Numer: 28801
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Owocowo - warzywny świat - scenariusz zajęć - dzieci 5-6 letnie

Scenariusz sytuacja edukacyjnej
Dzieci 5- 6 letnie

Temat: Owocowo – warzywny świat

Cele ogólne:
Wzbogacenie wiedzy dzieci dotyczącej zdrowego odżywiania się
Doskonalenie u dzieci logicznego myślenia podczas rozwiązywania zadań na tablicy interaktywnej
Rozwijanie u dzieci kreatywności i pomysłowości

Cele operacyjne:
- samodzielnie/ z pomocą wymienia zdrowe produkty
- samodzielnie/ z pomocą segreguje produkty na tablicy interaktywnej
- uzasadnia swój wybór
- wymyśla własny sposób narysowania podanego produktu na plecach kolegi
- przekształca narysowaną figurę w zdrową przekąskę korzystając z dostępnych pomocy plastycznych

Formy:
Z całą grupą, w parach, indywidualna

Metody:
- czynne
- słowne
- percepcyjne
- twórcze

Pomoce:
Magnetofon, płyta Cd, prezentacja na tablicę „ Owocowo – warzywny świat”, ilustracje różnych owoców i warzyw, pokrojone na talerzu m.in. : jabłka, gruszki, śliwki, winogrono, banan, kiwi, mandarynka, marchewka, kalafior, kalarepa, ogórek, pomidor, plastikowe widelce, kartki z narysowaną figurą – 4 zestawy do wyboru dla dzieci, dostępne pomoce plastyczne

Przebieg:
1. Zabawa muzyczno – ruchowa do piosenki „ Taniec japoński” – z kursu Klanza
2. Rozmowy z dziećmi nt. „ Zdrowe odżywianie się” w oparciu o wiedzę dzieci.
3. Zadania na tablicy interaktywnej – logiczne myślenie „ Owocowo – warzywny świat” – dzieci mają różne zadania m.in. segregują produkty na kategorie – owoce krajowe, owoce egzotyczne, warzywa strączkowe, nowalijki i uzasadniają swój wybór; zaznaczają i wyjaśniają co „ nie pasuje” na stworzonych obrazkach
4. Zabawa dydaktyczna z użyciem tablicy „ Zdrowe jedzenie” – analiza i synteza głoskowa produktów znajdujących się na zdjęciach
5. Zabawa twórcza - rundka „ Warzywa i owoce są zdrowe, ponieważ...”
6. Dzieci dopierają się w pary. Jedno dziecko zamyka oczy a drugie rysuje koledze na plecach pokazany na ilustracji przez nauczyciela owoc/ warzywo. Potem następuje zmiana miejsc.
7. Zagadki smakowe w parach „ Co jesz?” – dzieci zasłaniają oczy koledze np. apaszką i karmią go wybranym produktem. Dziecko z zawiązanymi oczami musi odgadnąć co jadło. Potem następuje zmiana miejsc
8. Praca plastyczna – przekształcenia „ Zdrowy świat” – dzieci dostają kartkę z wybraną figurą a ich zadaniem jest przekształcić figurę w zdrową przekąskę z użyciem dostępnych pomocy plastycznych ( farby, mazaki, kredki wodne, papier kolorowy, kleje, nożyczki). Po skończonej pracy dzieci sprzątają swoje miejsce pracy
9. Opowiadania dzieci o swojej pracy
10. Podziękowanie wszystkim za wspólną zabawę
11. Ewaluacja zajęć przez dzieci

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.