KONSPEKT ZAJĘĆ W TERENIE.
Prowadzący:
Klasa:
Data:
Czas trwania zajęć: 2 godz.
Temat zajęć: Dary jesieni.
Cele główne:
1. Kształcenie wyobraźni ucznia.
2. Usprawnianie motoryki małej i dużej.
3. Rozwijanie wrażliwości polisensorycznej.
4. Utrwalanie wiadomości na temat jesieni.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- potrafi wybrać drzewo, do którego uważa się „podobnym” i uzasadnić swój wybór
- potrafi wykonać ćwiczenie ruchowe
- rozpoznaje za pomocą dotyku i nazywa dary jesieni
- za pomocą poznawania polisensorycznego potrafi opisać wybrane przez siebie drzewo (zimne, ciepłe, szorstkie, gładkie, duże, małe – można objąć)
- potrafi odpowiedzieć na pytanie kiedy rozpoczyna się jesień
- wie, jakie zmiany zachodzą w przyrodzie w czasie jesieni
Metody pracy:
- Waloryzacyjne: m. ekspresyjna ruchowa (ćwiczenia ruchowe)
- Ćwiczebne: polisensoryczne poznawanie darów jesieni
- Podające: pogadanka, rozmowa kierowana
Forma pracy: indywidualna jednolita
zbiorowa jednolita
Materiały dydaktyczne: liście, kasztany, kamienie, żołędzie, szyszki, opaska, worek.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Zbiórka na holu głównym - powitanie grupy.
2. Spacer do parku, w trakcie, którego następuje przypomnienie o bezpiecznym poruszaniu się na drodze.
3. Pogadanka na temat jesieni:
N. zadaje pytania:
- z jaką porą roku kojarzą Wam się kolorowe liście, które opadają na ziemię?
- kiedy zaczyna się jesień?
- co dzieje się w przyrodzie gdy nastaje jesień?
- jak zmienia się pogoda?
- co możemy zaobserwować za oknem?
- jak ubierają się wtedy ludzie?
- jak zachowują się zwierzęta?
4. Zabawa z drzewem:
N. prosi o wybranie drzewa, do którego uczeń uważa się „podobnym” i prosi o uzasadnienie swojego wyboru.
5. Ćwiczenia ruchowe:
N. prosi o zaprezentowanie przez każdego ucznia ćwiczenia ruchowego, np. przysiady trzymając się rękoma drzewa.
6. Zabawa „Strzał w 10”
Uczniowie wrzucają kasztany do koła narysowanego na ziemi w odpowiedniej odległości.
7. Zagadki zmysłowe:
Uczniowie za pomocą dotyku, węchu, smaku muszą odgadnąć co mieści się we worku.
8. Zebranie liści do pracy plastycznej.
9. Powrót do szkoły; pożegnanie.