SCENARIUSZ ZAJĘCIA W GRUPIE I
Opracowanie: Magdalena Kwaśniewska
Prowadzenie: Magdalena Kwaśniewska
Miejsce: Przedszkole nr 126 im. Rusa Poznań
Data: 14.04.2015
Grupa: I Krasnoludki
Temat kompleksowy: Kaprysy pogody
Temat dnia: „Porządki na niebie”
Cele ogólne: - kształcenie orientacji przestrzennej i określanie
położenia przedmiotów względem siebie
- rozwijanie umiejętności uważnego słuchania poleceń i
czytanych tekstów
Cele operacyjne:
- przestrzegają ustalonych zasad
- rozpoznają kolor żółty i niebieski
- uważnie słuchają wskazówek nauczyciela
- przyklejają gotowe elementy na kartkę wg
instrukcji n-la
- potrafią współdziałać z kolegami i
koleżankami
- potrafią przeliczać w zakresie 4
-wiedzą co oznaczają określenia: nad, pod,
obok, na górze, na dole, w bok,
- posługują się liczebnikami głównymi w
zakresie 4
- próbują się posługiwać liczebnikami
porządkowymi w zakresie 4
- rozpoznają swoje znaczki identyfikujące
Metody pracy z dziećmi:
Aktywizujące (twórczego myślenia)
Słowna (wypowiedzi, tekst wiersza, wskazówki)
Oglądowa (pokaz, odbiór scenki z wykorzystaniem papierowego słońca i chmurek)
Formy pracy z dziećmi:
Z całą grupą, zespołowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: wiersz autorstwa n-lki „ Porządki na niebie ” , tablica korkowa, pędzle do kleju 25 szt., klej w 4 pojemnikach, gotowe elementy do naklejania(100 sztuk), podpisane białe kartki format A-5 (25 szt.) , podkład muzyczny, koperty ze znaczkami identyfikującymi 25szt ,4 duże elementy do pokazu n-lki (słońce i trzy chmurki), 4 ceraty na stoliki, 100 szt. sprężynek papierowych.
Przebieg:
1.Powitanie dzieci przez n-lkę i przypomnienie panujących zasad
dotyczących uczestnictwa w zajęciach. Zabawa integrująca „Witamy”-
dzieci tworzą z n-lką „rosnące” koło na dywanie trzymając się za
ręce i mówiąc: Dzisiaj razem się bawimy, bo bardzo się lubimy !!!
( na zakończenie wspólny kontrolowany upadek-na wzór zabawy „Baloniku
nasz malutki”).
2. Słuchanie wiersza „Porządki na niebie” czytanej przez nauczycielkę dla dzieci .
Żółte słonko wcześnie wstało,
i od razu do pracy się zabrało.
Bo niebieskim chmurkom coś się pomieszało:
miejsca na niebie było im za mało !
Rozpłynęły się po niebie
a gdzie stanąć ? żadna nie wie !
Wtedy słonko zawołało:
kilka chmurek by się tu przydało !
Jedna na górze, druga na dole
trzecia niech stanie obok, tak wolę !
Jak słonko powiedziało,
tak się też stało :
teraz na niebie świeci słoneczko
otoczone jedną, drugą i trzecią chmureczką.
Cieszą się teraz wszystkie dzieci,
bo mocno słonko na niebie świeci,
trzema chmurkami otoczone
ze swej pracy zadowolone !
3. Rozmowa na temat bohaterów zagadki: jak się nazywają, jaki ma kolor
słońce i chmurki, ile jest chmurek a ile słoneczek itp.
4. Układanie przez nauczycielkę na tablicy słońca i chmurek z
równoczesnym pokazywaniem dzieciom efektu- wspólne i indywidualne
przeliczanie chmurek i słoneczka przez dzieci( 1 słoneczko i 3
chmurki).
5. Zabawa ruchowa „Taniec chmurek” –dzieci poruszają się na dywanie
przy muzyce trzymając w rękach niebieskie klocki,które w przerwie
w muzyce unoszą zgodnie ze wskazówkami n-lki (w przód, w bok
,do góry, na dół). Po zabawie oddanie klocków n-lce po uprzednim
ustawieniu się w pociąg.
6. Zaproszenie dzieci do stolików w celu wykonania pracy plastycznej-
zwrócenie uwagi na bezpieczne przemieszczanie się po sali.
7. Przekazanie dzieciom instrukcji przez n-la dotyczącej: odszukania
kopert wg znaczków identyfikacyjnych, ich opróżnienia, ułożenia
gotowych elementów na kartce A-5 zgodnie z tekstem wiersza i ich
przyklejenia na kartkę.
8. Wspólne oglądanie wykonanych prac- przeliczanie przyklejonych
elementów, zakończenie zajęć i podziękowanie dzieciom za udział.