SCENARIUSZ ZAJĘCIA W GRUPIE IV
Opracowanie: Magdalena Kwaśniewska
Prowadzenie: Magdalena Kwaśniewska
Miejsce: Przedszkole nr 126 im. Rusa Poznań
Data: 28.03.2014
Grupa: IV Poszukiwacze Skarbów
Temat kompleksowy: Przedszkolny teatrzyk
Temat dnia: Spotkanie Czerwonego Kapturka z nieznajomym Wilkiem
„ Bądź ostrożny. Jak zachować się wobec nieznajomych? ”
Cele ogólne:
-wyrabianie umiejętności myślenia przyczynowo-skutkowego
- zwrócenie uwagi na zachowanie ostrożności wobec osób
nieznajomych
- zapoznanie z sytuacjami społecznymi zagrażającymi
bezpieczeństwu dziecka w kontaktach z dorosłymi
- uświadamianie dzieciom zagrożenia ze strony obcych
- wdrażanie do świadomego i bezpiecznego uczestnictwa w
kontaktach z dorosłymi
Cele operacyjne:
-znają treść bajki pt. „Czerwony Kapturek”
-rozumieją czego nie powinien zrobić
Kapturek podczas spotkania z wilkiem
-wiedzą jak powinno postępować każde dziecko
przy spotkaniu z nieznajomym
-dowiedzą się jak postąpić gdy nieznajomy
pyta o adres
-wypowiadają się w formie zdań
- przestrzegają zasady zgłaszania się do
odpowiedzi
-potrafią wcielić się w role Czerwonego
Kapturka i wilka jako osoby obcej
-potrafią współdziałać z kolegami i
koleżankami we wspólnej zabawie
-potrafią przeliczać w zakresie 6
-poprawnie wykonują zadanie grafomotoryczne
Metody pracy z dziećmi:
Aktywizujące (dramowe, twórczego myślenia)
Słowna (wypowiedzi, opowiadanie nauczycielki, instrukcje)
Oglądowa (pokaz, odbiór scenki z wykorzystaniem kukiełek)
Formy pracy z dziećmi:
Z całą grupą, zespołowa, indywidualna
Środki dydaktyczne;
rekwizyty – 2 kukiełki do odgrywania scenki, ilustracje sytuacyjne z bajki, ilustracja w formie 6-elemetowej układanki puzzli na tablicy, duża kostka do gry z cyframi i kropkami na ściankach, tablica magnetyczna, magnesy, ołówki 25 szt., karty pracy-labirynt 25 szt.
PRZEBIEG:
1.Powitanie dzieci przez n-lkę i wprowadzenie w tematykę zajęć;
-rzucanie kostką do gry
-odczytywanie cyfr 1-6,
-odkrywanie elementów puzzli ( ilustracji do bajki ) na tablicy
-odgadywanie tytułu bajki na podstawie odsłoniętych fragmentów.
2.Słuchanie bajki opowiadanej przez nauczyciela.
Zapoznanie z treścią baśni - nauczyciel opowiada bajkę, a w trakcie opowiadania pokazuje kolejno obrazki ją ilustrujące.
3.Rozmowa z dziećmi na temat bajki- wypowiadanie się w formie zdań:
* Jakie rady dała Mama Czerwonemu Kapturkowi przed wyjściem do chorej Babci?
(nie schodź z drogi, nie rozmawiaj z nieznajomymi, idź prosto do Babci)
* Kogo spotkał Czerwony Kapturek w drodze do Babci ? (Nieznajomego-Wilka)
* Co zrobił Czerwony Kapturek, gdy spotkał Wilka ?( zaczął z nim rozmawiać)
* Do czego Wilk namówił Czerwonego Kapturka ? ( by zszedł z drogi i
zerwał kwiaty dla Babci)
*Jak wam się wydaje czego Czerwony Kapturek nie powinien powiedzieć
wilkowi ? ( dokąd idzie i po co)
* Jak powinniśmy postępować, gdy nieznajomy zapyta nas o adres
zamieszkania? (nie mówić adresu, nie rozmawiać i szybko odejść,
w sytuacji zagrożenia: ", tupać, głośno krzyczeć, wzywać pomocy)
Wyciąganie wniosków wynikających z treści:
Zawsze należy słuchać rodziców, nie rozmawiać z nieznajomymi !
4.Odgrywanie scenki przez dzieci przy użyciu kukiełek:
„Spotkanie Czerwonego Kapturka z nieznajomym wilkiem” -Czerwony
Kapturek umie unikać zagrożenia, używa zwrotów:
* Przepraszam, ale nie znam Cię i nie będę z Tobą rozmawiać !
* Nie rozmawiam z nieznajomym !
* Proszę mnie nie zaczepiać !
* Odmówić słowem "NIE", tupać, głośno krzyczeć, wzywać pomocy-
zrobić hałas wokół Siebie.
5. Zabawa ruchowa "Wilk". Dzieci poruszają się swobodnie po sali w
różnych kierunkach.
Na hasło nauczycielki- "Wilk idzie ! ": tupią nogami i krzyczą:
Pomocy !!!, Ratunku !!!;na dźwięk gwizdka ponownie swobodnie
spacerują.
6. Zaproszenie dzieci do stolików do wykonania zadania- Labirynt.
Dzieci odszukują i rysują bezpieczną drogę Czerwonego Kapturka do
domu Babci.Porządkowanie miejsca pracy.
7. Wspólne oglądanie prac. Dzieci siedząc na dywanie oglądają i
omawiają swoje prace.
8.Ewaluacja-podsumowanie dzisiejszych rozważań.
Jak należy postąpić, gdy nieznajomy nas zaczepia ?
Nie rozmawiać !
Odmówić głośnym słowem "NIE" !
Tupać, głośno krzyczeć, wzywać pomocy - zrobić hałas wokół siebie !
9. Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach.