SCENARIUSZ JESIENNEJ OLIMPIADY SPORTOWEJ PRZEPROWADZONEJ WŚRÓD DZIECI 4 I 5 LETNICH.
HASŁO PROGRAMOWE: „ Bawimy się z Panią Jesień”
TEMAT DNIA: „ Zabawy ruchowe w ogrodzie przedszkolnym”
CEL GŁÓWNY: Zachęcanie dzieci do aktywności fizycznej, która jest podstawą zdrowego życia.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
1.Rozwijanie aktywności fizycznej.
2.Wdrażanie dzieci do utrzymania prawidłowej postawy ciała.
3. Rozwijanie współpracy między dziećmi i zasad gry fair play.
4.Rozwijanie uwagi i zręczności.
5.Rozwijanie orientacji w przestrzeni.
6. Doskonalenie celności.
CELE OPERACYJNE:
DZIECKO:
1.Bierze udział w zabawach ruchowych.
2.Współdziała z innymi dziećmi.
3.Przestrzega zasad fair play.
4.Przestrzega zasad bezpieczeństwa podczas wspólnych zabaw podwórkowych.
5.Potrafi poruszać się slalomem.
6.Umie rzucać woreczkiem do celu.
7.Przyjaźnie odnosi się do innych dzieci.
8.Utrzymuje równowagę podczas przechodzenie przez skakankę.
METODY PRACY:
Zabawy ruchowe
FORMY PRACY:
Grupowa
POMOCE DYDAKTYCZNE:
Skakanki, woreczki gimnastyczne, pachołki,
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1.Zabawy ze skakanką „Skaczę ja, skaczesz ty”.
Nauczyciel rozkłada na boisku skakanki, rozciąga je wzdłuż linii prostej. Przy jednej skakance może ustawić się po troje dzieci. Na sygnał gwiazdka dzieci skaczą z jednej strony, na druga stronę, tak aby nie przesunąć skakanki.
2. „ Równowaga” – z kilku skakanek układany jest wąż, po którym dzieci muszą przejść. Dzieci ustawiają się w rzędzie i powoli przechodzi przez skakankę dziecko za dzieckiem.
3. „ Zabawa orientacyjno – porządkowa „ Zaprzęgi koników”.
Nauczyciel wyznacza linie między dwoma pachołkami albo układa dwie lub trzy skakanki, które oznaczają linię. Dzieci dobierają się w pary, jedno dziecko jest z pary konikiem, a drugie jest woźnicą. Konik zakłada na ramiona skakankę. Na 1 gwizdek zaprzęgi biegają po placu, koniki wesoło rżą, a woźnice radośnie wołają. Na 2 gwizdki zaprzęgi ustawiają się na wyznaczonej wcześniej linii. Wygrywa zaprzęg, który jak najszybciej się ustawi.
4.Zabawa bieżna „ Bieg slalomem”.
Nauczyciel dzieli dzieci na dwie grupy, które ustawiają się w rzędach, jedno dziecko za drugim. Naprzeciwko dzieci ustawia po kilka pachołków. Zadaniem dzieci na sygnał gwizdka jest slalom między pachołkami. Wygrywa ten zespól, który zakończy zadanie, jako pierwszy.
5.” Rzuty” – dzieci stoją para za parą wzdłuż wyznaczonej linii. Każde dziecko z pary otrzymuje po jednym woreczku gimnastycznym. Zadaniem dzieci jest rzucenie, jak najdalej, mogą tez być wyznaczone pole na trawie skakankami dające obraz, jak daleko dziecko wyrzuci. Następnie po rzucie dzieci zabierają woreczki i idą na koniec kolejki.
6. Zabawa bieżna „ Wiewiórki do dziupli”
Wiewiórki biegają po wyznaczonym terenie na którym są rozłożone woreczki, które oznaczają dziuple. Na hasło „ wiewiórki do dziupli” każda wiewiórka szuka sobie woreczka.
7. Podskoki „ Nie zgub woreczka”
Dzieci stoją w rozsypce. Wkładają między kolanka woreczki gimnastyczne i na sygnał nauczyciela skaczą uważając jednocześnie, żeby nie opuścić woreczka.
8. Zabawa „ Podaj woreczek” - dzieci ustawiają się w parach, jedno dziecko stoi plecami do drugiego i trzyma w ręce woreczek. Trzeb zachować odległość około 1 kroku. Na hasło nauczyciela „ Podaj woreczek” robi skręt tułowia w lewo i podają sobie woreczek. To samo ćwiczenie wykonują drugą stronę.
9. Zabawa bieżna „ Zapasy do spiżarni” – dzieci podzielone są na dwie drużyny i ustawiają się w rzędzie jedno dziecko za drugim. Przed nimi leży obręcz, albo może być pachołek. Na hasło „ Zapasy do spiżarni” każde dziecko po kolei biegnie do obręczy kładzie woreczek i wraca na koniec rzędu i dalej wykonuje ćwiczenie następne dziecko. Wygrywa ten zespól, który jako pierwszy ukończy zadanie.