SCENARIUSZ ZAJĘCIA DLA DZIECI 5-LETNICH
TEMAT: Krople deszczu
DATA: 19.11.2013r.
PROWADZĄCA:
CELE OGÓLNE:
- zachęcanie do obserwacji zjawisk atmosferycznych
- budowanie wiedzy o świecie przyrodniczym
- utrwalenie znajomości cech charakterystycznych jesieni
- rozumienie symboli graficznych – znaków synoptycznych
- nauka odczytywania prognozy pogody
CELE OPERACYJNE:
- nazywa i opisuje zjawiska atmosferyczne
- określa pogodę, jaka obecnie panuje
- wymienia dni tygodnia
- uważnie wysłucha wiersza i wypowie się o jego treści
- koncentruje uwagę na wysłuchaniu prognozy pogody nagranej na kasetę
- zapozna się z wyglądem planszy kalendarza pogody
- utrwala dni tygodnia
METODY:
- aktywizująca, oglądowa, pokaz, samodzielnych doświadczeń.
FORMY:
- zbiorowa, indywidualna.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- kalendarze, obrazki pogody (chmury, słońce, deszcz...), karty pracy z kalendarzem pogody, ołówki, konturowa mapa Polski, paski bibuły, muzyka klasyczna, durze arkusze papieru, farby plakatowe, woda, płyta CD z nagraniem prognozy pogody.
PRZEBIEG:
1. Zabawa muzyczno – ruchowa „Mały deszcz – duży deszcz” – reagowanie na zmianę tempa i natężenia dźwięku w muzyce – zabawa do melodii
2. Zapoznanie z budową kalendarza pogody; mapa pogody.
Nauczyciel objaśnia budowę mapy pogody: tabela z siedmioma polami symbolizującymi dni tygodnia obok nich znajdują się pola, w których dzieci będą umieszczać oznaczenia pogody tj.: wiatr, śnieg. Nauczyciel wspólnie z dziećmi rozszyfrowuje i nazywa poszczególne oznaczenia. Następnie wybrane dziecko umieszcza opisaną przez nauczyciela lub kolegę z grupy pogodę (znaczek) na mapie pogody. Zabawa jest powtarzana kilkakrotnie.
3. Przypomnienie zjawisk atmosferycznych określających pogodę.
• Jak nazywamy zjawiska związane z deszczem i śniegiem? (opady)
• Jak nazywamy zjawisko zasłaniania chmurami słońca ? (zachmurzenie)
• Z czym związane jest świecące słońce lub mróz ? (temperatura)
Przypomnienie dzieciom, że mówiąc o pogodzie zwracamy uwagę na te trzy czynniki – opady, temperatura i zachmurzenie.
4. Zabawa rozwijająca wrażliwość słuchową „Jaka będzie pogoda?”- wysłuchanie
prognozy pogody nagranej z radia – rozmowa o tym, co zostało przewidziane na najbliższe dni.
5. „Gimnastyka dni tygodnia” I. Dziubak
W poniedziałek dwa podskoki
Wtorek lubi kroki w boki
Środa robi dwa kółeczka
No a w czwartek jaskółeczka
W piątek szybko dwa przysiady
A sobota robi ślady bo niedziela już tuż, tuż.
Dzieci mówią wiersz wspólnie z nauczycielem z jednoczesnym wykonywaniem odpowiednich ruchów.
6. Określanie aktualnej pogody.
Nauczyciel rozdaje dzieciom kalendarze pogody na siedem dni, dzieci zaznaczają w pierwszym i drugim okienku aktualną pogodę, natomiast reszta kalendarza będzie uzupełniana przez kolejne dni.
7. Zabawa z elementami dramy „Wichura”
Dzieci dostają od nauczyciela paski bibuły i dzielą się na cztery grupy poprzez wylosowanie elementu pogody tj.: wiatr, słońce, deszcz, chmury.
Każda drużyna przedstawia to, co wylosowała reszcie grupy za pomocą ruchu. Zadaniem dzieci jest odgadnięcie i nazwanie danego zjawiska pogodowego. Na zakończenie wszystkie dzieci przedstawiają ruchem i głosem wichurę.
8. „Krople deszczu”
Nauczyciel dzieli dzieci na grupy 5 osobowe, każda z grup ustawia się przy dużym arkuszu szarego papieru. Zadaniem dzieci jest malowanie pogody, która „słyszą w muzyce”. Nauczyciel włącza utwory spokojne bądź też takie, które przypominają np.: burzę, a dzieci odzwierciedlają słyszaną muzykę na kartkach.
9. Zakończenie, wspólne sprzątanie sali, mycie rąk i pędzli. Wystawa prac w sali.