Scenariusz zajęć wychowawczo-dydaktycznych i opiekuńczych, prowadzonych w grupie dzieci: 5 – 6 letnich
Prowadzący: Karolina Guzik
Temat kompleksowy: Hula psoci i jesienny wiatr figluje
Temat dnia: W krainie figur geometrycznych
Cele ogólne:
• Stwarzanie sytuacji edukacyjnych motywujących dzieci do manipulowania figurami geometrycznymi
• Kształtowanie intuicji geometrycznej
• Przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej, stara się współdziałać w zabawach i w sytuacjach zadaniowych oraz w świecie dorosłych;
Cele operacyjne:
• manipuluje figurami geometrycznymi płaskimi, wyodrębnia w najbliższym otoczeniu figury geometryczne, PP4/2
• zna i potrafi opisać cechy figur, PP4/2
• nazywa figury geometryczne płaskie: koło, kwadrat, prostokąt, trójkąt, PP4/2
• potrafi samodzielnie wykonać zaproponowane zadania PP2
• Tworzy kompozycję z figur geometrycznych PP9/1
• Wychwytuje powtarzające się sekwencje, kontynuuje rytm PP13/3
• Zna zasady i reguły obowiązujące w grupie, PP1/1
• Potrafi wykonać polecenia nauczyciela; PP1/1
• Zna i stosuje podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas zabaw w przedszkolu, PP6/1
Cele dla dzieci z zespołem Downa:
• Potrafi nazwać figury geometryczne: koło, kwadrat, trójkąt
• Układa prosta kompozycje z figur ze wzoru
• Bierze w udział w zabawach ruchowych,
Formy organizacyjne:
• indywidualna
• grupowa
Metody pracy:
Zadań stawianych do wykonania, Elementy edukacji matematycznej Edyty Gruszczyk – Kolczyńskiej, samodzielnych doświadczeń, zagadki
Środki wspomagające działania:
Figury geometryczne, płyta, magnetofon, worek gimnastyczny, zagadki
Przebieg zajęcia
1. Powitanka „Dla maluszków”
2. Krótkie wprowadzenie oraz przypomnienie wiadomości dotyczących znanych figur geometrycznych:
Dziś zaproszę Was do krainy figur geometrycznych. Znacie może jakieś figury geometryczne (dzieci wymieniają: koło, kwadrat, prostokąt i trójkąt).
Koło – spójrzcie uważnie dookoła wszędzie można dostrzec koła, z kołem wszystko jest wesołe, bo wesołe jest to koło.
Kwadrat taki wysoki jak szeroki i ma on cztery równe boki.
Trójkąty wszyscy widzą i wiedzą, że mają po trzy kąty i boki i wyglądają jak daszki.
Jest jeszcze prostokąt – takim rozciągnięty kwadrat.
3. Zabawa manipulacyjna: „Magiczne palce”- dzieci zamykają lub zawiązują sobie oczy i za pomocą własnych palców badają kształt dowolnie wybranej figury, po udzieleniu odpowiedzi sprawdzają czy miały rację. Wrzucając figury do odpowiednio zaznaczonego pudełka.
4. Zabawa: „Jesteśmy detektywami” - odnajdywanie ukrytych w sali figur geometrycznych( w wyposażeniu sali, zabawkach itp.).
5. Zabawa ruchowa: „Jaka to figura?” – dzieci porozkładają na dywanie wcześniej wykorzystywane figury, które w czasie przerwy w muzyce, będą podnosić według polecenia nauczycielki (np. podnieś te figury, które nie są kwadratami) lub które są rozwiązaniem zagadki.
Zagadka 1
Mogą być cztery,
Mogą być dwa
Ma je samochód i rower ma.
Zagadka 2
Zagadka zaczyna się stąd
Że jest w nim prosty kąt.
No i zawsze mój kolego,
Równe boki ma.
Zagadka 3
Mam cztery rogi.
Dwa krótkie i dwa długie boki.
Kwadratem nie jestem
Choć kąty mam proste.
Zagadka 4
My wszystkiego mamy trzy.
Ach, jak wesoło mieć trzy boki i trzy kąty.
I pracując na trzy fronty,
Każdej pracy radę damy.
6. Figurowe szlaczki – układanie rytmów z wykorzystaniem figur geometrycznych.
7. Zabawa: „Jestem konstruktorem” - układanie pajaca z przygotowanych wcześniej figur geometrycznych.
8. Burza mózgów: „Co jeszcze można zbudować z tych figur geometrycznych – dzieci podają pomysły, i wspólnie zastanawiamy się jak można by to było zbudować.