Numer: 28715
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wyprawa do liczbowej krainy - scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć wychowawczo-dydaktycznych i opiekuńczych, prowadzonych dla dzieci 5-6 letnich

Prowadzący: Karolina Guzik,
Temat kompleksowy: Zabawa dobra na wszystko
Temat dnia: Wyprawa do liczbowej krainy.
Cele ogólne:
- W miarę samodzielnie radzi sobie w sytuacjach życiowych i próbuje przewidywać skutki swoich zachowań; PP1/3
- Kształtowanie czynności samoobsługowych, nawyków higienicznych i kulturalnych. Wdrażanie dzieci do utrzymywania ładu i porządku PP2
- Przestrzeganie reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej, stara się współdziałać
w zabawach i w sytuacjach zadaniowych oraz w świecie dorosłych; PP1/2, PP6/1
- Wykazywanie sprawność ruchową na miarę swoich możliwości; PP5/2
- Wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia PP4
Cele operacyjne:
- Potrafi zgodnie współdziałać z innymi oraz przestrzegać wspólnie ustalonych zasad, PP1/2;
- Potrafi podejmować postawione zadania, wytrwale je realizuje, PP1/3
- Składa obrazek z kilku części w sensowną całość PP4/1
- Potrafi samodzielnie organizować i porządkować miejsce pracy PP9/1
- Liczy w miarę swoich możliwości PP13/1
- Odczytuje kod obrazkowy i rozumie sens informacji zapisanych w ten sposób PP14/7
- Układa przedmioty, porządkuje je po zakończonej czynności PP2/5
- Pełni dyżury PP2/5
- Ubiera się i rozbiera samodzielnie, dba o osobiste rzeczy, nie naraża ich na zniszczenie, zgubienie lub kradzież PP2/4
- Potrafi samodzielnie wymyślić zabawę z wykorzystaniem przyrządu PP1/3
- Składa ubranie umieszcza je na swoim miejscu PP2/4
- Uczestniczy w zajęciach ruchowych, w zabawach i grach PP5/4
Cele dla dzieci z zespołem Downa:
- Wybiera kopertę ze swoim imieniem ze swoim zdjęciem
- Słucha opowiadania
- Składa obrazek z dwóch części
- Przelicza z nauczycielem w miarę swoich możliwości
- Samodzielnie próbuje ściągnąć i założyć niektóre części garderoby
- Próbuje złożyć ubranie i umieścić je na swoim miejscu
- Uczestniczy w zabawach ruchowych naśladując inne dzieci
Formy organizacyjne:
- indywidualna
- grupowa
Metody pracy:
- Czynne: zadań stawianych do wykonania dziecku, kierowania własną działalnością, twórcza, metodę samodzielnych doświadczeń, metodę ćwiczeń,
- Słowne: żywego słowa, objaśnień i instrukcji
Środki wspomagające działania:
Podkładki, koperty, puzzle, szarfy, koła, chustki, drabinka, woreczek, piłka, pachołki, różne elementy do liczbowego ogrodu, CD, krążki z cyframi, opowiadanie, fiszka
Przebieg zajęć:
1. „Deszcz wizytówek” – dzieci rozpoznają swoje imię na kopercie, zajmują wybrane miejsca, przyjmują prawidłową postawę. Dyżurny rozkłada podkładki.
2. Zabawa dydaktyczna „Puzzle”– dz. układają puzzle, nazywają ukrytą cyfrę, przeliczają liczbę puzzli, określają czy jest ich więcej czy mniej od 8.
3. Piosenka „Świat liczb”- wspólne zaśpiewanie piosenki wprowadzającej do krainy liczb.
4. Liczbowa droga – dzieci samodzielnie układają liczbową drogę, sprawdzają poprawność ułożenia, przechodzą drogę głośną licząc, zajmują miejsce w kole.
5. Wysłuchanie opowiadania czytanego przez nauczycielkę.
6. Budowanie ogrodu liczbowego – samodzielne wykorzystanie fiszka w celu wspólne wybudowania ogrodu liczbowego, uzupełnienie go w potrzebne elementy.
7. Przygotowanie dzieci i przyborów do zabaw w liczbowym ogrodzie.
8. Zabawy wymyślone przez dzieci z wykorzystaniem przyborów wybranych przez nie.
9. Powrót liczbową drogą ponowne zaśpiewanie piosenki „Świat liczb”.


Literatura:
- „Zanim będę uczniem”- program wychowania przedszkolnego– E. Tokarska, J. Kopała
- „W krainie liczb. Koncepcja wczesnego nauczania matematyki przez zabawę”, G. Friedrich, V. de Galgóczy, B. Schneiderhauer

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.