Scenariusz zajęć z przyrody według konstruktywistycznego modelu nauczania
Grupa wiekowa: 8 r.ż.
Temat zajęć: Ptaki zwiastujące wiosnę.
Cel ogólny: wzbogacenie wiedzy uczniów o wiadomości dotyczące ptaków
Cele operacyjne:
- uczeń potrafi wymienić ptaki zwiastujące wiosnę,
- uczeń potrafi rozróżnić ptaki zwiastujące wiosnę,
- uczeń potrafi wymienić cechy charakterystyczne budowy ptaków.
Przebieg zajęć:
1.Słuchanie nagrania „Wiosenne przebudzenie lasu” z płyty „Wielkie koncerty polskiej przyrody” (faza I – Poznawczej prowokacji).
2.Gdzie są gniazda ptaków przedstawionych na obrazkach? Naklejanie obrazków z ptakami w odpowiednich miejscach na karcie pracy – praca w parach (faza II – Szacowania wiedzy).
3.Wykład połączony z prezentacją o ptakach zwiastujących wiosnę. Omówienie cech wspólnych ptaków – pióra, skrzydła, dziób, dwie nogi (faza III – Restrukturyzacji wiedzy).
4.Pisanie nazw części ciała bociana na karcie pracy. Zamalowywanie chmur, które dotyczą ptaków na karcie pracy.
Słuchanie nagrań z płyty „Jaki to ptak. Rozpoznawanie ptaków po śpiewach i głosach”.
Zapisywanie nazw ptaków, o których były nagrania na dalszej części karty pracy.
Zabawa ruchowa – naśladowanie ptaków (np. chodzenie jak bocian z wysoko podniesionymi nogami, itd.).
Określanie cech jaskółki i podkreślanie ich na karcie pracy.
Uzupełnianie opisu jaskółki na karcie pracy.
Wypełnianie konturu jaskółki węglem rysunkowym zgodnie z jej wyglądem (faza IV - Aplikacji).
5.Czytanie zagadek dotyczących ptaków.
Cechy budowy ptaków – podnoszenie ręki do góry jeżeli zdanie jest prawdziwe (faza V – Przegląd zmian).