X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 29025
Przesłano:
Dział: Świetlica

Zima w świetlicy - zabawy i sporty zimowe - scenariusz zajęć świetlicowych

Cel główny: Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa dotyczących zimowych zabaw na śniegu i lodzie.

Cele szczegółowe:
• Kształtowanie świadomości konieczności dbania o własne zdrowie i życie podczas zabawy
• Poznanie sposobów ciekawego spędzania wolnego czasu
• Rozwijanie umiejętności wypowiadania się na dany temat
• Nawiązywanie pozytywnych relacji między uczniami, integracja grupy

Cele operacyjne:
Po przeprowadzonych zajęciach uczeń:
• Wie, jakie zabawy zimowe są bezpieczne dla jego zdrowia i bezpieczeństwa, a jakie nie i dlaczego
• Umie podać przykłady bezpiecznych sposobów spędzania wolnego czasu
• Potrafi wypowiadać się na dany temat
• Potrafi zgodnie współpracować z kolegami przy wykonywaniu wspólnej pracy plastycznej

Metody, formy i techniki zajęć:
- Zabawa ruchowa
- Rozmowa kierowana
- Praca plastyczna

Formy pracy:
• Indywidualna
• Grupowa
• Zespołowa

Czas trwania zajęć: około 40 minut

Miejsce zajęć: Sala świetlicy szkolnej

Pomoce: zagadki, kilka starych gazet, nagranie utworu „Cztery pory roku – Zima” Antonio Vivaldi, 2-3 koce, arkusz czarnego brystolu, taśma przezroczysta, duża tubka pasty do zębów


Przebieg zajęć:

1. Rozpoczęcie zajęć – Zabawa w parach „Witają się nogi...”
Nauczyciel wydaje polecenia, które części ciała mają się przywitać (np. witają się lewe ręce, głowy, prawe kolana itp.), a dzieci w parach wypełniają je.
2. Wprowadzenie do tematu zajęć – rozwiązywanie zagadek dotyczących zimy
i sportów zimowych.
3. Rozmowa w kręgu na temat różnych dyscyplin sportowych i zimowych zabaw:
• Które dyscypliny sportowe najbardziej wam się podobają i dlaczego?
• Jakie sporty uprawiacie?
• W jakich zabawach zimowych bierzecie udział?
• O czym musimy pamiętać podczas takich zabaw?
4. Zabawa ruchowa do muzyki („Zima” Antonio Vivaldi) – „Taniec z gazetami”
• „Lodowe figurki” – dzieci biegają, na hasło „mróz” zastygają w bezruchu
• „Ubieramy ciepłą czapeczkę” – dzieci kładą arkusz gazety na głowie i chodzą, starając się go nie zrzucić
• „Wiatr” – dzieci starają się tak dmuchać w kawałek gazety, aby ten nie opadł na ziemię
• „Jazda na nartach”. Przedarcie gazety na dwie części, dzieci stają na kawałkach gazety i przesuwają się długimi krokami
• „Śnieżne kule” - dzieci zgniatają kule z gazet
• „Rzut śnieżkami” – każdy wyrzuca swoją śnieżkę jak najwyżej w górę.
5. Zabawa: „Pada śnieg”
Dzieci podzielone na dwie grupy trzymają koc na którym ułożone są papierowe kulki. Następnie poruszają kocem tworząc burzę śnieżną, starają się jednak nie „stracić” żadnej ze śnieżek.
6. Praca plastyczna: „Nasz ulubiony sport zimowy”
Dzieci malują pastą do zębów wspólny rysunek przedstawiający sport zimowy (na drzwiach wieszamy czarny brystol, każde dziecko dostaje na palec odrobinę pasty do zębów i może namalować tyle, na ile pozwoli mu ilość pasty).
7. Ewaluacja i podsumowanie zajęć.

Załączniki:

Co to za sukienka biała zima ziemię w nią ubrała? (śnieg)
Jakie bliźniaczki tańczą w zgodzie po gładkim lodzie? (łyżwy)
Kubek mam na głowie, miotłę trzymam w ręce – jestem biały, nie powiem nic więcej. (bałwan)
Jak się nazywa ta szyba co wodę w stawie przykrywa? (lód)
Srebrne krople zmienia w sople. (mróz)
Noworocznych wiele życzeń niesie dzieciom mroźny........ (styczeń)
Z lodowych klocków - dom nie wysoki. Jego lokator jadł mięso foki. (igloo)
Co to za żeberka przy ścianie wiszące, co latem są zimne, a zimą gorące? (kaloryfer)
Wesoły dzwoneczek i sznur saneczek. (kulig)
On na pewno nie jest tchórzem, bo nie lęka się gór i skał. Staje na szczycie, na górze i po śnieżnym stoku w dół gna. (narciarz)
Byś po śniegu jeździć mógł, musisz przypiąć je do nóg. (narty)
Wszystkie pojazdy na świecie muszą mieć koła, jak wiecie. a te, nie mają ich wcale! i zimą jeździ się na nich wspaniale. (sanki)
Kapie z dachu woda, lecą zimne krople, ale gdy mróz chwyci, zamieni je w... (sople)
Podłoga z wody – twarda jak kamień. Tańce i zawody urządza się na niej. (ślizgawka)

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.