Scenariusz sytuacji edukacyjnej w grupie
dzieci (5 – 6 letnich)
Temat: Mieszkańcy mórz i oceanów
CELE OGÓLNE:
Doskonalenie u dzieci umiejętności dzielenia się swoją wiedzą na temat zwierząt żyjących w morzach i oceanach
Rozwijanie u dzieci współpracy podczas pracy w zespole
Rozwijanie u dzieci myślenia kreatywnego podczas tworzenia pracy plastycznej
Doskonalenie u dzieci umiejętności opowiadania o swojej pracy plastycznej
CELE OPERACYJNE:
chętnie dzieli się swoją wiedzą dotyczącą mieszkańców mórz i oceanów
samodzielnie/ z pomocą wymienia zwierzęta mieszkające w morzach i oceanach
współpracuje w zespole z innymi dziećmi podczas wykonywania zadań: układania puzzli/ wymyślania historyjki/ przeliczania muszelek i kamieni
samodzielnie/ z pomocą wymyśla zagadkę słowną o zwierzaku morskim
rozwija myślenie kreatywne tworząc pracę plastyczną „ Mieszkańcy mórz i oceanów”
Opowiada o swojej pracy plastycznej na forum grupy
METODY:
Czynne:
-samodzielnych doświadczeń;
-zadań stawianych dzieciom;
Słowne:
-rozmowy objaśnienia, instrukcje
Percepcyjne:
-pokaz, demonstracja
Twórcze:
Klanza, kreatywne rysowanie
FORMY ORGANIZACYJNE: z całą grupą, w zespołach, indywidualna
POMOCE:
Magnetofon, płyta cd, puzzle – dla każdego zespołu, obrazki zwierząt do zagadek słownych, kartony, kleje, chusta animacyjna, kredki, kartki – kreatywne rysowanie, koszyczki na punkty, kamienie, muszelki, kamyki, szarfy
PRZEBIEG:
1. Zabawa integracyjna przy muzyce „ Podwodny spacer” - KLANZA
2. Rozmowy z dziećmi o mieszkańcach mórz i oceanów w oparciu o doświadczenia dzieci.
3. Podział dzieci na zespoły – wykonywanie różnych zadań przez zespoły. Zespoły za każde prawidłowe rozwiązanie zadania otrzymują punkt – kamień. Zadania dla zespołów to:
- układanie puzzli – „ Mieszkańcy mórz i oceanów” i przyklejanie na karton
- nadawanie imion swoim zwierzakom przez każdy zespół
- wymyślanie przez zespoły krótkiej historyjki o swoim zwierzaku
- zagadki słowne wymyślane przez wybrane dziecko – zespół odgaduje o jakie zwierze chodzi
- zabawa matematyczna z wykorzystaniem muszelek i kamieni – zadaniem zespołów jest przeliczenie liczby muszelek i kamieni i wybranie odpowiedniej cyfry oraz określenie, których przedmiotów jest więcej a których mniej
4. Zabawa z chustą animacyjną „ Rekin i ryby”
5. Tworzenie pracy plastycznej „ Mieszkańcy mórz i oceanów” - kreatywne rysowanie. Opowiadania dzieci o swojej pracy
6. Ewaluacja zajęć – wypowiedzi dzieci „ Co podobało mi się najbardziej”