Numer: 28695
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Trudna praca krawca - scenariusz zajęć

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZYCH W GRUPIE DZIECI 5 i 6 LETNICH.

Prowadząca: Joanna Klimczyk
Temat dnia: Trudna praca krawca

Cel ogólny: Dostarczenie wiedzy na temat zawodu krawca

Cele operacyjne:
Dziecko:
- zapoznaje się z zawodem krawcowej,
- rozwiązuje zagadki tematyczne z praca krawca
- słucha poleceń nauczyciela,
- potrafi odpowiedzieć na pytania nauczyciela,
- wyszukuje przybory krawieckie
- bierze udział w zabawie ruchowej,
- potrafi reagować na umówiony sygnał.
- określa do czego służą przybory krawieckie
- potrafi skupić uwagę na dłuższy czas na wykonywanym zadaniu,
- wykonuje określone zadania na karcie pracy,

Metody:
- Słowna,
- Czynna,
- Ruchowa
- Oglądowa

Formy:
- indywidualna,
- zbiorowa

Środki dydaktyczne:

- ilustracje krawcowej, przybory krawcowej ( ilustracje), szarfy w kolorze niebieskim, czerwonym, żółtym, niebieskim, guziczki papierowe ( czerwone, żółte, niebieskie, zielone), obręcze, tamburyno, guziki, skrawki materiału, igły, nici, centymetr, tasiemki, naparstek,


Przebieg zajęć

1. Powitanie dzieci.
Wszyscy są, witam Was, zaczynamy już czas, Jestem Ja – jesteś Ty, Raz, Dwa, Trzy.

2. Rozwiązanie zagadki.
Dzieci siadają na dywanie. Nauczycielka czyta zagadkę „Krawcowa”
i zadaniem dzieci jest odgadnąć o jaki zawód chodzi, o kim będzie mowa na zajęciach.
„Krawcowa”.
Mam dwie dzielne pomocnice: cienką igłę i nożyce
One kroją, ona zszywa i jest bardzo niecierpliwa.
Już maszyna okiem zerka, czy skrojona jest sukienka
A centymetr taki długi, raz się plącze, raz się gubi.
Choć przymiarka jedna była, jeszcze sukni nie uszyłam
Kim ja jestem, pewnie wiecie to ............( odp: krawcowa) – drogie dzieci

3. Wysłuchanie wiersza „Krawcowa” – Małgorzaty Platy

Udzielanie odpowiedzi na pytania:
_ Co robi krawcowa?
- Jakich używa przyborów krawieckich

4. Zagadki o przyborach krawieckich.
Nauczycielka czyta zagadki związanych z praca krawca: igła, guziki, nitki, łata

5. Wyszukanie przyborów krawieckich.
Dzieci z pośród różnych rozsypanych na dywanie przedmiotów, wybiera te które związane są z pracą krawca.

6. Zabawa ruchowa „Guziczki’’
Zaproszenie dzieci do zabawy. Każde dziecko otrzymuje znaczek (guzik z papieru)
w czterech kolorach: czerwonym, niebieskim, żółtym i zielonym dla każdego dziecka
jeden guzik w danym kolorze. Dobiera szarfę ( szufladkę) w tym samym kolorze co guziczek. Na dźwięk tamburynu dzieci poruszają się swobodnie po dywanie, gdy dźwięk cichnie wchodzą do szarfy ( półeczki) leżącej na dywanie w kolorze swojego guziczka.

7. Prezentacja przyborów krawieckich.
Oglądanie przyborów krawieckich przyniesionych przez nauczyciela i określanie do czego służą. Dzielenie ich nazw na sylaby, głoski, określenie jaką głoskę słychać na początku a jaką na końcu.

8. Zabawa matematyczna – „ Przyszywamy guziczki”.
Każde dziecko otrzymuje obręcz ( bluzeczkę) oraz guziczki. Na polecenie nauczyciela wkładają ( przyszywają) taką ilość guziczków by rozwiązać zadanie matematyczne.

9. Praca z kartą pracy.
Rozpoznawanie i nazywanie narzędzi pracy krawcowej, przedmiotów niezbędnych do szycia.

10. Założenie kącika krawieckiego
Prośba o przyniesienie przyborów krawieckich ( nici, ścinków materiałów, guziczków itp. z wyjątkiem igieł i szpilek) w celu założenia kącika krawieckiego.

11. Podziękowanie za wspólne zajęcia.
Poproszenie dzieci by powiedziały co im się podobało na zajęciach a co nie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.