Scenariusz zajęć edukacji wczesnoszkolnej w zakresie edukacji polonistycznej i przyrodniczej w dniu 21 maja 2014 r. przez Iwonę Ostrowską
Blok tematyczny: Majowa łąka
Temat dnia: Wycieczka na łąkę (2 godziny lekcyjne)
Grupa wiekowa: 7 – latki, klasa Ie
Liczba uczniów: 27 osób
Cele ogólne:
Poznawanie przyrodniczych zagadnień związanych z majową łąką.
Doskonalenie umiejętności wypowiadania się na zadany temat.
Tworzenie i zapisywanie zdań z wyrazami związanymi z łąką.
Cele operacyjne:
Uczeń potrafi:
• nazwać i wymienić mieszkańców łąki,
• nazwać i wymienić kilka roślin najczęściej spotykanych na łące,
• określić korzyści i zagrożenia związane z łąkami,
• dobrać skojarzenia do wyrazu łąka i uzasadnić swój wybór,
• odpowiedzieć na pytania do usłyszanego tekstu,
• ułożyć i zapisać zdania z wyrazami związanymi z łąką.
Pomoce: podręcznik Nasze Razem w szkole cz. 9, prezentacja multimedialna Łąka i jej mieszkańcy, arkusze papieru z namalowaną wcześniej trawą, kredki świecowe, pastele, płyta CD z piosenką Bal na łące oraz muzyką w różnym tempie,
Przebieg:
1. Rytm na dobry początek, nauczyciel wyklaskuje rytm, uczniowie dołączają.
2. Szukamy skojarzeń, zabawa słowna. Nauczyciel wyświetla na tablicy interaktywnej ilustrację przedstawiającą kwitnącą łąkę. Na tablicy obok zapisuje wyraz łąka. Uczniowie podają swoje skojarzenia, nauczyciel je zapisuje. Szukanie argumentów na właściwe dobranie wybranych skojarzeń.
3. Czajki, słuchanie opowiadania. Szukanie odpowiedzi na pytania do tekstu:
• Gdzie dzieci poszły na spacer?
• Jakiego ptaka zauważyły?
• Jak wygląda czajka?
• Gdzie czajka wieje gniazdo?
• Jak wyglądają jej jaja i dlaczego?
Czytanie ze zrozumieniem i zaznaczanie odpowiedzi. Podręcznik cz. 9, strona 54, ćwiczenie 7.
4. Bal na łące, zabawa ruchowa przy piosence znanej dzieciom. Ilustrowanie ruchem treści piosenki.
5. Łąka i jej mieszkańcy, ćwiczenia w rozpoznawaniu roślin i zwierząt łąkowych z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej.
6. Łąka, praca w grupach. Uczniowie podzieleni na grupy 4 – 5 osobowe, otrzymują arkusze szarego papieru, na których w dniu wczorajszym malowały trawę. Otrzymują zadanie uzupełnia pracy o mieszkańców łąki i roślin na niej występujących z wykorzystaniem kredek świecowych i pasteli.
7. Wspólne oglądanie wykonanych prac.
Przerwa śniadaniowa
8. Odgłosy łąki, słuchanie odgłosów łąki nagranych na CD, próby odgadnięcia źródła odgłosów.
9. Rośliny i zwierzęta łąkowe, tworzenie tabeli, podręcznik cz. 9, s. 54, ćw. 2.
10. Łąkowe przyjemności i zagrożenia, rozmowa z wykorzystaniem ilustracji i doświadczeń dzieci, na temat atrakcji i zagrożeń czekających na łące na ludzi i zwierzęta (ukąszenia owadów, wypalanie traw, pylenie roślin. Krótkie przedstawienie zasad zachowania się na łące, np. nie pozostawianie śmieci.
11. Bociany i żaby, zabawa ruchowa przy muzyce o różnym tempie, gdy gra szybka muzyka uczniowie chodzą po sali z wysokim unoszeniem kolan, gdy wolna, skaczą naśladując żaby.
12. Łąka, przepisywanie do zeszytu wyrazów związanych z łąką: biedronka, motyl, kret, trawa, mak, stokrotka, kaczeńce, czajka, skowronek, konik polny, żaba, bocian, a następnie z czterema z nich układanie i zapisywanie zdań. Odczytanie ułożonych zdań, po jednym, przez chętnych uczniów.
10. Podziękowanie za wspólną pracę.