X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 29016
Przesłano:
Dział: Świetlica

Sam mierzę czas - scenariusz zajęć świetlicowych

Cel główny: Rozwijanie u uczniów umiejętności korzystania z zegara.

Cele szczegółowe:
• Doskonalenie znajomości tarczy zegarowej
• Doskonalenie umiejętności pokazywania godzin za pomocą wskazówek
• Doskonalenie umiejętności odczytywania godzin

Cele operacyjne:
Po przeprowadzonych zajęciach uczeń:
• Potrafi wskazać na zegarze określone godziny
• Potrafi odczytać godzinę za zegarze

Metody, formy i techniki zajęć:
- Indywidualna
- Grupowa

Formy pracy:
• Zabawa
• Rozmowa kierowana
• Zagadki
• Karty pracy

Czas trwania zajęć: około 40 minut

Miejsce zajęć: Sala świetlicy szkolnej

Pomoce: zagadki, plansza edukacyjna „zegar”, polecenia do zabawy „zegarmistrz”, karta pracy dla każdego ucznia, kredki


Przebieg zajęć:

1. Rozpoczęcie zajęć: zabawa w parach „Witają się nogi...”
Nauczyciel wydaje polecenia, które części ciała mają się przywitać (np. witają się lewe ręce, głowy, prawe kolana itp.), a dzieci w parach wypełniają je.
2. Wprowadzenie do tematu zajęć: zagadki dotyczące upływu i podziału czasu.
3. Rozmowa kierowana: jak należy odczytywać godziny na zegarze?
4. Zabawa: „Zegarmistrz”
Na podłodze leży rozłożona plansza edukacyjna - tarcza zegarowa. Dzieci siedzą dookoła niej i każde po kolei otrzymuje polecenie do wykonania
• zaznacza określone godziny na planszy
• zaznacza godziny o których wykonuje określone czynności (nauka, zabawa, obiad, pobudka)
• zaznacza godziny opisane w krótkim poleceniu, ale nie podane wprost (np. „naprzeciwko godziny 9 mieszka godzina...”)
5. Wypełnienie kart pracy: zaznaczenie na obrazku z zegarkiem godziny, o której uczniowie mają wybrane przez siebie zajęcia pozalekcyjne, kolorowanie obrazka.
6. Ewaluacja i podsumowanie zajęć.


Załączniki:

Zagadki:

Wisi na ścianie gruba książeczka, co dzień z niej jedna spada karteczka. (kalendarz)
Stary żegnamy, Nowy witamy. (rok)
Słońce przygrzewa, zboże dojrzewa, lipa pokryta kwiatem, kiedy to bywa? (latem)
Jaka to pora roku, kiedy biało jest wokół? (zima)
Kto z was szybko powie mi, w jakim krótkim słowie jest aż siedem dni? (tydzień)
Każdy zegar go odmierza, mówi, że leci, płynie, ucieka, chociaż to nie ptak ani też nie rzeka. (czas)
W marcu się zaczyna, gdy się kończy zima. Przyjdzie z wiatru ciepłym wiewem, z pięknem kwiatów, z ptaków śpiewem. (wiosna)


Polecenia do zabawy „Zegarmistrz”:

Zaznacz godzinę na „Zegarze”:
• Godzina 12 sąsiaduje z prawej strony w godziną 11, a z lewej z 1.
• Naprzeciwko godziny 12 mieszka godzina 6.
• W połowie drogi między godziną12, a 6 – po lewej stronie – mieszka godzina 9
• Naprzeciwko godziny 9 mieszka godzina 3.
• Godzina 2 sąsiaduje z godziną 1 i 3.
• Natomiast godzina 10 i 4 mieszkają naprzeciwko siebie.
• A godzina 8 mieszka naprzeciwko godziny 2.
• Wskaż domki godzin 5 i 7.
• Gdzie mieszka godzina pół do 16?
• Itp.
Wskaż godzinę, o której zazwyczaj:

• Bierzesz prysznic
• Odrabiasz lekcje
• Idziesz do szkoły
• Wstajesz
• Bawisz się
• Kładziesz się spać

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.