X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 2918
Przesłano:

W świecie bajek i baśni - scenariusz zajęć świetlicowych

Cele:
Uczeń:
• w skupieniu wysłucha informacji przekazywanych przez nauczyciela;
• uchwyci różnice i podobieństwa pomiędzy bajka a baśnią;
• utrwali wiadomości na temat bajki i baśni;
• zna tytuły bajek/baśni;
• stworzy bajkę na podstawie zaproponowanych haseł;
• rozwija wyobraźnie twórczą;
• wykona plakat na konkurs z okazji I Międzynarodowych Dni Bajki

Środki dydaktyczne: arkusze papieru, flamastry, kredki, farby, pędzle, plansze z informacjami na temat bajki i baśni

PRZEBIEG ZAJĘĆ

1. Powitanie uczniów, wprowadzenie do tematu zajęć.

„Snuj się, snuj bajeczko...
A było to tak: Za lasem niedaleczko, za rzeczką mieszkała wdowa z córeczką. Córeczka chociaż mała swojej matce pomagała. Zamiatała podłogę, pełła grządki ubogie, niosła proso dla kurek, mózgów zwała się po prostu...”

Nauczyciel zawiesza głos, oczekując odpowiedzi przez uczniów
-Czerwony Kapturek

2. Nawiązanie do baśni/bajki jako jednego z rodzajów literackich.
Rozmowa na temat: Co to jest baśń, bajka?, Co je charakteryzuje? Znani autorzy bajek i baśni? (Andersen, bracia Grimm, Porazińska, Perroult)

Baśń – to fantastyczna opowieść o nadnaturalnych postaciach i zjawiskach, zawierająca często naukę moralną.

W baśni:
• prawda miesza się z fantazją;
• wydarzenie dzieją się w nieokreślonym czasie i miejscu;
• postacie baśniowe to wróżki, królewny, rycerze, sierotki, postacie dobre i złe, ożywione zwierzęta i przedmioty;
• dobro odnosi zwycięstwo nad złem, które zostaje ukarane;

Bajka – to podstawowy gatunek ustnej twórczości ludowej, przypowieść, często z życia zwierząt. Zawiera ważna naukę, wyraźne pouczenie – MORAŁ (główna myśl bajki, pouczający wniosek wypowiedziany na końcu utworu albo wynikający z jego treści)

Bajka:
• to nie tylko opowiadanie dla dzieci ale i dla dorosłych;
• to gatunek z morałem;
• występują w niej zwierzęta, ale pod ich postaciami łatwo można rozpoznać zachowania ludzi

3. „Burza mózgów” Uczniowie podają tytuły znanych im bajek i baśni. Nauczyciel zapisuje je na arkuszu papieru i umieszcza w widocznym dla wszystkich miejscu.

4. „Fabuła z kubka” czyli tworzenie bajki na podstawie wylosowanych haseł – praca w grupach.
(prezentacja stworzonych bajek)
W pojemniczku umieszczone są małe karteczki z hasłami, np.: zielony balonik, czarny kot, szalona miotła itp. Każda z grup losuje po cztery takie hasła i ma ich użyć w swojej bajce.

5. Wykonanie plakatów z okazji Międzynarodowych Dni Bajki
(praca indywidualna lub grupowa)

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.