . Uczniowie w klasach uzupełniają zdanie jak największą liczbą trafnych odpowiedzi.
2. Przygotowanie zielonych emblematów przez każdego ucznia.
Podczas turnieju uczniowie będą wesoło bawić się i także utrwalać wiedzę.
I. Cele.
- kultywowanie tradycji związanych z powitaniem wiosny,
- utrwalenie podstawowych wiadomości związanych ze zmianami zachodzącymi w przyrodzie wiosną,
- kształtowanie świadomości ekologicznej i czynnej postawy opiekuńczej - wobec przyrody,
- gry i zabawy zespołowe kształtujące więzi emocjonalne w grupie.
II. Oczekiwane efekty.
- uczeń pozna tradycje dotyczące powitania wiosny,
- potrafi wymienić zmiany zachodzące w przyrodzie wiosną,
- wie jak należy troszczyć się o otaczającą przyrodę,
- bierze aktywny udział w grach i zabawach przestrzegając przyjętych zasad działania w grupie.
III. Procedury osiągania celów.
Uroczystość powitania wiosny poprzedzą dwutygodniowe przygotowania, podczas których uczniowie wykonają Marzanny, zielone emblematy oraz uzupełnią zdanie dotyczące zmian zachodzących w przyrodzie wiosną. Założono, że impreza ma przebiegać w sposób interesujący, zabawny, ale także ma utrwalić wiedzę uczniów z zakresu przyrodniczego, ekologicznego, polonistycznego, a także matematycznego. Aby osiągnąć zamierzone cele uwzględniono metody pracy: słowne, oglądowe, aktywizujące. Uczniowie będą pracować
i bawić się w grupach, ale również indywidualnie. Scenografię stanowić będą wiosenne plakaty oraz wykonane przez uczniów Marzanny. W centralnym miejscu umieszczony zostanie napis TURNIEJ ZIELONYCH – WITAMY WIOSNĘ. Nagrodą za udział w turnieju będą dyplomy dla klas oraz słodycze zakupione z klasowych funduszy. Turniej Zielonych poprowadzą przygotowani uczniowie oraz opiekunowie Samorządu Uczniowskiego
klas 0 – III.
IV. Przebieg turnieju
1. Powitanie klas, podanie celu spotkania oraz omówienie zasad obowiązujących podczas zabawy.
2. Wstęp czyta przygotowany uczeń.
Astronomiczny początek każdej pory roku podawany jest w kalendarzu i ogłaszany w prasie codziennej, radiu i telewizji. Ogłaszam, że właśnie dziś 21 marca rozpoczyna się kalendarzowa wiosna. Jej zwiastuny każdy z nas już zauważył. Zakwitły pierwsze, wiosenne kwiaty: przebiśniegi, krokusy, pierwiosnki, sasanki. Pamiętajcie, że większości z nich nie wolno zrywać, gdyż są pod ochroną. Skoro wiosna już się zaczyna to przywitajmy ją wesołym turniejem zielonych. Zabawę czas zacząć.
3. Nauczyciel zapowiada zadania.
Przed wami sześć zadań konkursowych. Tyle, ile jest liter w wyrazie wiosna.
Każda klasa wybiera jedną osobę do poszczególnych zadań. Za dobrze wykonane zadanie klasa zdobywa punkty od 1 do 3, które zapisane zostaną na tablicy. Na koniec turnieju ogłosimy wyniki. Wszystkim klasom życzymy powodzenia i dobrej zabawy.
4. Masz zielone, grasz w zielone.
Ulubionym kolorem wiosny, jak wiecie jest zieleń. Teraz sprawdzimy i przyznamy pierwsze punkty klasom za wykonanie zielonych emblematów. Każda klasa prezentuje się oddzielnie.
5. Oznaki wiosny.
Ocenimy teraz zadanie, które wykonaliście w klasach. Na środek wychodzą przedstawiciele klas i kolejno czytają uzupełnione zdanie: Wiosna przyniosła...
6. Wiosenne porządki – zabawa ruchowa.
Przed wami kolejne zadanie konkursowe. Wyznaczcie do niego jedną osobę z klasy. Waszym zadaniem jest zebranie w jak najkrótszym czasie porozrzucanych kolorowych szarf. Uczeń z klasy „A” zbiera zielone szarfy, z klasy „B” żółte, a z klasy „C” niebieskie. Wytypowani uczniowie przystępują do zadania.
7. Gdyby nie bałagan nie byłoby porządków.
Kolejne zadanie wykonacie wspólnie. Odpowiedzcie na pytanie: Czego nie wolno robić podczas wiosennego spaceru w lesie lub w parku? Poszczególne klasy wypisują na kartkach swoje odpowiedzi, a następnie prezentują je.
8. Ptasie trele.
Wiosna kojarzy nam się także z pięknym śpiewem ptaków. Najbardziej znanym wiosennym ptasim śpiewakiem jest skowronek. Posłuchajcie nagrania z jego śpiewem. Wyznaczcie teraz osobę, która będzie naśladować przez chwilę śpiew skowronka.
9. Biedroneczki są w kropeczki.
Wiosną pojawiają się również pierwsze owady. Wśród natrętnych much spotykamy piękne motyle i urocze biedronki. Zaśpiewajmy wspólnie refren piosenki pt.: Biedroneczki są w kropeczki. Do kolejnego zadania wyznaczcie klasowego mistrza matematyki. Odczytam wam teraz zadanie o biedronkach. Zastanówcie się, zapiszcie działanie na kartkach oraz uzupełnijcie odpowiedź.
Klasy I
Zadanie: Biedronka siedmiokropkowa spotkała się z biedronką dwukropkową.
Ile kropek mają razem obie biedronki?
Klasy II
Zadanie: Na łące spotkały się dwie biedronki siedmiokropkowe z biedronką dwukropkową. Ile kropek mają razem wszystkie biedronki?
Klasy III
Zadanie: Jaś obserwował biedronki. Zobaczył pięć biedronek dwukrokowych i trzy biedronki siedmiokropkowe. Ile kropek miały razem wszystkie biedronki?
Sprawdzenie poprawności wykonania zadań i przydzielenie punktów.
V. Ewaluacja
Na zakończenie turnieju proponujemy krótki quiz. Uczniowie otrzymują kartę pracy z poleceniem uzupełnienia zdań. Pracują w grupie pod okiem swoich wychowawców. Sprawdzimy w ten sposób poziom zdobytych podczas turnieju wiadomości.
Prezentacja prac przez wybranych uczniów.
Kolejnym, oczekiwanym punktem turnieju jest ogłoszenie wyników oraz wręczenie dyplomów i słodyczy. Na zakończenie nauczyciel prowadzący dziękuje za wspaniałą zabawę i żegna uczestników słowami: Żegnamy was piosenką pt.: „Wiosna”. Uczniowie wraz
z wychowawcami rozchodzą się do klas.
VI. Bibliografia
- E. Janik (tłumaczenie), Przyroda przeżywana i obserwowana z dziećmi przedszkolnymi, WSiP, Warszawa 1988.
- H. Kruk, Z ludźmi i przyrodą, WSiP, Warszawa 1991.
- M. Jakubowska, Płyń Marzanno, Życie Szkoły 03/2007.
- M. Jarmuł, Witamy wiosnę, Życie Szkoły 30/2005.
- A. Osińska, Powitanie wiosny, publikacja w Internecie, edusek.interklasa.pl.