Scenariusz zajęć wychowawczo-dydaktycznych i opiekuńczych, prowadzonych w grupie dzieci: 5-6 letnich
Prowadząca: Karolina Guzik
Temat kompleksowy:
Temat dnia: Wyprawa do liczbowej krainy.
Cele ogólne :
- Kształtowanie czynności samoobsługowych, nawyków higienicznych i kulturalnych. Wdrażanie dzieci do utrzymywania ładu i porządku PP2
- W miarę samodzielnie radzi sobie w sytuacjach życiowych i próbuje przewidywać skutki swoich zachowań; PP1/3
-
- Przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej, stara się współdziałać
w zabawach i w sytuacjach zadaniowych oraz w świecie dorosłych; PP1/2
- Wykazuje sprawność ruchową na miarę swoich możliwości; PP5/2
Cele operacyjne:
- Potrafi zgodnie współdziałać z innymi oraz przestrzegać wspólnie ustalonych zasad, PP1/2
- podejmuje postawione zadania, wytrwale je realizując,PP1/3
- stara się samodzielnie organizować i porządkować miejsce pracy PP9/1
- Liczy w miarę swoich możliwości PP13/1
- Odczytuje kod obrazkowy i rozumie sens informacji zapisanych w ten sposób PP14/7
- Układa wskazane przedmioty, porządkuje je po zakończonej czynności PP2/5
- Pełni dyżury PP2/5
- Uczestniczy w zajęciach ruchowych, w zabawach i grach PP5/4
- Ubiera się i rozbiera samodzielnie, dba o osobiste rzeczy, nie naraża ich na zniszczenie, zgubienie lub kradzież PP2/4
- Składa ubranie umieszcza je na swoim miejscu PP2/4
Formy organizacyjne:
- indywidualna
- grupowa
Metody pracy:
Czynne: zadań stawianych do wykonania dziecku, kierowania własną działalnością, twórcza
Słowne: żywego słowa, objaśnień i instrukcji
Środki wspomagające działania:
Podkładki, koperty, pocięte cyfry, szarfy, koła, chustki, drabinka, woreczek, piłka, pachołki, różne elementy do liczbowego ogrodu
Przebieg zajęć:
1. Deszcz wizytówek – dzieci rozpoznają swoje imię na kopercie, zajmują wybrane miejsca, przyjmują prawidłową postawę, układają puzzle, nazywają ukrytą cyfrę.
2. Piosenka „Świat liczb”- wspólne zaśpiewanie piosenki wprowadzającej do krainy liczb.
3. Liczbowa droga – dzieci samodzielnie układają liczbową drogę, sprawdzają poprawność ułożenia, przechodzą drogę głośną licząc, zajmują miejsce w kole.
4. Wysłuchanie opowiadania czytanego przez nauczycielkę, odpowiedzenie na pytania.
5. Budowanie ogrodu liczbowego – samodzielne wykorzystanie fiszka w celu wspólne wybudowania ogrodu liczbowego, uzupełnienie go w potrzebne elementy.
6. Przygotowanie dzieci i przyborów do wycieczki.
7. Zabawy w liczbowy ogrodzie z wykorzystaniem zgromadzonych przyborów
• Chustki -podrzucanie
• Stopnie - przechodzenie
• Kółka- wskakiwanie
• Piłki- przekładnie pod nogami
• Woreczki- przekładanie stopami
• Drabinka – przechodzenie
• Szarfy- w pozycji leżącej przeciąganie
• Pachołek- slalom czworakowanie
• Skakanka- dodatkowo nikt nie wybiera mam nadzieje, a jeśli ktoś weźmie ćw równoważne przejście na rozłożonej skakance tiptopmi.
• Przeciąganie liny – dwie drużyny po osiem.
• Ćwiczenia oddechowe z unoszeniem rąk do góry.
• Masażyk.
8. Powrót liczbową drogą. Zaśpiewanie piosenki „Świat liczb”.
9. Przebranie się, czynności higieniczne.
Literatura:
„Zanim będę uczniem”– E. Tokarska, J. Kopała
„Wychowanie fizyczne w przedszkolu”, Kazimiera Wlaźnik
„ Zabawy i gry ruchowe”, Roman Trześniowski ‘
„W krainie liczb. Koncepcja wczesnego nauczania matematyki przez zabawę”, G. Friedrich, V. de Galgóczy, B. Schneiderhauer