Scenariusz sytuacji edukacyjnej w grupie
dzieci (5 – 6 letnie)
Temat: Zwierzęta mieszkające w Afryce
CELE OGÓLNE:
Wzbogacenie wiedzy dzieci dotyczącej zwierząt mieszkających w Afryce
Doskonalenie u dzieci percepcji wzrokowej i słuchowej oraz logicznego myślenia
Rozwijanie u dzieci współpracy podczas wykonywania różnorodnych zadań
CELE OPERACYJNE:
nazywa zwierzęta afrykańskie przedstawione na zdjęciach
samodzielnie/ z pomocą dzieli wyrazy na sylaby
samodzielnie/ z pomocą dzieli wyrazy na głoski
samodzielnie/ z pomocą podaje pierwszą głoskę
czyta proste wyrazy
czyta zdania proste
współpracuje z innymi podczas układania puzzli/ ćwiczeń oddechowych
samodzielnie/ z pomocą rozwiązuje zadania logiczne na tablicy interaktywnej
współpracuje z innymi tworząc afrykański obrazek
METODY:
Czynne:
-samodzielnych doświadczeń;
-zadań stawianych dzieciom;
Słowne:
-rozmowy objaśnienia; opowieści
Percepcyjne:
-pokaz, demonstracja
FORMY ORGANIZACYJNE: z całą grupą, w zespołach, w parach, indywidualna
POMOCE:
Magnetofon, płyty cd – z piosenkami do zabaw muzyczno – ruchowych, maski kozy dla każdego dziecka, prezentacje na tablicę interaktywną, zagadki słuchowe mp3, komplet obrazków zwierząt dla każdego dziecka, koperty z pociętym obrazkiem na parę, pompony, mazaki, nożyczki, kleje, kredki, gotowe zwierzątka egzotyczne, duże arkusze
PRZEBIEG:
1. Zabawa integracyjna przy muzyce „ Koza” z wykorzystaniem masek – z kursu Klanza pt.„ Maluchy rosną nie tylko wiosną”
2. Nauczyciel zaprasza dzieci przed tablicę interaktywną i rozdaje każdemu zestaw obrazków „ Zwierzęta egzotyczne”
3. Rozwiązywanie zagadek słuchowych „ Jakie to zwierze?” - dzieci podnoszą odpowiedni obrazek – odpowiedź do zagadki
4. Zabawa dydaktyczna w parach „ Zdjęcie z dżungli” - zadaniem dzieci jest ułożyć obrazek z części
5. Zabawa dydaktyczna „ Zwierzęta Afryki” - dzielenie przez dzieci nazw zwierząt na obrazkach/ zdjęciach na sylaby/ głoski, wyodrębnianie pierwszej głoski, dzieci zdolne - czytanie wyrazów i łączenie ich z odpowiednim zdjęciem, czytanie zdań prostych
6. Ćwiczenia oddechowe z wykorzystaniem pomponów w parach„ Zwinne małpki” - zadaniem dzieci jest dmuchanie do siebie pomponów.
7. Różne zadania na logiczne myślenie z wykorzystaniem tablicy interaktywnej „ Afrykańskie zadania”
8. Zabawa muzyczno – ruchowa „ Małpa Filomena” - z kursu Klanza pt.„ Maluchy rosną nie tylko wiosną”
9. Praca plastyczna w zespołach „ Afryka” - dzieci wykonują obraz z dostępnych pomocy plastycznych
10. Oglądanie prac innych zespołów, porządkowanie miejsca swojej pracy
11. Ewaluacja - wypowiedzi dzieci „ Najbardziej podobało mi się dzisiaj...”