Konspekt zajęć dydaktyczno – wychowawczych z zakresu edukacji matematycznej dla dzieci 5-6 letnich
Temat kompleksowy: Zwierzęta z wiejskiego podwórka
Temat zajęcia: Mierzenie objętości mleka – zabawy matematyczne;
Data:
Cele ogólne:
-kształtowanie pojęcia mierzenia objętości, stałości objętości
-wprowadzenie pojęcia litr
-porównywanie objętości: więcej, mniej, tyle samo
Cele operacyjne (dziecko ):
-aktywnie bierze udział w doświadczeniach i obserwacji
-potrafi wyciągnąć wnioski z działań
-stosuje określenia porównując: mniej, więcej, tyle samo
-rozumie stałość objętości
-przelewa, odlewa, dolewa by uzyskać określoną ilość płynu (litr)
Formy: zbiorowa, zespołowa, indywidualna
Metody: słowna, oglądowa-pokaz, działań praktycznych
Środki i pomoce dydaktyczne: litery wyrazu „mleko”, produkty z mleka (np. śmietana, masło, maślanka, sery, serwatka, kefir, jogurt, kwaśne mleko), mleko w litrowej butelce, szklanki, lejek, flamastry, woda, karty pracy
Przebieg zajęcia:
1. Wprowadzenie do tematu zajęć – zagadka:
To jest biały napój,
smaczny, bardzo zdrowy.
Dostajemy go w prezencie
od łaciatej krowy.
Ułożenie na tablicy, z przygotowanych liter, wyrazu/odpowiedzi „mleko”
2. Rozmowa o mleku i o tym co można z niego zrobić-przetwory (przypomnienie i utrwalenie posiadanej już wiedzy); nauczyciel przeprowadza rozmowę przy zgromadzonych na wystawce produktach do demonstracji -w oryginalnych opakowaniach; dzieci wskazują produkty, o których mowa.
3. Poznanie pojęcia „litr” i sposobu mierzenia objętości poprzez rozlewanie w takie same szklanki.
Nauczyciel przedstawia dzieciom litrowe butelki z mlekiem, sprawdza z dziećmi przymierzając, czy jest wszędzie tyle samo;
Wspólnie z dziećmi rozlewa po tyle samo do jednakowych szklanek sprawdzając, na ile szklanek starczy litr mleka (4).
Po każdej przelanej szklance dzieci sprawdzają poziom mleka w butelce, zaznaczając flamastrem linię i porównują z pełną butelką; używają określeń „odlewanie”, „mniej”, „tyle samo”, „więcej”;
Dzieci przeliczają szklanki z mlekiem i stwierdzają, że litr to 4 szklanki płynu razem.
4. Dzieci podzielone na 4-osobowe grupy; zadaniem grupy jest rozlanie litra mleka do szklanek dla każdego członka grupy;
Przeliczenie szklanek, przeliczenie ilości litrów potrzebnych wszystkim grupom, by każdy mógł napić się mleka. Wnioski (dla 12 osób potrzebne są 3 litry mleka, 3l po 4szklanki=12)
5. Degustacja mleka.
6. Przelewanie wody do pustych litrowych butelek, w celu sprawdzenie ile szklanek wody potrzebnych jest do jej zapełnienia. Przelewanie w grupach z pomocą lejka; porównywanie ilości wody – wnioski: jeśli butelki są jednakowe (litrowe) to w każdej jest tyle samo szklanek płynu.
7. Uświadamianie stałości objętości.
Obserwacja poziomu wody w zakręconej stojącej i leżącej butelce z wodą. Dzieci odpowiadają na pytanie „Czy w butelce leżącej jest tyle samo wody, co w stojącej?”, uzasadniają swoje zdanie.
Porządkowanie stanowisk badawczych;
8. „Porównaj” - karty pracy; dzieci porównują obrazki z butelkami z wodą, określają gdzie jest mniej, więcej, przeliczają ilość butelek litrowych i zaznaczają odpowiedź odpowiednimi znakami matematycznymi i liczbami.
9. „ Kto ma wodę?” - zabawa w kole z butelką; dzieci przekazują sobie za plecami butelką z wodą, na sygnał osoba będąca w środku koła otwiera oczy i zgaduje, kto trzyma butelkę.
10. W ustalonych wcześniej grupkach kolorowanie butelek flamastrami permanentnymi wg wyznaczonych linii odlewanych szklanek (każda butelka 4-kolorowa,4 poziomy), stworzenie wystawki;