Scenariusz sytuacji edukacyjnej
dzieci (5 – 6 letnie)
Temat: Na łące
CELE OGÓLNE:
Kształtowanie nawyku bezpiecznego zachowywania się w ogrodzie - Obszar 6
Doskonalenie samodzielności podczas wykonywania czynności samoobsługowych - Obszar 2
Doskonalenie u dzieci umiejętności obserwacji przyrody - Obszar 12
Doskonalenie u dzieci dokładności, estetyki i sprawności manualnej podczas tworzenia prac plastycznych - Obszar 9
CELE OPERACYJNE:
zna zasady bezpieczeństwa podczas zabaw w ogrodzie i wymienia je
stosuje zasady bezpieczeństwa podczas zabaw w ogrodzie
samodzielnie/ z pomocą ubiera się w strój wierzchni
uważnie obserwuje rośliny i owady na łące
wykorzystuje lupy i książki podczas obserwacji przyrody w ogrodzie przedszkolnym
aktywnie uczestniczy w doświadczeniu „ oko owada”
opisuje różnice między widzeniem ludzi a owadów
dokładanie rysuje mieszkańca łąki materiałem przyrodniczym
METODY:
Czynne:
-samodzielnych doświadczeń;
-zadań stawianych dzieciom;
Słowne:
-rozmowy objaśnienia, instrukcje
Percepcyjne:
-pokaz, demonstracja
Twórcze:
Klanza,
FORMY ORGANIZACYJNE: z całą grupą, w zespołach, indywidualna
POMOCE: zagadki słowne, książki i albumy o łące, lupy dla każdego dziecka, zestaw pomocy do doświadczenia ” Oko owada”, kartki, kredki, koszyczki, kamienie – punkty, tace, książki/ atlasy o łące, 4 koperty z 2-3 obrazkami zwierząt żyjących na łące – dla każdego zespołu jedna koperta, kartki i taśma klejąca do zrobienia stron do zielnika, 4 tace
PRZEBIEG:
1. Rozmowy z dziećmi o bezpieczeństwie podczas zabaw w ogrodzie. Wspólne ustalenie zasad bezpieczeństwa
2. Ubieranie się w szatni – zwracanie uwagi na zachowanie porządku wokół swojej szafki w szatni
3. Zabawa muzyczno – ruchowa do piosenki „ Komar” - KLANZA w ogrodzie
4. Podział dzieci na zespoły – wykonywanie różnych zadań przez zespoły w ogrodzie.
- Każdy zespół wymyśla swoją nazwę zespołu związaną z łąką i tworzy swoją wizytówkę. Nauczyciel może pomóc dzieciom w tym zadaniu zapisując nazwę zespołu a dzieci ozdabiają wizytówkę
- Rozwiązywanie zagadek słuchowych „ Na łące” – dzieci siedzą w zespołach w „ Kąciku po chmurką” i mówią numer zagadki i wspólnie naradzają się i podają odpowiedź. Za prawidłową odpowiedź otrzymują punkt
- Zagadki pantomimiczne „ Kim jestem?” – układanie przez dzieci w zespole 2 – 3 zagadek dla innych zespołów. Każdy zespół losuje koperty z obrazkami zwierząt mieszkających na łące i wymyśla 2-3 zagadki dla pozostałych zespołów. Punkt otrzymuje zarówno zespół, który odgadł zagadkę jak i zespół, który zagadkę przedstawiał
5. Zaproszenie dzieci na łąkę w ogrodzie – rozdanie lup każdemu dziecku i tac dla każdego zespołu. Nauczyciel wyjaśnia dzieciom zadania.
- Dzieci obserwując rośliny na łące szukają tych, które opisuje nauczyciel np.:
- znajdźcie roślinę, która jest najwyższa
- znajdźcie roślinę, która ma kwiatki
- znajdźcie roślinę , która ma okrągłe liście itp.
- Każdy zespół ma za zadanie zabrać 5 roślin rosnących na łące i spróbować odnaleźć ich nazwy w książce/ atlasie. Tworzenie kartek do zielnika grupowego przez każdy zespół. Naklejanie na kartkę znalezionych roślin
6. Doświadczenie w ogrodzie : „ Oko owada” - wspólne montowanie okularu i obiektywu wg instrukcji obrazkowej, oglądanie otoczenia „ okiem owada” ( dzieci mogą poczuć się jak owady i doświadczyć w jaki sposób owady widzą otoczenie, zauważą różnicę pomiędzy okiem owada a ludzkim )
7. Tworzenie pracy plastycznej –rysowanie/ malowanie wybranego mieszkańca łąki w „Kąciku pod chmurką” w ogrodzie z wykorzystaniem materiału przyrodniczego np. zebranych liści, łodyg, ziemi z domieszką wody
8. Podziękowanie dzieciom za wspólną zabawę – liczenie punktów zdobytych przez zespoły
9. Ewaluacja zajęć – wypowiedzi dzieci „ Co podobało mi się najbardziej”