KONSPEKT ZAJĘĆ Z PROFILAKTYKI UZALEŻNIEŃ
Zajęcia: organizacja czasu wolnego
Temat: „Wolność czy zniewolenie (alkohol, narkotyki, hazard, zakupy, gry komputerowe)”.
Czas trwania: 1 godz.
Cele dydaktyczno- wychowawcze:
• zapoznanie z pojęciem –„ uzależnienie”
• uświadomienie na czym polega uzależnienie
• dostarczenie informacji o rodzajach uzależnień, mechanizmach typowych dla uzależnień oraz fazach uzależnienia
• przekazanie podstawowych informacji na temat uzależnień od alkoholu, narkotyków, hazardu, zakupów, gier komputerowych
• dostarczenie informacji na temat negatywnych następstw uzależnień
• rozwijanie umiejętności wyrażania własnych opinii
• zapoznanie z pojęciem asertywności
• przekazanie informacji na temat instytucji oferujących pomoc osobom uzależnionym
• zapoznanie ze sposobami pomocy osobom uzależnionym
Metody: wykład, dyskusja, burza mózgów, test, rozmowa kierowana
Formy pracy: grupowa
Środki dydaktyczne: plansze, karty papieru, flamastry, taśma
Liczba osób biorących udział w zajęciach: 20 wychowanków
Miejsce pracy: świetlica bursy
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Sprawy organizacyjne:
• opracowanie scenariusza zajęć
• zebranie materiałów na temat uzależnień
• przygotowanie potrzebnych środków dydaktycznych: plansze ,ulotki
• przygotowanie gazetki ściennej pt. „ Wolność czy zniewolenie?”
• przygotowanie świetlicy bursy
2. Zbiórka młodzieży w świetlicy placówki, zajęcie miejsc.
3. Powitanie wszystkich uczestniczących w zajęciach.
4. Przedstawienie tematu i zapoznanie z programem spotkania.
5. „Burza mózgów” – skojarzenia do słowa uzależnienie.
6. Zapoznanie z pojęciem uzależnienia - podanie definicji uzależnienia.
7. Krótki wykład na temat mechanizmów typowych dla uzależnień, rodzajach uzależnień oraz fazach uzależnienia.
8. Przekazanie podstawowych informacji na temat uzależnień od alkoholu, narkotyków, hazardu, zakupów, gier komputerowych.
9. Ćwiczenie „zaprzeczanie” – uświadomienie, że bez pomocy z zewnątrz osoba uzależniona nie może sama sobie pomóc.
10. Ćwiczenie (kartka z rysunkiem okręgów) – do kogo zwrócilibyście się o pomoc w trudnej sytuacji – krótka ich analiza.
11. Przekazanie informacji na temat instytucji oferujących pomoc osobom uzależnionym – rozdanie ulotek informacyjnych.
12. Zapoznanie z pojęciem asertywności – doskonalenie sztuki odmawiania.
13. Podsumowanie zajęć. Podziękowanie wszystkim za przybycie.