Numer: 29234
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W sklepie z zabawkami - scenariusz zajęć grupowych w grupie dzieci 4-letnich z autyzmem

SCENARIUSZ GRUPOWYCH ZAJĘĆ OTWARTYCH
w grupie dzieci 4-letnich z autyzmem
Temat zajęć: W sklepie z zabawkami
Metody pracy wg Marii Kwiatowskiej:
- Metody czynne:
o Samodzielnych doświadczeń,
o Kierowanie własną działalnością dziecka,
o Zadań stawianych dziecku,
o Metoda ćwiczeń
- Metody percepcyjne:
o Metoda obserwacji i pokazu,
o Metoda przykładu,
- Metody słowne:
o Objaśnienia i instrukcje,
o Sposoby społecznego porozumienia
o Metoda żywego słowa
Formy zajęć:
• Zbiorowa,
• Grupowa jednolita
• Indywidualna jednolita.


Przebieg zajęć:

1. Powitanie – wykorzystanie elementów kręgu polisensorycznego
Cele:
• budowanie zaufania i poczucia bezpieczeństwa;
• wdrażanie do utrzymywania kontaktu wzrokowego;
• poznanie żywiołu: ziemia;
• kształcenie umiejętności grania na bębenku (szybko/wolno; głośno/cicho);
• kształcenie umiejętności spokojnego czekania na swoją kolej;
2. „Znamy różne sklepy” – zabawa dydaktyczna
Cel: rozpoznawanie różnych rodzajów sklepów (sklep z pieczywem, sklep z owocami i warzywami, sklep z zabawkami), dopasowywanie produktów do sklepów, z których mogą pochodzić(bułka, chleb, jabłko, marchew, lalka, miś, piłka)
Pomoce: obrazki: sklep z pieczywem, sklep z owocami i warzywami, sklep z zabawkami bułka, chleb, jabłko, marchew, lalka, miś, piłka
3. „Ustaw się w kolejce” – zabawa orientacyjno-porządkowa
Cel: doskonalenie szybkiej reakcji na sygnał dźwiękowy
Przebieg zajęć:
Pomoce: tamburyn
4. „Kotek” – zabawa integracyjna:
Cel: integracja grupy, ćwiczenie ustawienia w kole
Dzieci idą w kole, w środku śpi kotek. Od słów: wstaje... dzieci rytmicznie recytują i klaszczą. Kotek wybiera nowego kotka, a sam wraca do koła.

Mały kotek sobie śpi. Cii, cii, cii... (Parlando):
Coś smacznego mu się śni. Cii, cii, cii... Wstaje, wstaje, wstaje,
Nagle słyszy – jakiś szmerek, Łapkę swą podaje
Kotek wstaje na spacerek I wybiera kotka,
Żeby wszedł do środka / x2

5. Przerwa – zabawy swobodne dzieci.
Cel: zachęcanie do wspólnej zabawy z innymi dziećmi, rozwijanie umiejętności organizowania czasu wolnego/zabawy/
6. „Gdzie leży miś?” – zabawa matematyczna
Cel: wyznaczanie kierunków z punktu widzenia dziecka, utrwalenie pojęć „na”, „pod”.
7. „Porządkujemy sklepowe półki” – zabawa dydaktyczna
Cel: rozwijanie percepcji wzorokowej i wzrokowo -ruchowej
8. „Robimy zakupy” – zabawa ruchowa przy piosence
Cel: ilustrowanie ruchem treści piosenki, doskonalenie poczucia rytmu;

Idziemy na zakupy do sklepu z zabawkami. Dzieci maszerują swobodnie po sali.
Do sklepu nasza mama idzie razem z nami.
Wkładamy do koszyczka misia. Dzieci wkładają do wspólnego koszyka zabawki.
Idziemy na zakupy do sklepu z zabawkami. Dzieci maszerują swobodnie po sali.
Do sklepu nasza mama idzie razem z nami.
Wkładamy do koszyczka laleczkę. Dzieci wkładają do wspólnego koszyka zabawki.
Idziemy na zakupy do sklepu z zabawkami. Dzieci maszerują swobodnie po sali.
Do sklepu nasza mama idzie razem z nami.
Wkładamy do koszyczka piłeczkę. Dzieci wkładają do wspólnego koszyka zabawki.

9. Przerwa – zabawy swobodne dzieci.
Cel: zachęcanie do wspólnej zabawy z innymi dziećmi, rozwijanie umiejętności organizowania czasu wolnego/zabawy/

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.