Konspekt lekcji języka polskiego w klasie IV „a” szkoły podstawowej
Czas trwania lekcji: 45 minut
Cele lekcji:
poziom wiadomości:
- uczeń wie, co to jest przepis
- uczeń zna wyraz menu
poziom umiejętności:
- uczeń potrafi omówić przepisy pana Kleksa na przyrządzenie różnych potraw
- uczeń potrafi ułożyć przepis na wymyśloną potrawę
poziom postaw
- uczeń jest wdrażany do samokontroli i samooceny
- uczeń dba o poprawność ortograficzną zapisanych treści
Metody pracy: metoda gier i zabaw, zajęć praktycznych, heureza, podająca.
Forma pracy: jednostkowa, zbiorowa
Pomoce dydaktyczne: wystawka książek z przepisami kulinarnymi, tekst utworu „Akademia pana Kleksa”, słownik wyrazów obcych.
Przebieg lekcji:
1. Rozwiązujemy krzyżówkę.
1. Szpak pana Kleksa (Mateusz)
2. Nazwisko Adasia- narratora utworu
(Niezgódka)
3. Księżycowi mieszkańcy (Lunnowie)
4. Fabryka ..... (dziurek)
3. Po rozwiązaniu krzyżówki wyjaśnimy znaczenie wyrazu MENU – jadłospis, spis potraw.Odczytanie definicji ze słownika.
4. Omówienie przepisów pana Kleksa na różne potrawy (np. kompot, zupę, omlet)
5. Rola barw w kuchni pana Kleksa.
6. Proponujemy uczniom zabawę w wymyślenie przepisu na potrawę godną stołu pana Kleksa.
7. Nauczyciel czyta uczniom przykład.
TORT
Bierzemy kilka pyłków ze skrzydeł motylka. Wsypujemy je do szklanki mleka. Ucieramy wszystko drewnianą pałeczką. Dodajemy 10 płatków stokrotki, którą przemalowaliśmy na barwy tęczy. Całość wylewamy na czerwone płatki maków. Pieczemy przez jedną godzinę na słońcu. Później polewamy wszystko złocistym miodem. Spożywamy tylko z uśmiechem na twarzy.
8. Prezentacja pracy uczniów. Odczytanie kilku przepisów.
9. Czytamy jeden przepis z książki kucharskiej.
Zadanie domowe: Korzystając z książki kucharskiej podam przepis na łatwy deser.