Numer: 28923
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Lubimy liczyć - scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć otwartych z rodzicami w grupie 3-latków
22 maj 2015 r.
Zajęcia opracowała mgr Joanna Wurszt
Temat: Lubimy liczyć.
Cele:
Dziecko:
• Czynnie uczestniczy w zajęciach
• Liczy w dostępnym zakresie
• Wykonuje kierowane do niego polecenia
• Uczestniczy w zabawach ruchowych przy akompaniamencie muzycznym
• Ma satysfakcję z wykonania zadania

Metody: słowna, oglądowa, czynna
Formy: z całą grupą
Pomoce: ilustracje przedstawiające: biedronki , kwiaty, pszczołę, motyle , tekst wiersza, szarfy,odtwarzacz CD, płyty CD, białe kartki, klej , kwiatki-stokrotki, tulipany, kredki, chusta animacyjna.


Przebieg zajęć:

1. Powitanie uczestników spotkania piosenką powitalną „Dzień dobry” (MuzylekMoni). Dzieci stoją w kole i śpiewają.

DZIEN DOBRY, DZIEN DOBRY, DZIEN DOBRY DZIECI
JUŻ SŁONKO NA NIEBIE DLA WSZYSTKICH ŚWIECI
ZRÓBMY DUŻE KOŁO , BAWMY SIĘ WESOŁO
DZIEN DOBRY, DZIEN DOBRY, DZIEN DOBRY DZIECI.
2. Globalne rozpoznawanie imion .
Dzieci indywidualnie odszukują właściwego imienia na podstawie wzoru.-lista obecności, utrwalenie kolorów.
3. „Lubimy liczyć”- zabawa dydaktyczna; nauczyciel mówi dzieciom na czym będą polegały zajęcia. Tłumaczy jakie będą miały zadanie. Prezentuje ilustracje z przedstawionymi na nich: motylkami, kwiatkami, pszczołami, biedronkami itp. Nauczyciel rozdaje dzieciom komplety patyczków takiej samej długości. Następnie pokazując po kolei ilustracje prosi by dzieci ułożyły przed sobą tyle patyczków ile przedmiotów widzą na obrazku. Następnie sprawdza czy wszystkie dzieci prawidłowo ułożyły patyczki. Wiersze matematyczne 1-3.

4. „Łąka”- zabawa muzyczno – ruchowa. Dzieci motylki latają nad łąką na przerwę w muzyce ustawiają się na odpowiednim kolorze chusty animacyjnej. (Cd nr 7 D. Dziamska)

5. "Kwiatki Kasi" - zabawa dydaktyczna w oparciu o wiersz P. Siewiera- Kozłowskiej.
Nauczyciel recytuje wiersz i pokazuje kolejne kwiaty zgodnie z jego treścią:
Kasia kwiatki raz wąchała
– A psik! (Trzy wdechy nosem przed okrzykiem A psik!).
A wąchając tak śpiewała:
Tulipan, to pierwszy kwiatek.
Drugi kwiatek, to jest bratek.
Żonkil, to już trzeci kwiatek,
A stokrotka – czwarty kwiatek.
Hokus pokus! Policz sam!
Ile kwiatków razem mam?

Nauczyciel pyta dzieci:
Ile kwiatków ma Kasia?
Jaki kwiatek był pierwszy, drugi, trzeci .....?

Wybrane dziecko odwraca się tyłem, nauczyciel chowa jeden kwiatek, a dziecko odgaduje, którego kwiatka nie ma i odgaduje jego nazwę.
6. Liczymy kwiaty - rozdanie dzieciom kwiatów (każdy otrzymuje 2), nazywanie kwiatów, określanie różnic w ich wyglądzie, porównywanie długości łodyg.
Umieszczanie przez dzieci w czerwonej szarfie stokrotek, w zielonej - tulipanów.
9. "Łąka" - praca plastyczna.
Dzieci otrzymują kredki w kolorze zielonym oraz kartki papieru. Nauczyciel włącza utwór
nr 7 D. Dziamskiej . Dzieci w rytm muzyki rysują pionowe kreski na całym kartonie.
Po wysłuchaniu utworu odkładamy zieloną kredkę i prosimy dzieci o przyklejenie na łące 4 stokrotek .
10. Piosenka „ Mama i tata”

Ewaluacja. Dzieci oceniają swój nastrój po zakończonych zajęciach.
Nauczycielka prosi o nazwanie emocji przedstawionych na „buźkach”, a następnie
o ocenę samopoczucia dzieci po zajęciach. Dzieci, które są zadowolone, bo wszystko im się udało, ustawiają się wokół „buźki” uśmiechniętej. Dzieci smutne ustawiają się wokół „buźki” wyrażającej tę emocję. One ustawiają się wokół „buźki” z grymasem.
Nauczycielka pyta dzieci o to, co możemy zrobić aby poprawić nastrój dzieciom smutnym?. Proponuje znaną i lubianą przez dzieci zabawę z piosenką np. „Słoneczko” Cd nr 4 D. DZIAMSKIEJ).

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.