Scenariusz zajęć otwartych z rodzicami w sześciolatków
Temat zajęć: ŻYJ ZDROWO I KOLOROWO
Cel zajęć:
• Wdrażanie do dbania o zdrowie swoje i innych, przestrzegania zasad zdrowego żywienia,
• Rozumienie potrzeby zdrowego odżywiania się,
• Doskonalenie umiejętności wchodzenia w role,
• Kształtowanie umiejętności wypowiadania się na określony temat,
• Wskazywanie zachowań i produktów spożywczych sprzyjających zdrowiu i szkodliwych dla zdrowia,
• Doskonalenie umiejętności przeliczania przedmiotów w możliwie szerokim zakresie,
• Doskonalenie umiejętności analizy i syntezy wyrazów, globalnego czytania wyrazów,
• Integracja dzieci i rodziców,
• Zachęcanie rodziców do wspólnej aktywności z dziećmi.
Formy:
• indywidualna jednolita,
• grupowa jednolita,
• zbiorowa.
Metody:
• Czynne: samodzielnych doświadczeń; kierowania własną działalnością dziecka; zadań stawianych dziecku; ćwiczeń utrwalających;
• Percepcyjne: obserwacja i pokaz; przykład;
• Słowne: rozmowy i opowiadania; sposoby społecznego porozumienia.
Pomoce: opaski warzyw, stragan, warzywa, kosz, chustka, liczmany, „buźki”, szarfy, plansza piramida zdrowia, arkusze szarego papieru, mazaki, gazetki reklamowe, nożyczki, klej, płyty CD.
Przebieg:
1. „Quatro mix” – taniec integracyjny z rodzicami.
2. „Mam na imię..” –powitanie się; dzielenie na sylaby/głoski swoich imion przez dzieci
Każdy imię swoje ma
Każdy swoje imię zna
Grzecznie dzisiaj tu chodzimy
Swoje imię podzielimy.
3. „Kosz z warzywami” –zabawa dydaktyczna, rozpoznawanie warzyw za pomocą zmysłów: dotyku, smaku, węchu.
4. „Na straganie” – zabawa matematyczna
Nauczycielka zaprasza dzieci do robienia zakupów na straganie z warzywami. Jedno z dzieci jest sprzedającym, a inne kupującym. Dziecko wybiera kilka sztuk warzyw lub owoców i wkłada je do koszyka. Zapłatą za zakupione warzywa i owoce jest zadanie do wykonania np. trzy podskoki, dwa przysiady. Pozostałe dzieci układają przed sobą tyle liczmanów, ile sztuk warzyw kupiło dziecko na straganie. Następnie wspólnie przeliczają zakupione warzywa.
5. „Druga połowa” - zabawa z elementem toczenia
Dzieci i rodzice siedzą w kole na dywanie. Wybrane dziecko turla do innego dziecka lub rodzica jabłko, mówiąc: Turlam do Ciebie jabłko i mówię część słowa, a ty mi powiedz jaka jest druga jego połowa; podaje pierwszą sylabę danego słowa (nazwy owoców lub warzyw), a osoba do której toczyło jabłko, dodaje drugą część tak, aby powstało słowo.
6. „Piramida zdrowia” – rozmowa z dziećmi na podstawie ilustracji oraz własnych doświadczeń dzieci
7. „Prawda czy plotka?” – określanie czy zdania wypowiadane przez nauczyciela są prawdziwe czy fałszywe.
Dzieci otrzymują dwie „Bużki” – uśmiechniętą i smutną. Nauczycielka odczytuje zdania dotyczące zachowań związanych ze zdrowiem. Kiedy zdanie jest prawdziwe dzieci podnoszą wesoła buźkę, kiedy jest fałszywe – smutną.
Zdania:
• Warzywa i owoce są zdrowe.
• Lubię spacery i piesze wycieczki.
• Często piję colę i napoje gazowane.
• Często krzyczę i hałasuję.
• Nie lubię się myć.
• Lubię zabawy na świeżym powietrzu.
• Dużo czasu spędzam prze komputerem i telewizorem.
• Lubię gimnastykę i zabawy ruchowe.
• Słodycze są zdrowe.
• Lubię chipsy.
• Zjadam kanapki z wędliną i twarożkiem.
• Lubię ciastka i lody.
• Często piję kakao i jogurty.
8. „Piramida zdrowia” – tworzenie plakatu z wykorzystaniem kolorowych gazet wraz z rodzicami oraz wspólne układanie hasła promującego zdrowe odżywianie.
9. Masażyk – na pożegnanie
Świeciły dwa słoneczka,
płynęła sobie rzeczka,
przeszły konie,
potem słonie,
szła Pani na szpileczkach
z gryzącym pieskiem,
spadł deszczyk.
czujesz dreszczyk?