Scenariusz zajęć
Prowadząca: Anna Talewska
Data: 21. 05. 2015
Temat: „Za oknem coraz cieplej””.
Cel ogólny:
- stworzenie sytuacji edukacyjnej inspirującej różne sfery aktywności dziecka(intelektualną, werbalną, ruchową),
- doskonalenie sprawności grafomotorycznych,
- wyrabianie postawy proekologicznej,
- zgodne współdziałanie dzieci w zespole,
- utrwalenie znajomości pierwszych wiosennych kwiatów,
- rozwijanie słuchu fonematycznego (podział na sylaby, wyodrębnienie głoski w nagłosie).
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- aktywnie uczestniczy w sytuacji edukacyjnej,
- Wdraża się i potrafi współdziałać w zespole,
- doskonali koordynację wzrokowo- ruchową,
- dostrzega zmiany zachodzące w przyrodzie w związku ze zmianą pory roku,
- śpiewa i bawi się przy piosence,
- potrafi rozwiązywać zagadki o tematyce wiosennej.
Formy pracy:
-Ze wszystkimi grupami
- Indywidualna,
- W zespołach.
Metody pracy:
-Słowna,
-Oglądowa,
-Ruchowo-muzyczna,
- matematyczna
- plastyczna
Środki dydaktyczne: list od Pani Wiosny, koperty z oznaczonymi cyframi, magnetofon, nagranie piosenki o tematyce wiosennej, zagadki, krzyżówki, ilustracje kwiatków i owadów, kostka, kontury zwierząt, kredki świecowe,
Przebieg zajęcia
1. Część wstępna:
List od Pani Wiosny.
„Moi drodzy czarodzieje. Bardzo się cieszę, że zagościłam w Studzienicach. Dziękuję Wam również za to, że uwolniliście mnie z rąk strażników zimy.....tak bardzo chciałam zamieszkać w Waszym przedszkolu....pobawić się wspólnie z Wami....Dzisiaj ja mam niespodziankę....przygotowałam dla Was „naszyjniki” z bocianem, żabką i motylkiem....które wręczy Wam p. Julita i w ten sposób zostaniecie podzieleni na 3 grupy. W Sali znajdziecie koperty- zadania dla każdej grupy zwierzątek. Oczywiście gdy rozwiążecie zadania czeka na was kolejna niespodzianka. Możecie zabierać się do pracy. Życzę miłej zabawy.
Wasza Wiosna
2. Zadania dla zespołów
> zespoły poszukują kopert
> rozwiązywanie zadań umieszczonych w ponumerowanych kopertach
< zespół bocianów:
a) Wybierzcie tylko te kwiatki, które zakwitają u nas wiosną i powiedzcie jak się one nazywają. Ile zdjęć znajduje się w kopercie?
b) W kopercie znajduje się obrazek przedstawiający owady, podajcie ich nazwę i policzcie je.
< zespół żabek:
a) Zgaduj-zgadula
Rozwiążcie zagadki i odpowiedzcie na nie poprzez odszukiwanie odpowiedzi wśród ilustracji znajdujących się w kopercie
Zagadki:
_ Myszek nie łowią, ptaszków nie jedzą,
Te kotki szare, co na drzewach siedzą.
_ Spada z chmury w dzień ponury,
Gdy w ogrodzie spadnie, wszystko rośnie ładnie.
_ Liście są takie i trawa też.
Jaki to kolor? Czy już wiesz?
_ Jeszcze prawie nic nie kwitnie;
ani w polu, ani w ogrodzie.
A on już przebił śnieg
i zakwitł białym dzwoneczkiem.
_ Powraca do nas z dalekiej strony,
ma długie nogi i dziób czerwony.
Dzieci się śmiały, gdy go widziały,
a żabki płakały przez dzionek cały.
_ Nie chodzą, lecz skaczą, nad stawem mieszkają.
b) Wysłuchajcie zagadek i odpowiedzcie na pytania...
Co możemy lepić zimą?
Na czy jeździmy po śniegu?
Co pada z nieba zimą a co wiosną?
Czy w zimie rosną jabłka na drzewach?
Kiedy bałwany się topią?
Czy łyżwy mają kółeczka?
Czy z górki jedziemy w górę czy w dół?
Jak nazywają się buty, w których chodzimy zimą?
< zespół motylków:
a) Rozwiążcie zagadki ( 6 rzutów kostką , 6 kopert z zagadkami słownymi)
Czerwone nogi i białe piórka.
Przed nim do wody żaby dają nurka.(BOCIAN)
W marcu się zaczyna, gdy się kończy zima.
Przyjdzie z wiatrem, z pięknem kwiatów, z ptaków śpiewem.(WIOSNA)
Nie zrywaj białego dzwoneczka! Śnieg już przebiłem. Jestem ...(PRZEBIŚNIEG)
Spada z chmury ,gdy w ogrodzie spadnie, wszystko rośnie ładnie. (DESZCZ)
Kiedy wstaje dzień nastaje, o zachodzie gaśnie. Kiedy jest południe to świeci najjaśniej.(SŁOŃCE)
Są w doniczce, są cięte, w pąkach lub rozwinięte. Kolorowe główki mają, każdemu się podobają. (KWIATY)
b) Zaśpiewajcie piosenkę „Wiosenne porządki”......możecie poprosić kolegów z grupy bocianów i żabek.
3. Taniec zwierzątek- zabawa ruchowa do muzyki. Dzieci tańczą w rytm muzyki, naśladując ruchy wybranych zwierzątek wg KLANZY
4. Rozmowa z dziećmi na temat zwyczajów bociana- migracje. Inscenizacja wiersza „Bociany”.
5. Praca indywidualna. Kolorowanie obrazków – niespodzianek, które wręczyła dzieciom Pani Wiosna.
6. Podsumowanie zajęcia, podziękowanie dzieciom za aktywny ud