Konspekt zajęcia otwartego dla rodziców opracowany i przeprowadzony w grupie dzieci 4,5 – letnich przez nauczycielkę Renatę Świderską w dniu 03.06.2015r.
Podstawa programowa/Umiejętność kluczowa – finalna:
11.1 Pomaganie dzieciom w rozumieniu istoty zjawisk atmosferycznych i w unikaniu zagrożeń /rozpoznaje i nazywa zjawiska atmosferyczne charakterystyczne dla poszczególnych pór roku; podejmuje rozsądne decyzje i nie naraża się na niebezpieczeństwo wynikające z pogody, np. nie stoi pod drzewem w czasie burzy, nie zdejmuje czapki w mroźną pogodę;
6.1 Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych/ wie, jak trzeba zachować się w sytuacji zagrożenia i gdzie można otrzymać pomoc, umie o nią poprosić.
Temat: W czasie burzy grzmi i błyska – poszerzenie wiedzy dzieci na temat zjawiska atmosferycznego jakim jest burza
CELE OGÓLNE:
- poznanie zasad bezpiecznego zachowania się w czasie burzy
- określanie pogody i zjawisk atmosferycznych charakterystycznych dla lata
- uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw związanych z niewłaściwym zachowaniem się podczas burzy
CELE OPERACYJNE (dziecko...):
- wie, jak należy zachować się w czasie burzy;
- zna zjawiska atmosferyczne charakterystyczne dla lata;
- rozwiązuje zagadkę obrazkową i słowną;
- opowiada treść obrazka;
- aktywnie uczestniczy w zabawie ruchowej;
- prawidłowo wykonuje zadanie w karcie pracy.
METODY:
słowna – opowiadanie nauczyciela, pogadanka, objaśnienie;
czynna – działalność dziecka;
FORMY:
indywidualna,
grupowa.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
treść zagadki Marcina Przewoźnika Burza, duże przygotowane przez nauczyciela i pocięte na 6 części puzzle przedstawiające chmurę z błyskawicą, obrazki przedstawiające zasady właściwego i niewłaściwego zachowania się podczas burzy, napisy do globalnego czytania Tak wolno! A tak nie wolno!, wiaderka z różną liczbą narysowanych na nich kropelek, kredki
PRZEBIEG:
1. „Chmura z błyskawicą” – nauczyciel układa powoli puzzle dokładając po jednym elemencie, dzieci próbują odgadnąć co przedstawiają całe puzzle, a zarazem temat dzisiejszych zajęć.
Wyjaśnienie, że błyskawica pojawia się w czasie burzy. To ogromna iskra elektryczna.
2. Rozwiązanie zagadki Marcina Przewoźniaka Burza.
Co się dzieje tam u góry?
Wielką wojnę toczą chmury?
Wciąż na siebie nacierają
I strzelają i błyskają?
Co się tam na górze dzieje?
Że się nam na głowy leje?
Od błyskawic niebo trzeszczy,
A nam w butach chlupie deszczyk.
Ciemne niebo dudni, świeci...
Co się dzieje tam na górze?
Wiedzą to na pewno dzieci:
Oglądamy groźną......
Rozmowa na temat: Jak należy zachować się w czasie burzy?
W czasie burzy:
– należy unikać wysokich obiektów;
– nie wolno przebywać w wodzie ani na odkrytym terenie, chować się pod drzewami;
– należy unikać metalowych przedmiotów i nie przebywać w ich pobliżu;
– nie wolno rozmawiać przez telefon komórkowy.
3. „Burza” – zabawa ruchowa. Nauczycielka opowiada historię, ilustrując ją ruchem, a dzieci słuchają uważnie i robią to samo co ona.
Jest piękny słoneczny dzień. Jesteśmy w lesie na polanie i bawimy się wesoło (bieg w miejscu, podskoki obunóż, podskoki z nogi na nogę itp.)
Nagle zerwał się wiatr (wymachy rąk w górze).
Zaczął padać deszcz. Deszczyk jest mały (uderzanie palcami o podłogę).
Teraz deszcz pada mocniej (uderzanie dwiema rękami w uda).
A teraz jest ulewa, pada jeszcze mocniej (klaskanie).
Ulewa zmienia się w burzę (tupanie nogami o podłogę).
4. Wykonanie zadania karty pięciolatka (cz. 5, s. 24). Opowiadanie, co dzieje się na kolejnych obrazkach.
Jaka pogoda jest na obrazku?
Co robią postacie na obrazku?
Ocenianie zachowania postaci na obrazkach. Wprowadzenie do globalnego czytania podpisów Tak wolno!, A tak nie wolno! Kolorowanie obrazków. Kolorowanie ramek obrazków, na których pokazano, jak należy się właściwie zachować.
5. „Co słyszysz?” – ćwiczenia słuchowe. Słuchanie, rozpoznawanie, nazywanie i przyporządkowanie do obrazka odgłosów z płyty CD, np. ulewa, grzmot, mały deszczyk, wichura.
6. Matematyczna zabawa ruchowa „Wiaderka z kropelkami”.
Nauczycielka pokazuje dzieciom osiem wiaderek z różną ilością kropelek na nich narysowanych. Dzieci przeliczają wiaderka, określają ich cechy (mają różną ilość kropelek, różnią się kolorami uchwytów).
Następnie przeliczają na każdym z wiaderek krople, po czym ich zadaniem jest wykonanie tylu razy, ile jest kropel na wiaderku ćwiczenia ruchowego (np. przysiady, podskoki obunóż, klaskanie, podskoki na jednej nodze, tupnięcie jedną nogą, pajacyki, uderzenia dłońmi o uda, skłony)
7. Wykonanie zadania – karty pięciolatka (cz. 5, s. 28). Rysowanie w dużej kropli deszczu tyle samo kresek, ile jest kropelek w wiaderku.
Po zakończeni wykonywania zadania – pokazanie rodzicom.
8. Utrwalenie zasad zachowania się podczas burzy, podziękowanie dzieciom za aktywny udział w zajęciach