X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 29168
Przesłano:

Serce dla mamy - scenariusz zajęć rewalidacyjno - wychowawczych.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ REWALIDACYJNO-WYCHOWAWCZYCH

Prowadząca:
Osoba wspomagająca:
Czas trwania: 4 godz.

Temat: Serce dla mamy.

Cele ogólne:
- usprawnianie koordynacji wzrokowo-ruchowej;
- usprawnianie w zakresie samoobsługi;
- usprawnianie w zakresie komunikacji;
- uczenie prawidłowej reakcji na polecenia.

Cele operacyjne:
- potrafi umieścić kawałek materiału w styropianie - potrafi samodzielnie łączyć klocki; - potrafi samodzielnie skorzystać z toalety; - potrafi samodzielnie umyć ręce; - potrafi użyć łyżki, widelca podczas jedzenia; - potrafi podać rękę na powitanie; - potrafi odszukać siebie i innych na zdjęciu; - wykonuje polecenia prowadzącej.

Formy pracy: - zbiorowa zróżnicowana - zbiorowa jednolita - indywidualna zróżnicowana

Metody pracy:
- elementy Porannego kręgu - elementy Terapii Behawioralnej - Muzykoterapia

Środki dydaktyczne:
- magnetofon, płyty, instrumenty, piórka , bańki, latarka, plany pracy, zdjęcia, obrazki PECS, styropian, skrawki materiału, ołówek, klocki, układanki, korale, nagrody (krążki ryżowe).

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Część wstępna:

Stałe zajęcia samoobsługowe.
- Rozbieranie, ubieranie, odkładanie na swoją półkę śniadania, plecaków, poranna toaleta.

- Powitanie (elementy „Porannego kręgu”), Piosenka „Witaj”.
Prowadząca wita się z uczniami przez podanie ręki i wypowiedzenia imienia każdego z uczniów. W trakcie piosenki na powitanie, uczniowie grają na wybranych przez siebie instrumentach.
- Uczniowie zaznaczają swoją obecność-szukają siebie na zdjęciu i przykleją w odpowiednie miejsce.
- Ćw. oddechowe, ćw. usprawniające koncentrację uwagi, koordynacji wzrokowo- ruchowej-latarka, piórka, bańki mydlane.
- Ułożenie planów pracy za pomocą zdjęć i obrazków PECS. Realizacja planów: sekwencje, praca na koszyczkach, pudełkach – praca samodzielna pod nadzorem nauczyciela („cieniowanie”).

Czynności porządkowe:
1.Toaleta, mycie rąk.
2.Śniadanie.
3.Czynności porządkowe po śniadaniu.
4.Czynności higieniczne w toalecie, w łazience.

Prowadząca zachęca uczniów do samodzielnego wykonywania
czynności.

Część zasadnicza.

- Praca plastyczna przy stoliku – wykonanie w styropianie serca dla mamy: za pomocą ołówka umieszczają kawałki pociętego materiału w styropianie, wypełniając kontury narysowanego serca.
- Taniec z serduszkami do piosenki "Dla Ciebie mamo"(Płyta: "Piosenki dla dzieci na różne okazje" Jolanta Kucharczyk).

Część końcowa.

Czynności porządkowe:
1.Toaleta, mycie rąk.
2.Obiad.
3.Relaksacja, odpoczynek na materacu.
4 Pożegnanie.
Przekazanie uczniów pod opiekę wychowawców świetlicy, rodziców.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.