Kąty Wrocławskie dn. 27.11.2012r.
Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców
„ Jesień w lesie”
zastosowanie różnorodnych form i metod pracy w rozwijaniu gotowości do nauki czytania i pisania u dzieci 5-letnich
Cele ogólne:
- kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania
Cele operacyjne:
- dziecko dzieli swoje imię na sylaby
- wskazuje kierunki w przestrzeni w odniesieniu do własnego ciała ( w prawo, w lewo, z przodu, z tyłu, obok, nad, pod)
- orientuje się na kartce papieru ( prawa strona, lewa strona, środek, góra, dół)
- uczestniczy w zabawach i wykonuje ćwiczenia zgodnie z poleceniem nauczyciela
Metody:
- czynne: samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych do wykonania
- słowne: rozmowa, matematyczne rymowanki
- oglądowe- pokaz nauczyciela, obrazki
Formy:
- indywidualne
- zbiorowe
Środki dydaktyczne: magnetofon, płyta Cd z utworem „ Kolorowa jesień” ,kartoniki z literkami a, m, o, t, d, u, , kartoniki z cyferkami 1-5, liczmany ( kasztany, żołędzie, szyszki), papierowe serwetki 25 sztuk, kolorowe kartki, kredki, instrumenty perkusyjne: bębenek, tamburyno, talerze, trójkąt, piłeczki.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie przy piosence „ Kolorowa jesień” wraz z ilustracja ruchową. Płyta CD utwór 18
Cichuteńko już siadamy i zajęcia zaczynamy
Ci-sza, ci-sza, ci-sza ....
2. Pytania dotyczące tekstu piosenki:
- Kto chodził po lesie?...(jesień)
- Kto gwizdał cza-cza-cza?...( wiatr)
- Kto tańczył cza-cze?...( dzieci i liście)
- Kto skakał w piosence?...( żołędzie)
- Jakiego koloru był sznur jarzębiny?...( czerwonego)
- Jakie słowa powtarzały się często w piosence?...( cza-cza-cza-)
3. Ćwiczenia oddechowe nawiązujące do piosenki. W tle utwór 9 z płyty RAABE 2009
Jesień chodziła w piosence po lesie , wiec teraz i my się tam przenieśmy.
Dzieci stoją w kręgu, a nauczyciel podaje instrukcje, według której dzieci będą wykonywać ćwiczenia.
- opuście ręce wzdłuż tułowia, wyprostujcie plecy, głowę trzymajcie prosto i zamknijcie oczy.
- wyobraźcie sobie, że jesteście w lesie...gdzie słychać szum drzew, śpiew ptaków a pod nogami szeleszczą liście.
- nabierzcie noskiem tyle powietrza, by brzuszki stały się okrągłe( dzieci wykonują głęboki wdech nosem)
- wdychając powietrze wyobraźcie sobie, że czujecie zapach lasu...przez chwile zatrzymajcie ten zapach ( dzieci zatrzymują powietrze, nauczyciel odlicza do 4)
- a teraz powoli wypuszczajcie powietrze ustami...
4. „ Literki”- ćwiczenie słuchu fonemowego
Nauczyciel przygotowuje kartoniki z poznanymi przez dzieci literkami ( a, o, m, t, d, u) rozsypuje je na dywanie. Dzieci losują po jednym kartoniku i siadają w kręgu na dywanie. W czasie zabawy każde dziecko identyfikuje się z wylosowana literka. Przed rozpoczęciem zabawy dzieci głośno mówią jaką literkę wylosowały. Zadaniem dzieci będzie podanie słowa rozpoczynającego się na daną , wylosowaną literkę oraz podział tego słowa na sylaby.
5. Zabawa ruchowa „Jadę do lasu po skarby jesieni” z pedagogiki zabawy
Byliśmy już na spacerze w lesie, więc teraz może pojedziemy ale czym zaraz się dowiemy.
6.Zabawa matematyczna
Manipulowanie przedmiotami ( skarbami jesieni) wg. instrukcji nauczyciela w celu ustalenia wyników dodawania i odejmowania. Nauczyciel rozdaje dzieciom skarby jesieni ( kasztany, żołędzie i szyszki) oraz papierowe talerzyki na których będą wykonywać działania. Dzieci zgodnie z poleceniami nauczyciela, układają przed sobą np. 3 kasztany i jeszcze 2 szyszki przeliczają ile maja razem skarbów jesieni na talerzyku, wynik pokazują na paluszkach.
7. „ Rzucamy do celu” zabawa ruchowa z piłeczkami- doskonalenie koordynacji wzrokowo-ruchowej.
Dzieci otrzymują od nauczyciela kolorowe piłeczki, mówią głośno z czym im się one kojarzą, utrwalają kolory, wykonują polecenia nauczyciela:
- połóż piłkę za sobą
- połóż piłkę przed sobą
- połóż piłkę obok siebie
- połóż piłkę na sobie
- połóż piłkę nad sobą
- połóż piłkę pod sobą
Następnie dzieci ustawiają się w dwóch rzędach chłopcy i dziewczynki przed którymi są ułożone liny po których musza przejść by wrzucić piłeczkę do pojemnika.
8. „Ile dźwięków usłyszałeś”?- zabawa doskonaląca odbiór bodźców słuchowych.
( instrumenty perkusyjne: bębenek, tamburyno, talerze, trójkąt)
Dzieci siedzą na podłodze i wspólnie ustalają jakie instrumenty ma przed sobą nauczyciel, następnie zamykają oczy i słuchają ile razy nauczyciel uderzy w dowolny instrument.
9. Matematyczne rymowanki od 1-4
Dziecko losuje jedna z cyfr mówi głośno co to za cyfra a później wraz z cała grupą recytuje matematyczny wierszyk.
10. Rymowana gimnastyka
11. „ Co można robić nudząc się”- recytacja przez dzieci wskazanych wersów wierszyka oraz pokazywanie ruchów.
Co można robić nudząc się?
Hmm...
Można na przykład ziewać
Aaa.....
Albo cichutko śpiewać
Lallalal....
Szurać nogami po podłodze
Szur, szur, szur....
Leciutko klepac się po nodze
Klep, klpe, klep....
Albo podrapać się po uchu
Drap, drap, drap...
Czy też pogłaskać się po brzuchu
O, tak!!!
Można też kichać jak z armaty
A psik!
Rysować w powietrzu trzy kwadraty
Raz, dwa, trzy...
Bądź pukać się palcem w czoło
Puk, puk, puk...
I w powietrzu zrobić koło
O, tak!
Lub-jeśli tylko wypada
No, no, ...
Połaskotać sąsiada
Gili, gili...
I co?
I z pewności od tej chwili nie będziemy się nudzili!!!!
12 ”Jakie to słowo”? - zabawa z elementem syntezy słuchowej.
Nauczyciel wymawia słowo głoskami a dziecko które wie co to za słowo podnosi rączkę do góry i wymawia je na głos.
Np. t-a-t-a, m-a-m-a, o-k-n-o, d-o-m,l-a-l-k-a,n-o-s,
13. Ćwiczenia Paula Dennisona- wykonanie ruchów naprzemiennych wg instrukcji nauczyciela celem usprawnienia pisania.
- prawa ręką dotknijcie lewego ucha
- lewą ręka dotknijcie prawego ucha
- prawa ręką dotknijcie lewego łokcia
- lewa ręką dotknijcie prawego łokcia
- skaczemy na prawej nodze
- skaczemy na lewej nodze
14. „ W lesie” - rysowanie wg instrukcji nauczyciela.
Wyobraźcie sobie, że wasza karta to las. Nadeszła jesień. W lesie w prawym górnym rogu zaświeciło słońce. Obok słoneczka pojawiła się chmurka. Na środku lasu wyrosło drzewo. W lewym dolnym rogu pojawił się grzybek.
15. Ewaluacja – rysowanie po drugiej stronie kartki uśmiechniętej buzi jeśli zajęcia się dzieciom podobały lub smutnej buzi jeśli się nie podobały.
16. Podziękowanie za wspólna zabawę.