Pasowanie na Świetlika to impreza o charakterze integrującym. Impreza powinna być przeprowadzona na początku roku szkolnego - w miesiącu wrześniu.
Celem spotkania ze wszystkimi uczniami klas pierwszych oraz ich pasowania jest uświadomienie, że świetlica to miejsce, gdzie wszyscy świetnie się czują, mają możliwość poznania nowych, ciekawych zabaw, odpoczywają po lekcjach albo korzystają z pomocy w zadaniu domowym. Zadaniem uroczystości jest również zaprezentowanie pierwszoklasistom zabaw integrujących i aktywizujących, wykorzystywanych w pracy z grupą świetlicową, a tym samym zaciekawienie ich i zachęcenie do uczestnictwa w zajęciach. Pasowanie na świetlika to również doskonała okazja do poznania przez wszystkich uczniów klas pierwszych nauczycieli – wychowawców świetlicy, ponieważ dla wychowawców świetlicy bardzo ważnym jest, aby wszyscy uczniowie, również Ci najmłodsi i niekorzystający ze świetlicy, wiedzieli, gdzie znajduje się świetlica, gdzie mogą spędzić czas oraz uzyskać pomoc w przypadku, gdy po lekcjach nie zostaną odebrani przez rodziców.
Scenariusz pasowania na świetlika
1.Temat: Pasowanie na świetlika.
2.Cele:
- Uroczyste przyjęcie nowych uczniów do grupy świetlicowej,
- kształtowanie umiejętności wspólnej zabawy, integracja grupy świetlicowej,
- integracja świetlicy i zespołów klasowych,
- wychowanie w duchu szacunku do tradycji szkoły i świetlicy,
3.Metody: aktywizujące.
4.Formy: grupowa, indywidualna.
5.Środki dydaktyczne: magnetowid, płyty CD, zagadki
Przebieg uroczystości:
I.Część wstępna.
1.Przybycie uczniów do świetlicy, zajęcie miejsc w kole.
2.Przywitanie uczniów i wychowawców klas przez kierownika świetlicy.
3.Zaproszenie uczniów do wspólnej zabawy, omówienie przebiegu uroczystości.
II.Część zasadnicza.
1.Zabawa powitalna – dzieci bawią się w rytm muzyki „Wszyscy są.”
2.Zagadki – uczniowie stoją w kręgu i podają sobie pudełko, w którym znajdują się zagadki. Nauczyciel puszcza muzykę. Gdy muzyka cichnie, dziecko, które trzyma pudełko losuje jedną zagadkę i próbuje udzielić odpowiedzi. Za prawidłową odpowiedź dziecko otrzymuje drobny upominek.
3.Zabawa integrująca: „Boogie-Woogie”. Uczestnicy spotkania biorą udział w zabawie integrującej z wykorzystaniem muzyki i ruchu. Uczniowie wykonują piosenkę oraz obrazują tekst ruchem zgodnie z poleceniami nauczyciela prowadzącego zabawę.
4.Złożenie przyrzeczenia – Akt obietnicy świetlicowej. Uroczyste pasowanie na uczestnika świetlicy.
5.Pożegnanie uczestników, wręczenie upominków dla najmłodszych uczniów.