Scenariusz zajęć otwartych w grupie MALUCHÓW,
połączonych z warsztatami świątecznymi
Temat: Świąteczne tradycje.
Cel ogólny:
- poznanie zwyczajów i tradycji dotyczących Świąt Bożego Narodzenia
- wprowadzenie nastroju oczekiwania na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia
Cele szczegółowe (dziecko...):
- zna bożonarodzeniowe tradycje i zwyczaje,
- uważnie słucha i rozwiązuje zagadki słowne związane z Bożym Narodzeniem,
- swobodnie wypowiada się na temat tradycji świątecznych na podstawie władnych doświadczeń
- wskazuje, nazywa ozdoby i przedmioty związane z Bożym Narodzeniem,
- wie, z czego wypieka się opłatki, czego są symbolem,
- wspólnie z mamą/tatą tańczy „Grozika”
- wykonuje z pomocą rodzica tradycyjne, bożonarodzeniowe ozdoby z opłatka
Przebieg zajęć:
1. Rozwiązywanie zagadek słownych n/t Bożego Narodzenia, wskazywanie odpowiedzi na ilustracji.
Choć rośnie zwykle
w skromnej zieleni,
dziś tysiącem ozdób
radośnie się mieni.
Światełka ją zdobią
i długie łańcuchy.
Pod nią jest szopka
i małe pastuchy./ choinka/
Od Mikołaja je dostajemy
i pod choinką odnajdujemy.
Gdy tylko skończy się wieczerza
każdy z radością po nie zmierza.
/prezenty /
Długi i wiotki, lecz tonie szal,
i nie nadaje się on na bal.
Przystroić on może –ale choinkę
a nie chłopczyka ani dziewczynkę. /łańcuch/
Nie słychać jej w Wielkanoc
ni w czasie wakacyjnym.
zaśpiewasz ją przy szopce
i stole wigilijnym..
/ kolęda/
Pięknie zdobią choinkę.
Są małe albo duże,
okrągłe, delikatne
i kruche w swej naturze.
/ bombki /
Dzielimy się nim w Wigilię,
gdy pierwsza gwiazdka zaświeci.
Łamią się nim dziadkowie,
rodzice oraz dzieci.
/ opłatek /
Źródło: www.superkid.pl Zagadki- Boże Narodzenie
2. Rozmowa na temat Świąt Bożego Narodzenia – tradycji świątecznych na podstawie własnych przeżyć dzieci:
- W jaki sposób przygotowujecie się do świąt w waszych domach?
- Co robią Wasi rodzice? Pomagacie im?
- Kiedy ubieracie choinkę w Waszych domach? Co wieszamy na choince?
- Jak nazywa się uroczysta kolacja wieczorem przed Bożym Narodzeniem?
- Kiedy zasiadamy do stołu wigilijnego?
- Kiedy otwieramy prezenty?
- Co musi się znaleźć na wigilijnym stole?
3. Ćwiczenie klasyfikacji i logicznego myślenia „Magiczne pudełko” – nazywanie przedmiotów znajdujących się w pudle, określenie czy należą do świąt Bożego Narodzenia czy nie, tworzenie zbiorów.
4. „Opłatek” – pokaz opłatka, wyjaśnienie z czego powstaje, czego jest symbolem; Zapowiedź warsztatów, wyjaśnienie pochodzenia tradycji ozdób z opłatka, pokaz gotowych ozdób.
5. „Grozik” – zaproszenie rodziców do wspólnego tańca.
6. Warsztaty: „Bożonarodzeniowe ozdoby z opłatka”
Opracowanie: mgr Mariola Ligocka