Scenariusz zajęć otwartych
w grupie 3-latków
temat kompleksowy: Wielkanoc
temat dnia: Pisanki, pisanki - jajka malowane
osoba prowadząca: Irena Janiak
data: 27.03.2015r.
miejsce: Przedszkole Samorządowe w Starym Mieście – oddział w Liścu Wielkim
grupa: 3-latki „Krasnoludki”
cel główny: Czerpanie radości ze wspólnej zabawy i pracy z rodzicami
cele szczegółowe:
dziecko:
• zgodnie współpracuje z kolegami i z rodzicami
• zgodnie bawi się w parze;
• porusza się w rytm muzyki;
• rozpoznaje i nazywa symbole Świąt Wielkanocnych;
• wykonuje ozdoby wielkanocne: pisanki, kurczaczki
formy organizacyjne: indywidualna, w parze, zbiorowa
metody:
• czynne – metoda kierowania aktywnością; metoda zadań stawianych dziecku;
• oglądowe – osobisty przykład nauczyciela; ilustrowanie opowiadania postaciami;
• słowne – rozmowa, objaśnienia i instrukcje nauczyciela;
• ekspresji ruchowej
środki dydaktyczne: symbole Świąt Wielkanocnych: pisanki, kurczątka, zajączki, palemki, baranki; nagrania CD piosenek i podkładów muzycznych, kolorowe piórka, styropianowe jajka, bibuła, klej, nożyczki, cekiny, mulina, plastelina, wykałaczki, tasiemki, dziurkacze ozdobne, kolorowy papier
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie rodziców przybyłych na spotkanie piosenką „Na powitanie wszyscy razem” („W co się bawić z dziećmi” CD 1 utwór nr 53).
2. Rozmowa kierowana na temat Świąt Wielkanocnych i ich symboli. Oglądanie i nazywanie tych symboli.
3. Przydzielenie każdemu uczestnikowi zabawy jednego symbolu wielkanocnego. Wysłuchanie piosenki „Idą święta”, w trakcie nagrania wstają osoby z symbolem, który został wymieniony w piosence. („Wiosna radosna” utwór 16)
4. Zabawy przy nagraniu piosenki „Pisanki” („Wiosna radosna” utwór 18)
• wszyscy stają przy krzesłach ustawionych w kole, gdy w piosence pojawi słowo pisanki lub pisankowe siadamy na krzesełku (dzieci mogą na kolanach rodzica);
• zabawa ruchowa „Koszyczek”, podczas śpiewanie piosenki wszyscy poruszają się na zewnątrz koszyczka utworzonego z krzeseł. Na przerwę w muzyce nauczyciel wymienia nazwę pewnego pokarmu, jeśli jest to coś, co można włożyć do koszyczka wielkanocnego wszyscy siadają na krześle, jeśli nie stoją w miejscu.
5. „Taniec przyklejaniec” – taniec w parach: dziecko z rodzicem („Wiosna radosna” utwór nr 4).
6. Rozdanie dzieciom jajeczek z ukrytymi w środku kurczątkami – wzbudzenie zainteresowania co może być ukryte w środku. Nadawanie swoim kurczaczkom imion.
7. Taniec piskląt w skorupkach („Wiosna radosna” utwór nr 19) – improwizacja ruchowa z kurczątkiem w dłoni.
8. Piórkowy masaż w rytm muzyki.
• malowanie piórkiem krajobrazu – zamaszyste ruchy;
• masowanie piórkami różnych części ciała
9. Wykonanie ozdób na święta – pisanki, kurczątka, według pomysłów dzieci i rodziców.
10. Podziękowanie rodzicom za przybycie i wspólnie spędzony czas.