Numer: 28776
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Uratujmy Wiosnę - scenariusz obserwacji diagnozującej umiejętności dziecka 5-letniego

TEMAT OBSERWCJI DIAGNOZUJĄCEJ: „Przedszkole pierwszym centrum uczenia się ze szczególnym zwróceniem uwagi na samodzielność, odpowiedzialność i współpracę.
TEMAT ZAJĘCIA: „Uratujmy Wiosnę”
PODSTAWA PROGRAMOWA:
Obszar 1. Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych.
1) obdarza uwagą dzieci i dorosłych, aby rozumieć to, co mówią i czego oczekują;
2) przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach i sytuacjach zadaniowych) oraz w świecie dorosłych;
3) w miarę samodzielnie radzi sobie w sytuacjach życiowych i próbuje przewidywać skutki swoich zachowań;
Obszar 2. Kształtowanie czynności samoobsługowych, nawyków higienicznych i kulturalnych. Wdrażanie dzieci do utrzymywania ładu i porządku.
5) utrzymuje porządek w swoim otoczeniu.

Obszar 3. Wspomaganie rozwoju mowy dzieci.
1) zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym;
3) uważnie słucha, pyta o niezrozumiałe fakty i formułuje dłuższe wypowiedzi o ważnych sprawach.

Obszar 8. Wychowanie przez sztukę – muzyka i śpiew, pląsy i taniec.
1) śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru; chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, w tańcach i muzykowaniu;

Obszar 9. Wychowanie przez sztukę – różne formy plastyczne.
2) umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych i przy użyciu elementarnych środków wyrazu (takich jak kształt i barwa) w postaci prostych kompozycji i form konstrukcyjnych.

Obszar 13. Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną.
1) liczy obiekty i rozróżnia błędne liczenie od poprawnego.
2) wyznacza wynik dodawania i odejmowania, pomagając sobie liczeniem na palcach lub na innych zbiorach zastępczych.
3) posługuje się liczebnikami porządkowymi.

Obszar 14. Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania.
2) potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać i zapamiętać to, co jest przedstawione na obrazkach.
3) dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo – ruchową potrzebną do rysowania, wycinania i nauki pisania;
6) układa krótkie zdania, dzieli zdania na wyrazy, dzieli wyrazy na sylaby, wyodrębnia głoski w słowach o prostej budowie fonetycznej

CELE OGÓLNE:
- Poszerzenie umiejętności praktycznego stosowania wiedzy ze szczególnym zwróceniem uwagi na samodzielność, odpowiedzialność i współpracę.
- Zapewnienie dzieciom lepszych szans edukacyjnych poprzez wspieranie ich ciekawości, aktywności i samodzielności, a także kształtowanie tych wiadomości i umiejętności, które są ważne w edukacji szkolnej;
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Dziecko:
- przelicza elementy z wykorzystaniem liczebników głównych i porządkowych w zakresie 20.
- samodzielnie wyznacza wynik dodawania;
- prawidłowo rozpoznaje cyfry w zakresie 10;
- samodzielnie odrysowuje obrazek z wykorzystaniem szablonu;
- samodzielnie i dokładnie wycina obrazek po linii;
- dzieli zdania na wyrazy;
- prawidłowo dzieli wyrazy na sylaby;
- próbuje wyodrębniać głoski w słowach o prostej budowie fonetycznej;
- odpowiedzialnie, dokładnie i estetycznie wykona pracę plastyczną;
- przestrzega ustalonych reguł;
- współdziała z rówieśnikami podczas wykonywania zespołowej pracy plastycznej;
- porządkuje miejsce pracy i zabawy;
FORMY PRACY:
- grupowa;
- indywidualna;
- zespołowa

METODY PRACY
- aktywizujące;
- słowne;
- praktycznego działania;
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: obrazek smutnej Pani Wiosny, 4 obrazki drzwi, 4 klucze, 4 duże kwiaty z cyframi, 25 małych naklejanych motylków z cyframi, 4 duże kartki, 4 rodzaje szablonów do odrysowania, kredki ołówkowe cienkie i grube, kredki świecowe, pastele, plastelina, kolorowe kartki i wycinanki, bibuła, ołówki, nożyczki, kleje, 25 działań matematycznych, 4 wydrukowane napisy: motylki, biedronki, bociany, kwiaty, 4 wydrukowane tematy pracy: Wiosna na łące. Wiosna nad stawem. Wiosna w ogrodzie. Wiosna w parku. Taśma papierowa, 4 zagadki, obrazek wesołej Pani Wiosny, farby do malowania twarzy, wiosenne tatuaże, napis: Dziękujemy, płyta z piosenkami o wiośnie - Orff.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. POWITANIE
Przywitanie wszystkich zebranych gości.
2. POLICZMY SIĘ
Samodzielne liczenie się z wykorzystaniem liczebników głównych i porządkowych z uwzględnieniem odpowiedniej formy (pierwsza, pierwszy).
3. OPOWIADANIE NAUCZYCIELA POŁĄCZONE Z ROZMOWĄ Z DZIEĆMI.
Jaką mamy teraz porę roku? (Wiosnę)
A gdzie w naszej sali możemy to sprawdzić? (Tablica z porami roku)
Ojej, zobaczcie, co się stało na tablicy z porami roku? Ktoś przemienił nasze słoneczko z powrotem na zimę, a przecież już wiemy, że mamy wiosnę i już zmienialiśmy to słońce. A więc to prawda! Słyszałam dzisiaj idąc do przedszkola, że podobno Pani Zima, tak bardzo nie chciała odejść, że uwięziła Panią Wiosnę w swoim zimowym pałacu. Podobno zamknęła ją za 4 drzwiami i w dodatku ukryła gdzieś klucze od tych drzwi. Teraz wszystko się zgadza, dlatego przez ostatnie dni było zimno, wiał zimny wiatr, był mróz i w sobotę padał nawet śnieg. Na pewno Pani Zima chce panować nad wszystkimi porami roku. Jak tak dalej będzie, to wszystkie kwiaty zmarzną, ptaki odlecą do ciepłych krajów, liście na drzewach i krzewach nie urosną i będzie zimno. A pani Wiosna zobaczcie, jak ona wygląda? Siedzi zamknięta i płacze (obrazek smutnej Pani Wiosny na dużej tablicy). Trzeba coś zrobić, co robić, co robić...?! Wiem Uratujmy Wiosnę! Tylko jak...? Trzeba otworzyć drzwi, ale nie mamy kluczy! Musimy zdobyć klucze! Pomożecie mi uratować Wiosnę?
Słyszałam, że Pani Zima odda klucze, jeśli wykonamy bardzo trudne zadania. Jednak nie możemy ich wykonywać wszyscy razem, bo to byłoby za łatwe. Musimy podzielić się na 4 zespoły. Każdy zespół, jeśli dobrze wykona zadanie, to zdobędzie klucz i otworzy jedne drzwi (obrazek 1 zamkniętych drzwi – duża tablica)
Czy spróbujemy uratować Panią Wiosnę? (tak) To zaczynamy.
4. PODZIAŁ NA ZESPOŁY – dodawanie i rozpoznawanie cyfr.
Żeby sprawiedliwie podzielić się na zespoły każdy z was za chwilę wylosuje kartkę z zapisanym działaniem matematycznym lecz nie będzie na niej wyniku. Waszym zadaniem jest policzyć ile to jest w ciągu 2 minut. Nastawimy minutkę, jeśli czas minie, minutnik zadzwoni i wtedy staniecie przy kwiatku wskazującym prawidłowy wynik waszego działania. Sami sprawdzicie, czy wszyscy pasują do waszego zespołu. Nie spieszcie się, żeby się nie pomylić, bo kto się pomyli będzie musiał wykonać dodatkowe zadanie. Gotowi? To losujemy, nic nie mówimy, liczymy po cichu, zapamiętujemy wynik i czekamy na dźwięk minutki i ustawiamy się obok kwiatka z odpowiednią cyfrą i sprawdzamy, kto jest z nami w zespole.
(losowanie kartek z działaniami matematycznymi, rozpoznawanie cyfry, która jest wynikiem działania, sprawdzenie czy wszyscy pasują do tego zespołu, naklejanie kwiatka z cyfrą).
5. PRACA PLASTYCZNA ZESPOŁOWA
Podzieliliśmy się na zespoły, to nadszedł czas na pierwsze zadanie zespołowe. A będzie to wykonanie wiosennej pracy plastycznej po części samodzielnie, a po części zespołowo. Każdy zespół wyznaczy 1 osobę do wylosowania kartki, którą wspólnie odczytacie. Z tej kartki dowiecie się, jakie szablony do samodzielnego odrysowania, pokolorowania i wycięcia otrzymacie.
(losowanie i odczytywanie kartek z nazwami szablonów: motyle, biedronki, kwiaty, bociany).
Otrzymaliście szablony, które należy samodzielnie odrysować, pokolorować i wyciąć, jeśli skończycie porządkujecie miejsce pracy i czekacie na swój zespół. Kiedy wszyscy w zespole ukończą tą część zadania otrzymacie biały duży brystol oraz tytuł waszej pracy. Znowu wspólnie musicie odczytać temat pracy i ustalić co narysujecie. Zastanówcie się również, jakie materiały i przybory będą Wam potrzebne. Wszystko znajduje się na tym stole. Pamiętajcie również, że niebo musi być na górze kartki, trawa na dole, motylki, bociany i biedronki potrafią latać i chodzić, mogą więc być zarówno na dole kartki, jak i na górze, natomiast kwiaty nie potrafią latać, więc mogą być tylko na dole kartki. Ne zapomnijcie o narysowaniu tła. Po skończonej pracy naklejacie wizytówki w prawym górnym rogu, a tytuł pracy na górze kartki, po środku.
Czy wszystko jest zrozumiałe? Widzę, że jesteście gotowi, to zapraszam do pracy!
(samodzielne odrysowywanie, kolorowanie i wycinanie obrazków z szablonów, naklejanie ich na duży brystol, odczytanie tematu pracy, dorysowywanie brakujących elementów z wykorzystaniem wybranych przez siebie materiałów, naklejanie wizytówek w prawym, górnym rogu oraz tytułu na górze, po środku całej pracy).
6. OMAWIANIE PRAC – zespoły po kolei.
Po skończeniu całej pracy, porządkujecie miejsce pracy, a ja naklejam w tym czasie wasz plakat. Kiedy skończycie porządki, wracacie na dywan i omawiacie waszą pracę stosując w wypowiedziach zdania poprawne pod względem gramatycznym, artykulacyjnym i składniowym – WYODRĘBNIANIE WYRAZÓW W ZDANIU (każde dziecko jedno zdanie). Starajcie się, bo od tego zależy czy zdobędziecie klucz do drzwi.
7. DZIELENIE WYRAZÓW NA SYLABY – WYODRĘBNIANIE GŁOSEK W NAGŁOSIE I WYGŁOSIE
Zastanów się, co najbardziej ci się podoba na waszym obrazku, możesz wybrać tylko 1 rzecz. Spróbuj podzielić ten wyraz na sylaby ( dzielenie na sylaby z jednoczesnym klaskaniem). Jaką głoskę słyszysz na początku wyrazu, a jaką na końcu? ( wyodrębnianie głosek w nagłosie)- każde dziecko jeden wyraz.
8. ZAGADKA – SZUKANIE KLUCZA DO DRZWI
Prawidłowo wykonaliście zadania, posłuchajcie więc zagadki, gdzie jest ukryty klucz do pierwszych drzwi – odczytują dzieci czytające.
- Klucz jest w zielonym kąciku - pod doniczką z cebulą;
- Klucz jest w kąciku z drewnianymi klockami - pod niebieską skrzynią;
- Klucz jest w kąciku plastycznym – pod pudełkiem z kartkami;
- Klucz jest w kąciku gier – pod marchewką;
9. OTWIERANIE DRZWI
Klucz został przez was znaleziony, podejdźcie do drzwi (obrazek na dużej kartce – flipczart). Zanim je otworzycie, musicie razem podskoczyć tyle razy ile wskazuje cyfra na waszym kwiatku, klasnąć w dłonie, krzyknąć głośno: hip, hip, hura i zakręcić tyle razy kluczem wraz z piruetami. Drzwi są otwarte – zmiana dużej kartki na kolejne drzwi dla kolejnego zespołu, który wykonuje te same polecenia. Po ostatnich drzwiach obrazek uśmiechniętej Pani Wiosny.
10. PIOSENKA I TANIEC
Uratowaliśmy Panią Wiosnę! Hip hip hura!
A teraz zatańczymy i zaśpiewamy piosenkę „Wiosna, wiosna, urodziły się motyle”- każdy zespół na przygrywce tańczy w swoim kole i korowodzie.
11. PODZIĘKOWANIE
Żegnamy Panią Zimę witamy Panią Wiosnę i cieszymy się, że mogliśmy pomóc, a teraz idź Wiosno i obudź przyrodę ze snu zimowego (odkręcanie kartki, napis dziękuję).
Dziękuję Wam bardzo dzieci za wspaniałą zabawę, dziękuję pani dyrektor i zaproszonym gościom. Ojej zobaczcie co nam zostawiła Pani Wiosna, to nagroda dla Was za wspaniałą pracę i wspólną zabawę, to farby do malowania twarzy, po obiedzie pomaluję Wam twarze. Pożegnajcie się z naszymi gośćmi.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.