X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 28697
Przesłano:
Dział: Logopedia

Wiosna - scenariusz zajęć logopedycznych dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną, z zastosowaniem wspomagających i alternatywnych sposobów porozumiewania się

Scenariusz zajęć logopedycznych dla uczniów
z niepełnosprawnością intelektualną,
z zastosowaniem wspomagających i alternatywnych sposobów porozumiewania się

Temat zajęć: Wiosna

Cele ogólne:
•ćwiczenie toru oddechowego,
•ćwiczenie narządów mowy,
•kształtowanie umiejętności posługiwania się komunikacją wspomagającą i alternatywną,
•ćwiczenie słuchu.

Cele szczegółowe:
•uczeń wykonuje ćwiczenia oddechowe,
•uczeń wykonuje ćwiczenia narządów artykulacyjnych,
•uczeń posługuje się komunikacją wspomagającą i alternatywną,
•uczeń słucha nagrań związanych z wiosną i wskazuje odpowiednie symbole PCS

Metody: słowna, czynna, wspomagające i alternatywne metody komunikacji (gesty Makatona, symbole PCS)

Formy: indywidualna, zbiorowa

Środki dydaktyczne: płyta CD z dźwiękami „Trening słuchu” Joanna Graban, Romana Sprawka

Materiały i narzędzia: duża tablica do przyczepiania symboli PCS, symbole PCS (np. wąchać, dmuchać, język, usta, patrzeć, mówić, słuchać, koniec), wiosenne kwiaty, trawa, świeczki zapachowe, kolorowe piórka, wiatraczki, tablica z symbolami PCS przedstawiającymi ćwiczenia narządów mowy, tablice tematyczne związane z wiosną z symbolami PCS, symbole PCS związane z wiosną do tablic tematycznych, symbole PCS do nagrania z płyty


Przebieg zajęć:
1.Powitanie.

2.Ustalenie przebiegu zajęć – wybór odpowiednich symboli PCS i przyczepienie ich w odpowiedniej kolejności na tablicy.

3.Wąchanie wiosennych kwiatów, trawy, świeczek zapachowych.

4.Dmuchanie na kolorowe piórka, kolorowe wiatraki, płomień świecy.

5.Wykonywanie ćwiczeń narządów mowy: ust, języka, podniebienia (np. parskanie konia na łące). Zabawy dźwiękonaśladowcze (np. bzyczenie pszczoły). Wybieranie odpowiednich symboli PCS.

6.Dobieranie symboli PCS do tablicy tematycznej związanej z wiosną (szukanie takich samych symboli.

7.Ćwiczenie percepcji słuchowej – słuchanie nagrań odgłosów (ptak, wiatr, bocian, świerszcz, pszczoła, żaba) i wskazywanie odpowiednich symboli PCS związanych z wiosną.

8.Podziękowanie za udział w zajęciach, pożegnanie.


Opracowała: mgr Elżbieta Kaczmarek

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.