Scenariusz obserwacji problemowej w zakresie„Obserwacji zajęć kulinarnych- przygotowywanie zdrowych posiłków w/ g książki kucharskiej (praca zespołowa) - podjęcie próby czytania”
w grupie dzieci 6- letnich „Motylki”
Temat zajęć: „Smacznie, zdrowo, kolorowo”.
Grupa : VI (6-latki) ,,Motylki”.
Podstawa programowa:
1.Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych.
1.1.Dz. obdarza uwagą dzieci i dorosłych, aby rozumieć to, co mówią i czego oczekują; grzecznie zwraca się do innych.
1.2. Dz. przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach i w sytuacjach zadaniowych).
1.3.Dz. w miarę samodzielnie radzi sobie w sytuacjach życiowych i próbuje przewidywać skutki swoich zachowań.
2. Kształtowanie czynności samoobsługowych, nawyków higienicznych i kulturalnych. Wdrażanie dzieci do utrzymywania ładu i porządku.
2.1 Dz. umie poprawnie umyć się i wytrzeć,
2.2 Dz. właściwie zachowuje się przy stole podczas posiłków, nakrywa do stołu i sprząta po sobie; 2.5.Dz. utrzymuje porządek w swoim otoczeniu
3. Wspomaganie rozwoju mowy oraz innych umiejętności komunikacyjnych dzieci.
3.1.Dz. zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym;
3.2.Dz. mówi płynnie, niezbyt głośno, dostosowując ton głosu do sytuacji lub komunikuje się w inny zrozumiały sposób;
3.3.Dz. uważnie słucha, pyta o niezrozumiałe fakty i formułuje dłuższe wypowiedzi o ważnych sprawach;
3.4.Dz. w zrozumiały sposób mówi lub w inny sposób komunikuje o swoich potrzebach i decyzjach.
4. Wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia.
4.2.Dz. grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje) i formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne;
4.3.Dz. stara się łączyć przyczynę ze skutkiem i próbuje przewidywać, co się może zdarzyć.
5. Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci.
5.1.Dz. dba o swoje zdrowie; zaczyna orientować się w zasadach zdrowego żywienia;
8. Wychowanie przez sztukę – muzyka: różne formy aktywności muzyczno-ruchowej (śpiew, gra, taniec).
8.1. Dz. śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru, chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, w tańcach,
8.2. Dz. dostrzega zmiany charakteru muzyki (np. dynamiki, tempa i wysokości dźwięku) i wyraża je ruchem.
14. Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania.
14.2.Dz. potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać i zapamiętać to, co jest przedstawione na obrazkach;
14.3.Dz. dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo-ruchową
14.4.Dz. interesuje się czytaniem i pisaniem; jest gotowe do nauki czytania i pisania;
Cele ogólne:
- kształtowanie nawyków zdrowego odżywiania się,
- stwarzanie możliwości do działania kulinarnego,
- utrwalanie podstawowych nawyków higienicznych,
- doskonalenie umiejętności samoobsługowych,
- doskonalenie umiejętności zgodnego współdziałania w zespole,
- doskonalenie umiejętności czytania.
Cele operacyjne:
- dz. układa obrazek z części;
-dz. śpiewa piosenki związane z realizowaną tematyką,
-dz. odróżnia produkty zdrowe od niezdrowych,
-dz. podaje skutek danej przyczyny, posługuje się narzędziem TOC (gałązka logiczna),
-dz. odczytuje wyrazy wieloliterowe, zdania złożone,
-dz. układa historyjkę obrazkową,wymienia poszczególne etapy przygotowania sałatki owocowej,
-dz. podaje zastosowanie książki kucharskiej,
-dz. zna zasady higieny obowiązujące podczas przygotowywania i spożywania posiłków,
-dz. umiejętnie korzysta z przepisów kulinarnych,
-dz. podczas wykonywania zdrowych posiłków wykorzystuje dostępne akcesoria, prawidłowo
posługuje się nimi,
-dz. zgodnie współpracuje w zespole,wspólnie wykonuje zdrową potrawę,
-dz. uczestniczy w degustacji wykonanej potrawy,
-dz. kulturalnie zachowuje się podczas spożywania posiłku.
Metody pracy:
- słowne ( rozmowa, objaśnienia ),
- czynne ( zadań stawianych do wykonania),
Formy pracy:
- zespołowa
Pomoce:
- obrazki przedstawiające warzywa i owoce (elementy dekoracyjne),płyta CD z piosenkami związanymi z realizowaną tematyką, elementy do układania w całość (puzzle),piramida żywieniowa, napisy z nazwami produktów spożywczych, narzędzie TOC (gałązka logiczna), historyjka obrazkowa, książki kucharskie, przepisy kulinarne, fartuszki, czapki kuchenne, akcesoria kuchenne (deski do krojenia, plastikowe noże, talerzyki, miski, patyczki szaszłykowe,widelce, łyżki, itp.), świeże warzywa i owoce.
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie-układ taneczny ,,Dzień dobry”.
- Kochani spójrzcie, kto nas dzisiaj odwiedził...tak to są ...Myślę, że powinniśmy ich serdecznie przywitać. Czy Wy też tak uważacie?
-Odpowiedź dzieci.
-W takim razie przywitajmy wszystkich naszym układem tanecznym ,,Dzień dobry”.
2. ,,Puzzle”.
Kochani dzisiaj jest szczególny dzień...chcecie dowiedzieć się dlaczego?Otóż zaczaruję Was dzisiaj w prawdziwych kucharzy, którzy wykonują same zdrowe potrawy! Chcecie?
- Odpowiedź dzieci.
- Tak myślałam, ale niestety to nie stanie się tak szybko, najpierw musicie się do tego dobrze przygotować!A pomogą Wam w tym no właśnie...jak ułożycie puzzle, to dowiecie się co?
Dzieci w zespołach układają puzzle przedstawiające warzywa i owoce,nazywają je.
- Doskonale! Jak już wiecie pomogą Wam warzywa i owoce!Rozejrzyjcie się po sali, czy widzicie je tu gdzieś?
- Odpowiedź dzieci.
3. ,,Pomi-pomidorek”-śpiewanie piosenki.
- Brawo, ale, to nie są takie zwykłe warzywa i owoce, tylko zaczarowane!Otóż każde z nich, ma przygotowane dla Was...a nie powiem!Jak zaśpiewacie piosenkę, to dowiecie się, z którym warzywem lub owocem spotkamy się najpierw.
Dzieci śpiewają piosenkę pt.,,Pomi-pomidorek”.
4.,,Piramida żywieniowa”.
- A więc do jakiego zaczarowanego warzywa udamy się najpierw?
- Odpowiedź dzieci.
- Dokładnie – do marchewki!Zobaczymy co ona tutaj dla nas ma...?To chyba jakiś list...
,,Drogie Motylki, wiem, że chcecie stać się dzisiaj prawdziwymi kucharzami, którzy będą przygotowywać same zdrowe potrawy...dlatego najpierw przypomnijcie sobie, jakie produkty są zdrowe, a jakie niestety nie...na sztaludze czeka na Was piramida żywienia, odczytajcie nazwy produktów spożywczych., a następnie umieśćcie je w odpowiednim miejscu. Zabierajcie się do pracy!”
Dzieci odczytują nazwy produktów spożywczych, umieszczają je w odpowiednim miejscu.
5.,,Zielony ogórek”-śpiewanie piosenki.
- Brawo kochani, świetnie poradziliście sobie z tym działaniem, dlatego możemy udać się na następne spotkanie...ale zaraz, przecież nie wiemy kogo tym razem mamy odwiedzić...W takim razie co musimy zrobić?
- Odpowiedź dzieci.
- Oczywiście, zaśpiewać piosenkę! Jesteście gotowi?
- Odpowiedź dzieci!
- W takim razie zaczynajmy!
Dzieci śpiewają piosenkę ,,Zielony ogórek”.
- Teraz już wiecie kogo musimy odwiedzić. Zapraszam! Spójrzcie pomidorek też ma dla nas przesyłkę!
6.,,Gałązka logiczna” (TOC)
,,Hej dzieciaki-przedszkolaki! Chcecie zostać dzisiaj kucharzami? W takim razie mam dla Was nie lada zadanie! Otóż wiecie już jaka żywność jest najzdrowsza, dlatego teraz postarajcie się dokończyć zdanie ,,Jeżeli będę zdrowo się odżywiał, to...”
Dzieci w zespołach wypełniają gałązkę logiczną-narzędzie TOC, prezentują powstałe prace.
-Świetnie!W takim razie udajemy się na kolejne spotkanie, tyle tylko, że najpierw musicie zaśpiewać piosenkę!A może i tym razem zatańczyć?Ustawcie się w pary.
7. Inscenizowanie ruchem piosenki ,,Małe czerwone jabłuszko”.
-Kochani do kogo teraz udamy się na spotkanie?
-Odpowiedź dzieci.
-Oczywiście do małego czerwonego jabłuszka. Ciekawe jaka niespodzianka teraz będzie na nas czekała?
,,Drogie Motylki, ja też słyszałem, że chcecie dzisiaj zostać prawdziwymi kucharzami, ale czy Wy w ogóle wiecie, jak trzeba przygotować się do wykonywania potrawy, np. sałatki owocowej?
Przygotowałem dla Was historyjkę obrazkową, ciekawe czy poradzicie sobie z ułożeniem jej w odpowiedniej kolejności?”
8.,,Historyjka obrazkowa”.
Dzieci układają elementy historyjki obrazkowej w odpowiedniej kolejności.
- Brawo, z tym też sobie świetnie poradziliście!Spójrzcie, z kim jeszcze dzisiaj się nie spotkaliśmy?
-Odpowiedź dzieci.
-Tak jest, z zielonym ogórkiem!Jesteście ciekawi, co on dla nas przygotował? W takim razie może jak zaśpiewacie piosenkę, to dowiemy się, czy coś dla nas ma?
9. ,,Ruda marcheweczka”-piosenka.
- Pięknie zaśpiewaliście piosenkę, w takim razie zapraszam!
,,Kochani już niedługo zostaniecie prawdziwymi kucharzami! Ale jak myślicie co prawdziwy kucharz powinien mieć? Pomoże Wam w tym zagadka, uważnie posłuchajcie...
„Można w niej znaleźć różne przepisy kulinarne,
A obok nich ilustracje barwne.”
10. ,,Książka kucharska”.
Kochani rozwiązaliście zagadkę, dlatego teraz ja przygotowałam dla Was niespodziankę. Otrzymacie teraz do obejrzenia książkę kucharską. Usiądźcie proszę na swoje miejsca.
Dzieci oglądają książki kucharskie. Szukają przepisów na zdrowe potrawy.
-Obejrzeliście książki, podaliście przepisy na zdrowe potrawy, ale to jeszcze nie koniec! Otóż w 4 książkach kucharskich ukryty jest przepis na potrawy, które Wy dzisiaj będziecie przygotowywać...
Kto znalazł przepis?
Dzieci odczytują przepisy potraw, które będą wykonywać.
11. ,,Zdrowe potrawy”.
Dzieci po wcześniejszym umyciu rąk, założeniu fartuszków, czapek kucharskich, w zespołach przygotowują szaszłyki owocowe, warzywne, sałatkę owocową i warzywną.
12. Degustacja.
Dzieci po umyciu rąk, wspólnie z rodzicami degustują przygotowane potrawy.