Scenariusz sytuacji edukacyjnej
Dzieci 5- 6 letnie
Temat: W zdrowym ciele zdrowy duch – zajęcia w ogrodzie przedszkolnym
Cele ogólne:
Wzbogacanie wiedzy dzieci dotyczącej dyscyplin sportowych
Rozwijanie u dzieci umiejętności współpracy w zespołach
Doskonalenie u dzieci nawyku bezpiecznego zachowywania się podczas zabaw w ogrodzie
Cele operacyjne:
- samodzielnie/ z pomocą podaje nazwę dyscypliny sportowej w oparciu o przedmiot/ ilustrację
- wspólnie z innymi w zespole wymyśla zagadkę pantomimiczną
- współpracuje w zespole tworząc pracę plastyczno – techniczną
- współpracuje w zespole podczas toru przeszkód
- zna zasady bezpieczeństwa i potrafi je wymienić
- bezpiecznie zachowuje się podczas zabaw w ogrodzie
Formy: z całą grupą, w zespołach, indywidualna
Metody:
- czynne
- słowne,
- percepcyjne
- Twórcze : Klanza,
Pomoce: gra terenowa „ Zgaduj zgadula”, różny materiał przyrodniczy zebrany w ogrodzie, ilustracje przedmiotów – dyscypliny sportowe, piłka do tenisa, piłka pingpongowa, piłka golfowa, czepek kąpielowy, piłka nożna, koło hula hop, pachołki, kredki, mazaki, duże arkusze papieru, ilustracje różnych dyscyplin sportowych – do zagadek pantomimicznych, koszyczki, kamyki - punkty
Przebieg:
1. Rozmowy z dziećmi o bezpieczeństwie podczas zabaw w ogrodzie przedszkolnym – wspólne określanie prawidłowych zasad
2. Ubieranie się w szatni przedszkolnej
3. Zabawa muzyczno – ruchowa do piosenki „Autobus” – Klanza
4. Zagadki dotykowe „ Zgaduj - zgadula” – dyscypliny sportowe - rozpoznawanie różnych przedmiotów przez dzieci i nazywanie dyscyplin sportowych , w których są używane. Mogą być również ilustracje przedmiotów, które SA charakterystyczne dla dyscyplin sportowych np. łyżwy, rower, narty, motocykl, koń itp.
5. Podział dzieci na zespoły – zadania dla zespołów:
- zadanie 1 – każdy zespół zbiera różnorodny materiał przyrodniczy znajdujący się w ogrodzie przedszkolnym
- zadanie 2 – każdy zespół wybiera spośród zebranego materiału przyrodniczego 5 rzeczy np. patyk, kamień, liść, korę, łupinka orzecha, nakleja na duży arkusz i tworzy ilustrację wg własnego pomysłu - w kąciku pod chmurką
- zadanie 3 – zagadki pantomimiczne „ Dyscypliny sportowe” – każdy zespół wymyśla dla innych zespołów 3 dyscypliny sportowe
- zadanie 4 – tor przeszkód – zadaniem zespołów jest pokonanie w jak najkrótszym czasie toru przeszkód. Nauczyciel mierzy czas dla każdego zespołu i zapisuje wynik. Zawodnicy w zespole pokonują tor przeszkód po kolei. Zespół, który zajął I miejsce otrzymuje – 3 punkty, II miejsce - 2 punkty, III miejsce – 1 punkt.
Przykładowy tor przeszkód: początek – slalom między drzewami, skoki obunóż między pachołkami na kostce, zjazd na dużej zjeżdżalni.
Za każde poprawnie wykonane zadanie zespoły otrzymują punkty. Po wykonaniu wszystkich zadań zespoły podliczają zdobyte punkty i gratulują sobie nawzajem.
6. Podziękowanie wszystkim za wspólną zabawę i ewaluacja dzieci „ Co podobało mi się najbardziej „